Ula’da “Dört mevsim Kültür Rotamız Ula” projesi tanıtıldı

Muğla’nın Ula ilçesinde yer alan tarihsel ve kültürel potansiyelleri tespit edip bu potansiyelleri harekete geçirerek bölgedeki turizm çeşitliliğini arttırmak, dört mevsim turizm seçeneğinin kültür turizmi ile güçlenmesini sağlamak ve küresel ölçekte görünürlüğün artması ile yeni istihdam olanakları yaratmak için “Dört Mevsim Kültür Rotamız Ula” projesi hayata geçirildi.

Muğla’nın Ula ilçesinde yer alan tarihsel ve kültürel potansiyelleri tespit edip bu potansiyelleri harekete geçirerek bölgedeki turizm çeşitliliğini arttırmak, dört mevsim turizm seçeneğinin kültür turizmi ile güçlenmesini sağlamak ve küresel ölçekte görünürlüğün artması ile yeni istihdam olanakları yaratmak için “Dört Mevsim Kültür Rotamız Ula” projesi hayata geçirildi.

Ula bölgesinde bulunan kültür varlıklarına yönelik yaratılacak ilgi ile ilçe turizm faaliyetleri dört mevsime yayılacaktır. Ula Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Dört Mevsim Kültür Rotamız Ula” projesi başarılı projeler arasında değerlendirilerek maddi destek almaya hak kazandı.

Ula Kaymakamlığı ev sahipliğinde , Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesince (MSKÜ) desteklenen projenin açılış ve bilgilendirme toplantısı Ula’nın Akyaka Mahallesinde yer alan Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evinde yapıldı. Bölgede ilk defa yapılandırılacak olan dijital kültür turizmi rotası sayesinde; kültürel mirasımızın alternatif turizm sektörüne öncülük etmesi hedeflenmektedir.

Toplantıda, proje koordinatörü Tuğçe Sarıoğlu, proje sorumluları Hatice Tutumlu ve Ulaş Akdoğan tarafından projenin amacı ve projenin katma değeri hakkında bilgi verildi.

MSKÜ Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gökben Ayhan da projenin kültürel boyutu hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Açılış toplantısında konuşma yapan Ula Kaymakamı Baha Başçelik; “Bölgemizi her yönüyle tanıtmak istiyoruz. Burası tarihi özellikleriyle öne çıkan bir ilçe. Proje benden önce hazırlanmış. Biz sadece uygulama noktasında devraldık. Çok faydalı olacağına inanıyoruz. İhtiyacımız da bu zaten. Yani sadece deniz turizmi değil, dört mevsim turizm. Bölgemiz de buna müsait.”dedi.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Mustafa Ercan “İlimizin tarihsel ve kültürel zenginliğinin değerlendirilerek, gün yüzüne çıkartılması 12 ay turizm anlayışının da önünü açacaktır diye düşünüyoruz.

Proje bölgede ilk defa yapılandırılacak olan dijital kültür turizmi rotası sayesinde, kültürel mirasımızın alternatif turizm sektörüne öncülük te etmiş olacak.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerek ilimizde yaygınlaştırmaya yönelik alternatif turizm olanaklarının tespit edilerek harekete geçirilmesini, gerekse de bu olanaklarla bir markalaşma yaratılmasını çok önemsiyoruz.”

GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan da yaklaşık 9 yıldır Aydın, Denizli ve Muğla’da faaliyet gösterdiklerini hatırlattı. Faaliyetlerini yoğunlaştırmaya ve bölgeye daha iyi hizmet etmeye çalışan bir kurum olduklarını anlatan Akdoğan, 2018’de ilan ettikleri “Kültür Turizmi Mali Destek Programı” kapsamında Muğla’dan çok güzel projeler geldiğini ifade etti. Ula ve Akyaka’ya daha öncede projelere destek verdiklerini belirtti.

Ula’nın Akyaka Mahallesinde yer alan Nail Çakırhan ve Halet Çambel Kültür ve Sanat Evinde Hamdi Yücel Gürsoy ev sahipliğinde, halk oyunları ekibinin gösteri sunduğu etkinliğe, Ula Belediye Başkan Vekili Ali Şahin, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mesut Yılmaz, İlçe Eğitim Müdürü Değer Topuz, İl Müze Müdürü Sabiha Pazarcı, YİKOP Müdürü Hasan Cahit Tüfekçi, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz, daire müdürleri, proje paydaşları, akademisyenler ve vatandaşlar katıldı.

About Post Author