Bingöl Üniversitesi’nde Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Kursu

Bingöl Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından verilen Yabancılara Türkçe Öğretimi Kursu’nu başarı ile tamamlayan lisans öğrencilerine sertifikaları verildi.

TÖMER’de Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz’ın katılımı ile törende yabancı uyruklu öğrencilere ve “Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Kursu”nu başarı ile tamamlayan lisans öğrencilerine sertifikaları verildi.

Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Irmak, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında 10 Iraklı öğrencinin toplamda 600 saat Türkçe dersi alarak ve kur sınavlarını başarıyla geçerek Türkçe yeterlik sertifikasını almaya hak kazandığını ifade etti. “Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı” çerçevesinde ise 44 öğrencinin 60 saat teorik, 20 saat staj/uygulama derslerinde başarılı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Irmak, son yıllarda ülkemize yoğun olarak göç eden başta Suriyeli mülteciler olmak üzere yabancı uyruklu vatandaşların topluma kazandırılması noktasında Türkçe öğretiminin öneminin daha da arttığını ifade etti.  Dünyanın farklı ülkelerinden birçok yabancı uyruklu öğrencinin okumak için Türkiye’deki üniversiteleri tercih ettiğinin altını çizen Yılmaz, daha fazla çalışarak Bingöl Üniversitesi’ni daha çok tercih edilen uluslararası üniversite yapmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi. Yılmaz, şöyle devam etti: “Bu noktada hiçbir zaman desteklerini esirgemeyen başta Bingöl Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak olmak üzere Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. Ramazan Solmaz’a, Genel Sekreterimiz Prof. Dr. Abdullah Taşkesen’e teşekkür ediyorum.  Gelecek yıl hedeflerinin 50 yabancı uyruklu öğrenci olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Irmak,  uzman öğretim elemanı yetiştirmek için “Yabancılara Türkçe Öğretimi Sertifika Programı” açmaya devam edeceklerini belirtti.

About Post Author