Gençer: “Ayvalık’ı geleceğe hazırlıyoruz”

Ayvalık Belediye Başkanı ve başkan adayı Rahmi Gençer, yeniden Ayvalık Belediye Başkan’ı olması durumunda 5 yıl içerinde yapacağı projelerle Ayvalık’ın dünya kenti olması yolunda yeni adımlarını paylaşırken farklı bir yerel yönetim anlayışı ortaya koyacak. Ayvalık’ın geleceğini tasarlayan anlayışla, şehir geneline yayılan ve insana çok yönlü dokunan sosyal projeleri ile tanınan Başkan Gençer,  kent için yeni projeler hazırladı. Başkan Gençer’’ Tüm Projelerimizin Yerleri Belirlenmiş, Mimari Ve Uygulama Projeleri Çizilmiş,  İlgili  Bakanlıklardan Onayları Alınmış Olup, 5 Yıllık Programımızda Sırayla Halkımızın Hizmetine Sunulacaktır.

Ayvalık’ta yol yapım ve onarım çalışmaları seferberliği başlatan Ayvalık Belediyesi, kentin tamamını kapsayan çalışma planında; satıh asfalt kaplama, alt yapı çalışmaları ile bozulan yollarda onarım ve taş döşeme faaliyetlerini bir arada sürdürdü. 5 yılda, Ayvalık merkeze 280 bin metre kare, Altınova’ya 100 bin metre kare ve Küçükköy’e 120 bin metre kare olmak üzere 41 km’lik yolda toplam 500 bin metre kare kilit parke, Ayvalık ve mahallelerinde 34 km’lik yolda 57 bin 600 ton asfalt çalışması, kentsel sit alanları içinde 85 bin metre kare granit taş döşendi. Ayvalık, Altınova ve Küçükköy’de 315 bin metre kare sıcak asfalt çalışması yapıldı. Zeytinlik alanlara ve köylere stabilize yol, tretuvar, bordur, oluk, taş duvar ve istinat duvarları gibi kentin tüm mahallelerindeki ihtiyaçları kısa sürede tamamlamak için sadece gündüz değil gece mesaisi de yapıldı. Başkan Gençer, Önümüzdeki 1 yıl içinde kalan bütün yolların tamamlanacağını söyledi.

Ayvalık’ı dünya kenti yapma düşüncesiyle,  5 yıldır şehre değer katan projeler hayata geçiren Başkan Rahmi Gençer, Altınova’dan Küçükköy’e, Cunda Adası’ndan köylere Ayvalık’ın her kesimi için planladığı projelerinin bir bölümünü şimdiden başlattı.

Küçük hal yenileniyor

Kent merkezinde, 22 dükkân kapasiteli eski hal, kentin mimari dokusuna uygun biçimde yenileniyor. Mimari ve uygulama projeleri onaylanan halin, dükkân çatılarının izolasyonu tamamlanıp kiremit görünümlü güneşlik yerleştiriliyor. Dükkânların dış cepheleri tuğla ve sarımsak taşı ile kaplanıyor. Yenilen ve güzelleşen hal, esnafların hizmetine sunulmak için gün sayıyor.

Büyük hal için yenileme projesi

Eski halin hemen ardından, Ayvalık merkezinde bulunan Büyük halde yenilenecek. Kentin 1320 m2lik alana sahip olan sebze meyve halinin alt yapısı yenilenecek, içinde bulunan 46 adet dükkânın cepheleri kaplanıp, taşıyıcı sistemi güçlendirilerek düzenlenmesi sağlanacak. Hal, kent dokusuna uygun örnek bir projeyle eski zenginliğine kavuşacak. Ayvalık esnafı ve halkı çağdaş bir ortamda buluşacak.

Tostçular çarşısı

Ünü yurt dışına yayılan Ayvalık tostunun marka değerini yükseltecek bir çalışma hazırlayan Başkan Gençer, ilçedeki Tostçular Çarşını bütünüyle yenileyecek. Büfe tabelalarından çatısına detaylı bir yenileme çalışması ile yepyeni düzen ve modern bir görünüme kavuşacak olan çarşıyı herkes daha çok sevecek ve daha sık ziyaret edecek.  Bu sezona yetiştirilmesi planlanıyor.

Sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapılacak

Sokak Sağlıklaştırma projesi ile Barbaros Caddesi ve At Arabacılar Meydanı arasındaki 100 metrelik yol üzerindeki dükkânların dış cephelerinin düzenlenmesi sağlanacak. Dükkânlarda tek tip gölgelik, tabela, dış cephe boyaması uygulanacak.

Trafiğe çözüm gelecek

Ayvalık Cumhuriyet Meydanı, kent mimarisine uygun taşlarla, Ayvalık’a yakışır bir meydana dönüştürülecek. Daha çağdaş bir görünüm kazanacak meydan, her türlü tören ve etkinliğin daha rahat bir şekilde gerçekleştirilebilmesine olanak sağlayacak. Taşıt ve yaya yolunun otomatik bariyerlerle ayrılmasıyla daha büyük bir alana kavuşulurken trafik akışı kesintiye uğramayacak, yeni meydan projesi ile trafik rahatlayacak.

Küçükköy Değirmenlerinin restorasyonu yapılacak

Küçükköy Mahallesi’nde bulunan ve tahsisi Belediyeye alınan,  tescilli 5 adet değirmenin restorasyonu yapılacak. Tarihsel değer taşıyan değirmenler bu proje ile ayağa kaldırılacak.

Sarımsaklı’ya Halk Plajı

Uzun kumsalı ve serin denizi ile dünyaca ünlü Sarımsaklı’da bir halk plajı yapılacak. Şezlongları şemsiyeleri duşları ve tuvaletleriyle tertemiz ve düzenli bir plaj olacak. Plajda herkese ücretsiz hizmet verilecek.

Altınova’ya kapalı pazar yeri

Altınova 14 Eylül Caddesi futbol sahası yanındaki, 10.650 m2lik alana yapılacak olan kapalı pazar yeri, 3’er metreden toplamda 414 tezgâh kapasiteli olarak planlanıyor. Mimari ve uygulama projesi tamamlanmış kapalı Pazar yerinde, açık kapalı dükkânlar, araçlı satış noktaları, zabıta bürosu, çocuk oyun alanları, restoran, kafeterya ve mescid bulunacak.

Altınova’ya Atatürk Parkı ve meydan düzenlenmesi

Altınova Atatürk Meydanı’nın üzerinde bulunan 11. 000 m2lik alana yürüyüş yolları, çocuklar için oyun alanları,  oturma birimleri ve kafeterya bulunan bir park oluşturulacak.  Altınova Pazar yeri yeni yerine taşındığında ise mevcut Pazar yerinin yarısı kullanılarak park düzenlemesi yapılacak.

Cunda Meydan ve sahil düzenlemesi

Ali Bey (Cunda) Adası meydan ve sahilini doğal taşlarla yenileyerek kent dokusunu bütünleyen bir alan oluşturulacak.

Köylere halı saha

Hazırlanan proje ile köylere standartlara uygun halı sahalar kazandırılacak. Gençlerin boş zamanlarını aktivitelerle değerlendirmelerini sağlayacak olan bu sahalarda,  soyunma odaları, duşlar, tuvaletler ve kafeterya bölümleri bulunacak.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi

Ayvalık Belediyesi bu proje ile belirlediği 107 dönüm arazi üzerinde, ilk etapta 1 megawatt gücünde güneş enerjisi santrali kuracak. Santralde 4.400 panelden oluşan ve 20 ayda 3.500.000 kilowatt saat elektrik enerjisi ile 2.300.000 Türk lirası gelir elde edilmesi planlanıyor.

Balıkçı barınağı

Atatürk Koruluğu Mesire Alanı önüne yapılacak, ilgili bakanlıkça onaylanan Balıkçı Barınağı projesi ile büyük ve küçük boydaki balıkçı teknelerinin barınması amaçlanıyor. Proje içerisinde, farklı büyüklükte 2 adet iskele, üst yapı tesisleri, ağ kurutma alanları, çekek yeri ve çekek rampası bulunacak. Yapılması planlanan 80 metre boyundaki motor rıhtımıyla, deniz yoluyla kente gelebilecek ve başka yerlere yolcu taşıyabilecek yolcu motorlarının faaliyeti sağlanacak.

About Post Author