Seyhan Belediye Başkanı Akay’dan ‘temizlik’ vurgusu

Adana Seyhan Belediye Başkanı Akif kemal Akay, dünya Temizlik Günü’nde temizliğin önemine vurgu yaptı, öğrencilerle birlikte çöp topladı.
Seyhan Belediye Başkanı Arif  Kemal Akay, Dünya Temizlik Günü’nde öğrencilerle birlikte çevre temizliği yaptı. Temizliğin önemine vurgu yapan Başkan Akay, öğrencilere etkinlik sonrası bez çanta hediye etti.

Akay “Çöpler, ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılabilir”

“Daha Temiz bir Seyhan” için çalışmalarını sürdüren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Dünya Temizlik Günü”nde Kasım- Sacide Ener Ortaokulu öğrencileri ve Çevrecilerle birlikte çöp toplama etkinliğine katıldı.
Dünya genelinde doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 21 Eylül’de düzenlenen “Dünya Temizlik Günü”, çöp toplama etkinliği ile Seyhan Belediyesinin öncülüğünde öğrenci, çevreci ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Temiz çevre için farkındalık oluşturuldu

Başlangıç noktası Kasım-Sacide Ener Ortaokulu olan Çöp toplama etkinliğine Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay da katıldı. Etkinlik öncesi okul Bahçesinde konuşan Başkan Akay, etkinlikle temiz bir çevre için farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Akay: “Vatandaşımızın çevreye duyarlı olmasını bekliyoruz”

Vatandaşlardan çevreye duyarlı olmalarını beklediklerini ifade eden Başkan Akay, “Dünya Çöp Toplama Günü nedeniyle biz de öğrenci kardeşlerimiz de sembolik olarak konuya dikkat çekmek amacıyla bizzat çöp topladık. Bulunduğumuz yerlerin temizliği artık başka bir şekilde de önemli. Artık insanların hakları var. Çevre hakkı insan haklarının en önemlilerinden bir tanesidir. Bu nedenle çevrenin temiz olması çok önemli hale geldi” dedi.

“Çöpler ekonomik değer olarak geri kazanılabilir”

“Aslan yatağından belli olur” sözünü anımsatan Başkan Akay şöyle konuştu;

“Temizlik insan yaşamı için önemli. Çöplerin ayrıştırılarak atılması ve bu şekilde değerlendirilmesi temizlik kadar önem arz ediyor. Organik çöp, kâğıt, şişe ve metaller ayrıştırılarak toplanırsa her biri ham madde olarak kullanılabilir. Böylece çöpleri ayrıştırıp, değerlendirerek ciddi bir ekonomik kaynak sağlayabiliriz. Çünkü kâğıt dediğimiz, cam dediğimiz, organik çöp dediğimiz aslında çok önemli birer ham maddedir.

“Çöpten hammaddeye dönüşen kağıtlar ağaçların kesilmesinin önüne geçer”

Ayrıca kâğıtları ayrıştırıp, ham madde olarak kullandığımızda ağaçların kesilerek ham madde olarak kullanımının da önüne geçeriz. Ağaçları kesilmekten kurtarmamız da bizim daha oksijeni bol bir çevrede sağlıklı bir şekilde yaşamamız demek. Biz, atıkların ayrıştırarak toplanması ve değerlendirilmesi için çalışma yapıyoruz. Çok yakında hayata geçireceğimiz sistemle, ciddi anlamda kaynaklarımızı kurtarmış olacağız. Dünya temizlik gününde daha yaşanabilir bir Seyhan ve Daha yaşanabilir bir

Dünya için etkinliğe katılan başta geleceğimizin teminatı çocuklarımız olmak üzere, tüm duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”
Daha sonra Dünya Temizlik Günü dolayısıyla çöp toplama etkinliğine geçildi. Etkinlik kapsamında çevre bilinci oluşturmak amacıyla duyarlı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrencilerle birlikte Mavi Bulvar üzerini temizledi. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’da öğrenci ve vatandaşlarla birlikte çöp topladı.

Akay’da çevreci miniklere anlamlı hediye

Çöp toplama etkinliği sonrasında Başkan Akay, etkinliğe katılan öğrencilere, içinde kırtasiye malzemesinin de bulunduğu bez çanta hediye etti. Başkan Akay ayrıca öğrencileri Spora teşvik etmek amacıyla basket ve futbol topları verdi.

About Post Author