CHP. SARIYER BAŞKAN ADAY ADAYI MUSA ŞİT’TEN REÇETE GİBİ BASIN AÇIKLAMASI

CHP. SARIYER BAŞKAN ADAY ADAYI MUSA ŞİT’TEN REÇETE GİBİ BASIN AÇIKLAMASI

Kent & Hayat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Birkan Keskin’e Verdiği Röportaj.

Sayın. Musa Şit: Adaylığınız kapsamında hedefinize neler Koydunuz.

 Sarıyer gerçekten dünyada nadir ilçelerden bir tanesi istanbul’da yeterince Değer görmeyip değerlendirilmiyor, sürekli atıl kalmış, sürekli enteresan şekilde en sona bırakılmış bir ilçe. Aslında boğazın çok önemli bir ilçesi. Beşiktaşınarkasında üsküdarın kadıköyün arkasında kalmaması gereken bir ilçe ve ciddi bir şekilde bizim kendi seçmenimiz var. Ama biz bu seçmenimize yeterince ulaşamamışız. Yeterince bu insanlara, dertlerine çözüm üretmemişiz. Ben dünyadan yirmiden fazla ülke gezdim. Venedik’e gittim. Venedik ile sarıyer’in çok fazla farkı yok çünkü sarıyer’in de aşağı yukarı her tarafında su var. Her tarafında deniz kıyısı, Karadeniz kıyısı var. Boğaza girişi boğaz kıyısı var ama biz hiçbir şekilde buradan Sarıyer’i nasiplendiremiyoruz. Gemilerin son durağı Sarıyer’dir ama son durak muamelesi görmüştür. Aslında turizm için çok ideal bir değerdir. Sarıyer düşünün çok az sayıda balık lokantası var. Balıkçılığın merkezdir Sarıyer. Merkezidir. Yani çok enteresan bir şekilde Biraz iteklenmiş, birazcık ötelenmiş birazcık daha üstü örtülmüş bir ilçe hâline gelmiş. Çok güzel parlatılması gereken cevher bir ilçe aslında bunun için de çok ciddi projelerimiz, çalışmalarımız, beraber fikir yürüteceğimiz gerçekten sarıyer’in mahalle mahalle gezip sorunlarını aldıktan sonra bir de aynı zamanda üniversitelerimiz Sarıyer bölgesinde bulunan üniversitelerle destek alarak da oradaki hocalarla. Doğru bir şekilde Sarıyer turizmine nasıl daha iyi katkı sağlarızın peşindeyiz. Bir örnek vermek istiyorum, Dubai diye bir şehir yaptılar. Niçin yaptılar biliyor musun? Çok zekiler bu elektrikli araçlar görmeye başladılar. Kaç sene önceden fark etti araplar ve dediler ki bu çöldeki çıkan maden bittiğinde hepimiz aç kalacağız. Şimdi ne oldu? Dünyanın en çok turist alanı şehri Dubai. Çölün üzerine şehir inşa etti adamlar ne için, turist gelsin Turizme bir şey kazandırmak için. Bizim de Maslak’ta binalarımız ama saçma sapan birbirinin benzeri yapılar yapıldı. . Hiçbir şekilde turizmi cezbedecek, turizmi hareketlendirecek hiçbir yerimizde hiçbir şey yok. Sarıyer’deki müze sayısı çok az ve bunlarda çoğunlukla özel müzeler hiç belediyenin ya da halkın müzesi yok. Çok az yani gerçekten şimdi bunların hepsini üzerinde duracağız ve bunların hepsini gerçekten düzenli bir şekilde Sarıyer’i çok kısa bir sürede çok popüler bir ilçe haline getireceğiz. Benim birinci niyetim bu.

 

Musa bey sarıyer’de olan park sorunu bu konu hakkında bir projeniz var mı?

Sarıyer’in park sorunu çok kolay çözülecek şekilde. Sarıyer zaten  yerleşim olarak eski Sarıyer bir de yeni Sarıyer şöyle bir sorunu var zaten Sarıyer’inin eski sarıyer’in dışının yapılan yeni Sarıyer Zekeriya köy, demirci köy, bu yukarılarla yapılan uskumru köy inşa faaliyeti yapıldığı bölgelerdeki Sarıyer’e bakalım copy paste yapıldı. Yani bilgisayar terimlerini kullanıp bunları iyi bilir. Copy Paste yani kopyala yapıştır yapıldı. Yani mimariden uzak şehir yapışmalarından uzak. İhtiyaçlardan uzak, buradan şehirde ne gördüyse bir kısım seçildi. Kopyala buraya yapıştır yaya yolu yok, bisiklet yolu yok, hayvanları gezdirebilecek alan yollar yok, parklanmalar yok. Araçların park yeri yok. Benim kendi oturduğum sitemde de aynı sorun var. Herkes kaldırma arabasını bırakıyor. Daha önce oturduğum site kalabalık bir siteydi insanlar gerçekten park sorunundan dolayı sürekli kavgalar çıkarmışlar ki bu artık ciddi bir şekilde problem olmaya başladı. Şehir problemi ama biz bunu Sarıyer’de çözerekten ciddi bir şekilde Diğer ilçelerimize de örnek olacağız inşallah.

Peki, Sarıyer uluslararası anlamda Venedik gibi değer görüp dünyaya açılabilecek mi?

Sarıyer’i şöyle şu kadar söyleyeyim, Afrika’yı da gezdiğim Avrupa’yı da gezdim, Asiye’yi de gezdim, Amerika’yla gidiyorum. Sık sık Sarıyer hepsinden daha iyi bir hal alacak bir ilçe.

Sarıyer pozisyonu gereği konumu gereği bir tane örnek vereceğim. Bunlarla ilgili Venedik’te bir restoranda balık yemeye gittik. Yani hani bu da mesleki açıdan da bir deneyelim diye balık menüsüne bakarken garson Türk olduğumuza anladı ve nereden geldiniz diye sordu. İngilizce soruyor. Benim de ortaderece İngilizcem var. İstanbul deyince balık menüsünü elimden aldı ve et Menüsü getirdi, ne oldu dedim. Neden böyle bir şey yaptınız? Ben dedi. Çırağında çalıştım dedi. Garson ”O boğazla lüfer yedikten sonra burada balık yemeyin” dedi. Şimdi biz bunun kıymetini bilmiyoruz. Biz gerçekten iyi balığı, lezzetli balığı yapan kaç yerimiz var? Kaç balık lokantamız var, hangi pazarımız var insanların tayland’ta bukette gidin. Tayland’da balık pazarına gidiyor, balığını alıyor, yanında pişiriyor, iyi restoranda pişiriyor ve bu balığın servis ediyor. Bizim böyle yerlere ihtiyacımız var. Sarıyer’de bu şekilde ciddi bir turizm alacağına inanıyorum. Ama bu insanların ulaşımını da sağlamamız lazım. Dışarıdan gelmiş, akşam ister istemez misafirlerini ağırlamış bir insanı akşam dönüşünde alkollü araç sürmemesi lazım. Trafiğe bu şekilde çıkmaması lazım ama bir şekilde güvenli bir şekilde de şehre ulaşması lazım. Çünkü son durak orası gerçekten. Bunun için bir deniz ulaşımı çok kolaylaştırıp çok ciddi bir şekilde buraya empoze etmemiz lazım.

 Evet, adaylığımız kesinleşti ve Belediye Başkanı seçildiniz ilk icraatiniz neler olacaktır?

Bir, gerçekten yeşil Sarıyer projesini ciddi bir şekilde devreye sokacağız. Sarıyer ciddi bir şekilde yerleşimde bu dengesizlikle bu yığılmanın önüne geçilmesi lazım. İmara açık yerlerde bile imar kısıtlılığa gitmesi lazım. Birincisi yani rant bölgesi rantabl bölge olmaktan çıkması lazım. 2 sarıyer’in şu anda çok ciddi bir trafik sorunu oluşmaya başladı. Daha yukarıdaki köprü tüneli bağlantısı kaynaklı olarak üçüncü köprü bağlantısı ve çok ciddi bir trafik var. Sabah işe giderken okula giderken insanlar geç kalıyor. Yarım saat düşünün 2 dakikalık yol mesafe yarım saat uzuyor. Sebebi sadece tünel ve trafik muhabbeti. Bununla ilgili çözüm üreteceğiz. Çiti bir şekilde park sorununun parktanma sorununu ciddi bir şekilde çözeceğiz.

 

 Sarıyer daha önce birinci ligde olmuş bir kulüp, ciddi bir futbol altyapısı olan bir kulüp ama hiçbir şekilde istediği değeri görmemiş bir kulüp. Bunun sebebi neyse bunun sorunlarını bulup çözüp bununla beraber burayı aşacağız. Derhal bu turizmle ilgili anlattığım projelerim devreye girecek. Sarıyer balıkçı şehri olacak. Balıkçı ilçesi olacak balık merkezi olacak, isteyen gelip oradan alıp evine götürecek isteyen gelip oradan alıp bir yerde pişirip yiyecek isteyen misafirlerini alacak en iyi şekilde ağırlayacak ve Bu insanların biz dönüşünü sağlayacağız. Yani Sarıyer’e gelen insanların dönüşünü sağlayacağız.

 

Sarıyer’de çok önemli ölçüde gecekondu mahalleleri var ve buralara nasıl bir imar iyileştirmesi yapılacak

 Gerçekten kentsel dönüşümü Sarıyer’de çok ivedilikle yapılması gerekiyor. Çok acil bir şekilde yapılması gerekiyor. Çok ciddi bir şekilde büyük sorunlar var. Çünkü kısmen sit alanında Sarıyer boğazı diğer kalan hazine arası önüne üzerinde yerler var. Diğer kalan parsellerde doğru yerleşim yapılmadığında eski yapılar olduğundan dolayı ciddi bir problemler var. Bununla ne ilgili çok ciddi bir kentsel dönüşüm yapmak gerekiyor. Bunun için ne gerekiyorsa her şeyimizi ortaya koyacağız. Sarıyer’de ciddi bir kente dönüşüm yapacağız ve Sarıyer gerçekten de bundan sonra da imara açılmayacak şekilde defteri kapatacağımız yerler olacak.

 

 Peki boğazda otel sayıları yeterli mi? Ve buna bir teşvik planınız var mı?

 Bu boğazdaki otel sayısıyla ilgili şöyle bir sorun var zaten yapılar sit alanı ilan edildiğinden dolayı. Yapılaşma söz konusu olamaz. Yani mevcut yapıların ruhsat durumları konut olarak geçen yeri, daha sonra ticariye dönüştürmek o kadar kolay değil. Şimdi bu illa boğazda olmasına gerek yok. Boğazı çok yakın yerlerde imara açık yerlerde otel projeleri olabilir. Biz buna sıcak bakarız ama bu boğazı bozmamalı, kirletmememiz ve boğazı gerçekten çirkinleştirmememiz lazım. Mevcut halinde bile birazcık değişiklikler olması gerekiyor, iyileştirme yönünde. Koruyacağız, boğazı, başka bir boğaz yok yani.

 

Kozmopolit ilçe olan sarıyer’de bildiğiniz kadarıyla belediye başkanları daha çok hangi yöre insanlarından seçiliyor ve meclis üyelikleri dağılımı nasıldır?

 

  Sarıyer birazcık daha son zamanlarda gelen göçler ile beraber çok eşit bir şekilde dağılımı oldu. Herkesten var. Şebinkarahisarlı hemşerilerimiz var. Sivaslı hemşehrilerimiz var. Karadeniz’li hemşehrilerimiz var. Ardahan ve doğu Anadolu bölgesi’nde hemşehrilerimiz var. Bunların hepsi ile beraber çalışacağız. Biz asla bir hemşehricilik statüsü ve yolu izlemeyeceğiz. Bütün herkesle beraber çalışacağız ve gerçekten Sarıyer için çalışacağız. Yani biz artık. Ardahanlı, sivaslı, sarıyer’li değil, sarıyer’li, sarıyer’li olacak. Herkesi bu şekilde beraber çalışmayı teklif edeceğiz ve böyle yürüyeceğiz. Yani aslında bir ilin sarıiyerli olmayacak. Yani belediye herkese açık bir Sarıyer Belediyesi olacak.

 

 Eğitim, ulaşımı ve servis yeterliliği hakkında bir planınız projeniz var mı?

Orada çok ciddi sorunlarımız var. Bugün daha bizim bir ablamız araçla ile ilgili sorun söyledi. Yani minibüsler de. Çünkü daha önce Sarıyer’in çok minibüsü vardı. Ulaşımı ciddi bir şekilde rahatlatıyor. Aynı mı seviyelerde bir şekilde de trafiği felç ediyor diye sorunlu bir yer hal almıştı. Daha önce Rumeli kavağına dolmuş servisleri vardı. Bu kaldırıldı bir diğer bölgelerde de aynı dolmuş servisleri vardı, kaldırıldı. Şu anda Sarıyer’de ciddi bir şekilde sadece belediye otobüsleri ve servisleri çok az. Bu belediye otobüsü çok doğru bir şey seferleri sayılan arttıracağız. Eğer zarar eden noktalar varsa saatleriyle ilgili buraya daha küçük araçlarla servis sağlayacağız, insanların toplu taşımayı 24 saat boyunca kullanılacak hale getireceğiz. Yani gece saat ikide 10 dakikada bir araba olmayacak ama saat başı bir Araba olduğunu insanlar bilecekler. Yani bunu sağlayacağız.

 

İstihdam olarak kurumsallaşmada hangi mesleklerden kaynaklanıyor?

Yani sarıyer’in çalışan insanların meslekleri çoğunlukla balıkçılarımız var. Balık sektöründen kaynaklanan, inşaat sektöründen insanlar var. Turizm sektörü çok var. Buradaki kaliteyi buradaki eğitimleri arttıracağız. Buradaki istihdamı birazcık daha okul düzeyine değindireceğiz. Turizmle ilgili Sarıyer ve kesinlikle bir okulun açılması lazım ve biz buraya öncülük edeceğiz. Sarıyer’de yetişen genç turizmde ciddi faaliyet gösterecek, İşi hazır olmuş olacak. Lise de okurken daha okullar otellerle çalışmaya başlayacak. Bu onun için de ailesi için de bir dönüş olacak.

Bir balıkçılık müzesi düşünüyoruz. Sarıyer’de bir balıkçı müzesi olması lazım. Herkesin yöntemlerin anlaması, öğrenmesi lazım. Kötü yöntemleri de göstereceğiz. Cezalandırılmış trol balıkçılığın da önüne geçeceğiz ve bunu da bitireceğiz.

 

 Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem imamoğlu’yla birlikte koordineli bir şekilde rahat çalışabilecek misiniz? Imamoğlu belediyeciliğinden aldığınız örnekler var mı?

 

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Başkanı çok önemli bir vizyon, ülkenin Cumhurbaşkanı kadar önemli, hatta ülkenin Cumhurbaşkanı deniyor İstanbul Büyükşehir Belediyesini kazanana. Ekrem başkanına her şey çok güzel olacak sloganıyla buraya başladı. Her ne kadar ciddi baskı altında kalsa, bütçeleri onaylanmasa, mecliste sıkıştırılsa engellense Cumhurbaşkanı tarafından projeleri bilerek baskıyla sırf İstanbul’ları eziyet edercesine de önemli değil ama buna engel olmak adına Ekrem imamoğlu’nun ismini durdurmaya çalışsa da ben çok başarılı buluyorum Ekrem imamoğlu’nu.

Bu kadar kısıtlı, bu kadar zor şartlarda hiç kimse bu başarıyı yakalaymazdı. Çok sorun çözdü, ciddi metrolar yaptı, takip ediyorum. Trafik sorunu da ciddi azalttı, bayağı çalışma yapıyorlar. Yani ciddi ciddi çalışmalar yapıyorlar. Çok beğeniyorum. İstanbul’un çehresi 5 senede olsa ciddi bir değişime uğradı. Bir kere zaten görüntüsüne baktığınızda aile görüntüsüne baktığında İstanbul’a yakışır modern bir görüntüde. Düzgün bir vizyonu olan konuşabilen hani mikrofon tutulduğunda, takılmadan, kitlenmeden konuşabilen bir kişilik karakter çok takdir ediyorum. Çok da örnek aldığım bir kişi. Umarım bir gün onun yolunda biz de ülkemize, vatanımıza hizmet ederiz.

 

About Post Author