Muğla’da İlköğretim Haftası Açılış Programı Gerçekleştirildi

 

2019-2020 Eğitim Öğretim yılı açılışı 87 yıl aradan sonra restore edilerek eğitim öğretime hazır hale getirilen ve Muğla’nın İlkokulu olma özelliğini taşıyan Menteşe Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Okul bahçesinde düzenlenen törene Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Mürsel Alban ve Süleyman Girgin, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, 22. Dönem Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, il protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un İlköğretim Haftası mesajı okundu. Daha sonra öğrenciler tarafından hazırlanan müzik dinletisi sunuldu.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Civelek, tüm öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin heyecanını, sevincini, coşkusunu paylaştıklarını ifade etti.

 ‘Gelecek Eğitim ile Şekillenecektir’

Eğitimin çağdaş yaşamın en önemli ihtiyacı olduğunu belirten Vali Civelek, “Gelecek eğitim ile şekillenecektir. Ülkemizi aydınlık yarınlara kavuşturacak, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı bilgiyi üretebilen, değerlendirebilen, paylaşabilen, bilimsel gelişmeleri izleyebilen, araştıran, soran, hayat boyu öğrenmeyi ilke edinen, bilimsel ve toplumsal sorumluluklarını içselleştirmiş sağlıklı, mutlu, gelişmiş bir karaktere sahip, sevgi dolu, duyarlı, tüm insanlığa, milletimize, vatanımıza yararlı iyi birey, iyi vatandaş olarak yetiştirebildiğimiz takdirde çağdaş ülkeler arasında yer alabiliriz “ dedi.

Muğla’nın eğitim seviyesi yüksek bir il olduğundan bahseden Vali Civelek, “Bizler eğitimde kalitenin arttırılması, niteliğin yükseltilmesi için büyük gayret çaba ve emekle çalışmalarımıza devam ediyor ve yeni projeleri yaşama geçiriyoruz. Eğitim öğretimin sıcak yuvası olarak okullarımızda fiziki mekânları, koşulları iyileştiriyor, eğitim araç gereç ve donanımlarını yeniliyoruz. Okul yöneticileri, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve sevgili öğrencilerimiz arasındaki en üst düzeyde tesis edilecek işbirliğini başarılı bir eğitim hayatı için fevkalade önemsiyoruz. Diğer yandan çocuklarımızın huzurlu ve güvenli bir ortamda eğitim alabilmesi için okullarımızda, okul çevrelerinde, okul servis araçlarında aldığımız güvenlik tedbirlerini her ay başkanlığımda tüm tarafların katılımı ile gerçekleştirilen güvenli eğitim toplantılarında değerlendiriyoruz“ diye konuştu.

Konuşmasının sonunda öğrencilere hitap eden Vali Civelek; “Sevgili öğrenciler; sizler bizim geleceğimiz, umudumuz, güvencemizsiniz. Sizleri çok seviyoruz. Bizler için çok değerlisiniz. Sizlere 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında öğretmenleriniz ile aileleriniz ile birlikte sağlık, afiyet, huzur, başarılı bir yaşam diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Civelek ve protokol üyeleri okul bahçesine fidan dikerek, restore edilen okulun ilk öğrencileri ile okul girişinde hatıra fotoğrafı çektirdi. İlk ders zilinin çalmasının ardından Vali Esengül Civelek ve diğer protokol üyeleri sınıfları ziyaret ederek öğrencilere başarılar diledi.

Restorasyonu Tamamlanan Atatürk İlkokulu’nda da Ders Başı Yapıldı

Temelleri 1931 yılında atılan Atatürk İlkokulu 1932 – 1933 eğitim öğretim yılında hizmet vermeye başlamış ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in okula yaptığı ziyaret esnasında okulun restorasyonu gündeme gelmiştir. Vali Civelek’in okulun aslına uygun olarak restore edilmesi talimatı üzerine Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Muğla Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulundan onarım izni alınarak, okulun restorasyon işi ihale edilmiştir. Restorasyonu tamamlanan Atatürk İlkokulu 2019 – 2020 eğitim öğretim yılına hazır hale getirilmiştir.

Atatürk İlkokulu 11 derslik, 2 idareci, 14 öğretmen ve 270 öğrenci ile birlikte 2019-2020 eğitim öğretime başlamıştır.

2019-2020 eğitim öğretim yılında Muğla genelinde 796 okulda toplam 152 bin 549 öğrenci, 13 bin 308 idareci ve öğretmen ders başı yaptı.

About Post Author