Saltuk Buğrahan Budak: “Yüksek ideallere sahibiz”

Özel Okmeydanı Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Saltuk Buğrahan Budak ile bir araya geldik. Kendisi; iş hayatı boyunca yürüttüğü faaliyetleri, yapmış olduğu önemli projeleri, firmalarını ve bundan sonraki hedeflerini anlattı…

Röportaj: Yağmur Tanyıldız

Öncelikle nasılsınız Saltuk Bey? Biraz sizi tanıyabilir miyiz?

Çok teşekkür ederim Yağmur Hanım. Nazik ziyaretiniz ve şahsıma gösterdiğiniz teveccüh için de ayrıca teşekkür ederim. Memleketim Kars Sarıkamış ancak İstanbul doğumluyum. Babamın subay olması sebebi ile birçok şehirde bulundum. İlkokul birinci sınıfa Fethiye’de başlamama rağmen ikinci sınıfa Kars Sarıkamış’ta devam ettim. Ailemizin işleri nedeni ile Ortaokul ve liseye İstanbul’da devam ettim ve bu süreçte İstanbul’a yerleşmiş olduk. Liseden sonra Marmara Üniversitesi’nde Dış Ticaret önlisans eğitimine başladım, Daha sonra dikey geçiş ile Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İşletme bölümü lisans eğitimine geçtim. Planım üniversiteyi Kars’ta bitirmek hatta tamamen memleketime yerleşmekti ancak yine ailemizin işleri nedeni ile 3. Sınıfta yatay geçiş ile Edirne’ye Trakya Üniversitesi’ne geçerek iki serhat şehrinde lisans öğrenimimi tamamlamış oldum. Edirne’de geçirdiğim süreçte oraya göç etmiş ya da üniversitede okuyan hemşerilerimle Kars’a dair kültür çalışmaları gerçekleştirdim. Ardından Trakya Üniversitesi’nde yüksek lisansa başladım. Yüksek lisansın ders dönemi bittikten sonra İstanbul’a dönerek evlendim ve iki çocuk babasıyım.

Hangi derneklere üyesiniz?

Marmara Üniversitesi Mezunları Derneği, Trakya Üniversitesi Mezunları Derneği, 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İş İnsanları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü, Yeni Ufuklar Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma Derneği ve Kars Ardahan Iğdır Kalkınma Vakfı’nda üye olarak bulunmakta, aktif görevler almakta ve faaliyetler yapmaktayım.

Verdiğiniz hizmetlerden bahsedebilir miyiz?

Uzun süredir farklı sektörlerde de ticari faaliyetlerimizi ortağı ya da yöneticisi olduğum şirketlerde, sağlık ve deniz taşımacılığı işleriyle birlikte sürdürmekteyiz. GMT Sağlık A.Ş. firmamızla amacımız uzmanlarımız ile sağlık sektörü için medikal sarf malzeme ve tıbbi cihazlar sektöründe rekabet, yetkili, duyarlı ve hızlı bir tutum ile kaliteli hizmet sunmaktır. Ayışığı Uluslararası Yatırım firmamızda ise işletmecilik ile ülke ekonomisine katkıda bulunmak, teknoloji ticareti ile çağı yakalamak, deniz taşımacılığı ile ülkemize lojistik fayda sağlamak tüm bu faaliyetlerden kazanç elde ederken Türk gençliğine istihdam sağlamak için çalışanları ve bünyesinde barındırdığı şirketler ile her geçen gün büyüme ve ülkesine hizmet etmeye devam etmektedir.  Modernistasyon şirketimiz ise çağın pazarı olan internet ticareti sektöründe yakın zamanda faaliyete geçirdiğimiz ancak büyük hedeflerimiz olan bir firma olarak ortaya çıktı. Tüm bunlar dışında Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir ve Bilirkişi, kıymetli eşim Burcu Budak ile birlikte mali müşavirlik ve finans danışmanlığı alanında önemli şirketlere hizmet vermekteyiz.

Özel Okmeydanı Tıp Merkezi’nden bahseder misiniz bizlere?

Özel Okmeydanı Tıp Merkezi; hasta memnuniyeti odaklı hizmet vermeyi amaçlayan, hasta mahremiyetine özen gösteren, minimum fiyat-maksimum hizmet odaklı sağlık hizmeti veren, yeniliklere açık bir sağlık kuruluşudur. Tıp merkezi çalışanları kurumu ailesi gibi benimsemiş olup, hizmet sunumunda da gelen hastalara ailelerinden bir bireymiş gibi davranış sergilemektedir. Alanlarında profesyonel hekim ve sağlık personelleri ile hastalara yalnızca ihtiyacı olan tedaviyi sunmak, gerek olmayan ekstra işlemleri yapmaktan kaçınmak öncelikli prensibimizdir.

Hangi bölümler var? Ne için gelebiliriz mesela?

Tıp merkezimizin bünyesinde; Gastroenteroloji, Genel Tababet, Dahiliye, Genel Cerrahi, Kardiyoloji, Göz Hastalıkları, Ağız ve Diş Sağlığı bölümlerimiz mevcut. Check-up, Endoskopi-Kolonoskopi , Kardiyovasküler rahatsızlıklar, ritim-tansiyon holter uygulamaları, diş çekiminden, implanta ve gülüş tasarımına kadar uzanan tüm ağız ve diş sağlığı işlemleri, göz muayeneleri, sünnet ve bölümleri ilgilendiren hastalıkların neredeyse tümünü kapsayacak her türlü işlem ve tedavi için tıp merkezimize gelebilirsiniz.

Kars Ardahan Iğdır Kalkındırma Vakfı’nda bursiyer olduğunuzu da biliyoruz. Neler yapıyorsunuz? Eğitim alanında çocuklara el uzatmak nasıl bir duygu?

Kars Ardahan Iğdır Kalkındırma Vakfı’nın yönetimindeyim, yönetime girmeden önce de vakıf üzerinden burs verirdim yine aynı şekilde devam ediyorum. Öğrencilerimizin okurken mali konularda sıkıntı çekmemesi için burs çalışmalarına katkı sağlıyoruz. Öte yandan da öğrencilerin eğitim hayatını sürdürdükleri esnada kariyer planlamalarını doğru yapabilmeleri adına fikir alışverişinde bulunuyoruz. Vakfın bugüne kadar burs verdiği binlerce öğrenci var. Bu vakıftan burs alıp şu anda bu vakıftan burs veren bir sürü insan var. Ve bu hakikaten takdire şayan bir durum.

Ayrıca İtalyan Ticaret Odası üyesisiniz. Biraz bundan da bahsedebilir misiniz?

İtalyan Ticaret Odası ülkemizde 1885 yılında kurulmuş bir dernektir. Bu odaya bizim iki firmamız üye. GMT firmamızla sağlık ve medikal ürünler üzerinden İtalya ile ticaretimiz olmuştu, Ayışığı Uluslararası Yatırım firmamız ile bir İtalyan firmasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. İtalya’ya ihracat da yapmak istiyoruz ve bu noktada İtalyan Ticaret Odası faaliyetlerimiz çok önemlidir.

Bundan sonraki hayalleriniz planlarınız neler?

Biz; yüksek ideallere sahibiz, önceliğimiz tabii ki kendi memleket ve milletimiz noktasında. Sonrasında tüm insanlık tüm dünya mücadele alanımızdır. Bizler Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ufku ile onun çizgisinde hareket eden, önümüze koymuş olduğu yüksek medeniyetler seviyesini geçmeyi hedefleyen Türk evlatlarıyız. Bizler insanı ve insan ilişkilerini önemseriz ayrıca düşmanlık, kin ve nefret söylemlerinden de hoşlanmayız. Dünyaya huzur, adalet ve barışın egemen olması ve bunun için mücadele etmek bizim de kalben ve fikren bağlı olduğumuz Türk Cihan Hakimiyeti mefkuresinin temelidir.

Karslı hemşehrilerinize vermek istediğiniz özel mesajlar var mı?

Karslı hemşehrilerimiz hakikaten kendi memleketimizin ne kadar güzel ve kıymetli olduğunun farkında olmalılar. Ve bu güzellikleri doğru şekilde dünyaya tanıtmalılar.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Kent ve Hayat Dergisi vasıtası ile düşüncelerimi paylaşabilme fırsatı bulduğum için kendimi şanslı ve mutlu hissediyorum. Bu duygulara vesile olan size, derginin imtiyaz sahibi Sayın Hüsnü Bediroğlu’na ve kuruluşundan derginin dağıtımına kadar emeği geçen herkese teşekkürlerimi borç bilirim.

 

About Post Author