Yusuf Taktak’tan “Ellerim Tanıktır Zamana…”

Yusuf Taktak’ın Akademi yıllarından günümüze kadar olan seçili eserlerini görebileceğiniz sergide, aynı zamanda hayatına dair hazırlanan kronolojik akış ile keyifli bir yolculuk sizi bekliyor.

Ortaokulda tanıştığı resim öğretmeninin teşviki sayesinde Akademi’ye gitmeyi kendisine hedef olarak seçen Taktak, Adnan Çoker atölyesinden mezun olduktan sonra sadece sanatını üretmek yerine, aynı zamanda Türk sanatının belleğini oluşturmak için ciddi çalışmalar yaptı.

80’lerde büyük bir ivme kazanan Türk sanatının baş rollerinden biri olan sanatçı, Akademi’deki ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’ndeki pozisyonunun da sayesinde teoride ve pratikte değerli sergilere imza attı.

Küratörlüğünü Öykü Eras’ın üstlendiği Ellerim Tanıktır Zamana… başlıklı sergi, 23 Mayıs 2019 tarihine kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

Yusuf Taktak kimdir?

1951, Bolvadin

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1974 yılında mezun oldu. Eğitimini Avusturya Salzburg Yaz Akademisi’nde sürdürdü. 1976-1992 İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Arşiv bölümünde ve İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1999 Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2005-2018 yılları arasında Yıldız Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı. İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarını Asmalı Mescid’deki atölyesinde sürdürüyor.

About Post Author