Marmara Üniversitesi’nde Doğal Afet Sigortaları Paneli

SAB. Türkiye’de Sigorta Sektörü ve Doğal Afetlerin Sektöre Etkileri: Doğal Afet Sigortaları Paneli Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ile Sigorta Acenteleri Derneği’nin 27 Mart 2019 tarihinde düzenlediği “Türkiye’de Sigorta Sektörü ve Doğal Afetlerin Sektöre Etkileri: Doğal Afet Sigortaları” Paneli Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı Kampüsü Spor Bilimleri Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti.

Finans Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü öğrencilerinin yanı sıra diğer bölüm öğrencilerinin de yoğun ilgi gösterdiği 2 bölüm ve soru cevap şeklinde gerçekleştirilen panelde; Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. İclal Attila, Marmara Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigorta Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yaşar KABATAŞ, Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin ŞAHİN, Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami KOÇ, HDI Sigorta Yangın, Muh. Kaza ve Sağlık Sig. Risk Müh. Grup Müdürü Tanju Akyol ve SAB Başkanı Reşit Çakas konuşmacı olarak yer aldı.

Oturumun ilk bölümünü yöneten Prof. Dr. İclal Attila açılış konuşmasında;

“SAB ile işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen bu ikinci organizasyon ile bölüm öğrencilerimizin sigortacılık sektörünün ihtiyaçlarına uygun nitelikte yetiştirilmesi, bölüm mezunlarının sektörde istihdam edilmesi ve sektörde istihdam edilen mezunlarımıza kariyer yollarında rehber olunması amaçlanmaktadır. Bu organizasyonda davetimizi kabul ederek değerli bilgi ve görüşlerini bizlerle paylaşacak olan konuşmacılarımıza teşekkür ederim. Bu süreçte bugüne kadar geçen süreçte tüm ayrıntılarla birebir ilgilenen SAB Başkanı Reşit Çakas ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyor, işbirliğimizin tüm paydaşlarımıza yararlı olması dileğiyle sizleri saygıyla selamlıyorum”

Prof. Dr. İclal Attila konuşmasının ardından kürsüye Anadolu Sigorta Müdür Sayın İlhami Koç beyi davet etti.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü İlhami KOÇ, Türkiye’de Sigorta Sektörünün gelişimi ve Doğal Afetlerin Sektöre Etkileri, Afetlerin dağılımı ve hasar oranlarıyla ekonomiye etkileri sunumunu videolar ve sosyal medyada çıkan esprili mesajlardan örnekler vererek öğrencilerden gelen soruları cevapladı.

Oturumun İkinci bölümünde Kürsüye gelen SAB YK Üyesi Burcu Yıldız Yenigün Oturumun ikinci bölümünün ilerleyişine dair bilgilendirme yaparak konuşmacıları kürsüye davet etti.

İkinci oturumu yönetmek üzere Marmara Üniversitesi Finans, Bankacılık ve Sigorta Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Yaşar KABATAŞ kürsüye gelerek bölüm öğrencilerinin sektörün ihtiyaçlarına yönelik yetiştirilmesi, onların geleceklerine ışık tutup yön verecek konuşmacılara teşekkür etti.

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemalettin ŞAHİN İstanbul’un Mekansal Gelişimi ve Doğal afetlere değinerek yerleşim ve yapılaşma bozukluklarına dikkat çekerek, şehrin Doğal Afetlere hazırlık kısmındaki hataları anlattı. Dere yataklarına iskan verilmesinin ve akarsuların denize ulaşma yollarının kapatılmasının sellerin yıkıcı etkisini nasıl arttırdığına dair örneklemelerde bulundu.

HDI Sigorta Yangın, Muh. Kaza ve Sağlık Sig. Risk Müh. Grup Müdürü Tanju AKYOL Finansal risklerin incelenmesi ve araştırılmasına dair yaşanmış örnekler üzerinden sunum yaparak ,sigorta teminat kabul ve red süreçlerini, öğrencilerin sektörel çeşitliliğe yönelik bilgi havuzundan yararlanmaları gerekliliğini gemi inşaat mühendisliğinden kimya ve siber mühendisliklerine kadar geniş bir yelpazede bilgi sahibi olunarak teminat aşamasının gerçekleştirildiğini paylaştı.

SAB Başkanı Reşit Çakas Türkiye de Sigorta Sektöründe Acentenin Yeri ve Önemi başlıklı konuşmasında: Acentelik mesleğini ve öğrencilerin bu mesleği seçmelerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek acentelerin sektördeki payına sorunlarına dair bilgileri paylaştı ve bölüm öğrencilerinin istihdamına eğitimine verdiği önemin altını çizdi. Soru cevap bölümü ardından Plaket töreni gerçekleştirildi ve öğrencilerin sahneye gelerek konuşmacılarla toplu resim çekildi

 

 

About Post Author