Binlerce emek ve bir proje: Güzel gençler el ele güzel bir geleceğe

Binlerce emek ve bir proje: Güzel gençler el ele güzel bir geleceğe

18.09.2017 tarihinde başlatılan Muğla 75. Yıl Fen Lisesi koordinatörlüğünde, Türkiye’den Menteşe Turgut Reis Lisesi, İtalya’dan Istituto Tecnico Statale Industriale Dionigi Scano Lisesi, Romanya’dan Colegiul Economic M. Kogalniceanu Lisesi ve Portekiz’den Escola Secundaria De Emidio Navarro Lisesi ortaklığında, “Bugünün Gençleri Geleceğin Çevresini Koruyor” isimli Mobeco projesi yürütülmektedir

. Ortak ülkelerdeki çevresel uygulamaların örneklenmesi ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla yapılan yerinde inceleme ve öğrenme hareketliliği, Portekiz’in Viseu şehrinde 06-12 Mayıs 2019 tarihleri arasında 60 öğrenci ve 15 öğretmen ile gerçekleştirildi.

Gezdiler, gördüler, Muğla’ya getirdiler

Portekiz Escola Secundária Emídio Navarro okulunun ev sahipliğinde gerçekleştirilen aktivitelere katılan Muğla 75. Yıl Fen Lisesi öğrencileri Funda Parlak, Defne Balıkoğlu, Zeynep Cansu Topcu, Elif Nazar, Gülce Ergün, Gülsu Hande Çetintürk, Mertcan Kılınç; okul öğretmenleri Ertan DEREN ve Müjde AKGÜN örnek eko turizm uygulamalarını yerinde incelediler.

Muğla 75. Yıl Fen Lisesi öğrencilerinden Funda PARLAK; ziyaret ettikleri, doğal güzelliğiyle ünlü Passadiços do Paiva yürüyüş yoluna; günlük, sınırlı sayıda ve rezervasyonla ziyaretçi alınmasının, turizmin doğaya zarar vermeden sürdürülmesi açısından çok önemli bir örnek uygulama olduğunu söyledi.

Gülce ERGÜN; Viseu şehrinin tarihi ve doğal yapısının korunarak geleceğe taşınmasının kendini çok etkilediğini ve kentin turizm potansiyelini çok arttırdığını belirtti.

Defne BALIKOĞLU, Portekiz’de ziyaret ettikleri Antik Roma şehri Conimbriga’da gün yüzüne çıkarılan tarihi mozaiklerin, Türkiye’de bulunan bir başka antik Roma şehri Zeugma’daki mozaiklerle aynı olmasının kendini çok şaşırttığını; tarihi yerleri koruyarak geçmişin bilgeliğini geleceğe taşıyabileceğimizi söyledi.

Mertcan KILINÇ ise Muğla’da Mobeco projesi kapsamında yürüttükleri tehlikeli atık olarak sınıflandırılan arızalı lambaların toplanması, taşınması ve depolanması konusunda ortak ülkelerdeki uygulamaları yerinde incelediklerini, öğrendikleri bu bilgi ve deneyimleri Muğla’daki yerel yetkililerle paylaşıp, lobi ve kampanya faaliyetleriyle bu konuda kamuoyu bilinci yaratma çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Ön yargıları yıktılar, gönülleri fethettiler

Proje ve hareketlilikler kapsamında Mayıs 2018’de Türkiye’de 28 öğrenci ve 5 öğretmen ağırlandı, İtalya ve Portekiz’e 14 öğrenci ile ziyaret gerçekleştirildi. Öğrenci hareketlilikleri ve öğretmen toplantılarıyla projenin çevresel ve turizmsel amaçları gerçekleştirilirken, aynı zamanda kurulan iletişimle Avrupalı ortaklarımızın Türkiye ile ilgili bakış açıları ve ön yargıları değişti.

Yurtdışı ortak okulların koordinatör öğretmenleri Türkiye ziyaretinden önce velilerin çocuklarını Türkiye’ye göndermeye çekindiklerini, fakat Türkiye’de gördükleri misafirperverlik, samimiyet ve sıcaklıktan sonra hem velilerin hem de okul çevresi toplumunun Türkiye’ye bakış açılarının çok değiştiğini söylediler.

Romanyalı Koordinatör Diana TOADER; geçen yıl Türkiye’de ağırlandıkları süre zarfında gördükleri misafirperverliğin ağırlığını hissettiklerini ve her zaman bu çıtayı yakalamaya çalıştıklarını söyledi.

Kendisine Muğla 75. Yıl Fen Lisesi armalı, Türk bayraklı, resmi okul kıyafeti hediye edilen İtalyan koordinatör Marilena Atzei, böyle bir hediyeye sahip olmaktan mutluluk duyduğunu, okuldaki öğrencilerinin çok kıskanacağını ve bu hediyeyi her zaman gururla giyeceğini belirtti.

Proje yürütücüsü Ertan DEREN; öğrencilerin bilimsel başarı, organizasyon yetenekleri, sosyal yönleriyle herkesi kendilerine hayran bırakarak, ülkemizin insanını ve değerlerini en iyi şekilde temsil ettiklerini ve kendileriyle gurur duyduğunu söyledi.

Mobeco projesi genel koordinatörü Mustafa ÖZPOYRAZ projenin başından bu yana emek veren başta İngilizce öğretmeni Ertan Deren’e, proje ortakları MTRAL, CEMK, ITIS di SCANO ve ESEN’in idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerine ayrı ayrı şükranlarını bildirdi. Ayrıca MFL’deki bütün öğretmen, öğrenci ve velilere ayrı ayrı teşekkürü bir borç bildiğini, bu ekiple daha nice projelere imza atacaklarını, ilimizi ve ülkemizi bu alanda en iyi şekilde temsil edeceklerini bildirdi.

About Post Author