Balıkesir ve Ayvalık Belediyeleri arasında Strateji, Planlama ve Koordinasyon Toplantısı

Ayvalık sorunları yaklaşık sekiz saat süren toplantıyla masaya yatırıldı. Yapılan toplantıda belediyelerin yatırım programlarında iş birliği inisiyatifinin oluşturulması amaçlandığını gözlendi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi şehir koordinasyon toplantıları, Ayvalık özelinde devam etti. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası’ndaki toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Yasin Şagay, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcıları Ersan Bahar, Kurthan Gençel, Erkan Karasu’nun yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, Ayvalık Belediyesi daire amirleri katıldı.

Ayvalık’ın ulusal ve uluslararası alanda Türkiye’nin çekim merkezi olduğu vurgulandı. Mevcut altyapı sorunlarının günlük işleyişin ve kentin potansiyel gelişiminin önüne geçtiği ifade edildi. Altyapı yatırımlarının öncelikli olarak ele alınması gerektiğinin altı çizildi ve altyapının Ayvalık’ın devam eden UNESCO sürecinin için ön koşulu olduğu anlatıldı.

Ayvalık Belediyesi adına stratejik plan toplantıları sonucunda ortaya çıkmış, büyükşehirle koordineli yapılacak çalışmalar, hedefler ve amaçların tanımlandığı sunumda, sunumu yapan Başkan Yardımcısı Erkan Karasu Ayvalık Belediyesi yeni idare yapısında kurumsallaşmanın öncelikli hedef olduğunu ve bu yapı oluşturulduktan sonra bütüncül olarak değerlendirilerek kalıcı çözüm çalışmaları gerçekleştirileceğini anlattı.

Açılış konuşmasında Ayvalık hakkında görüşlerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz: “Ayvalık bizim misafir odamız. Balıkesir hepimizin, fakat Ayvalık tüm Türkiye’nindir. Biz ilçe idaresinin görüşünü almadan, isteklerini değerlendirmeden proje geliştirilemeyeceğimizin kanaatindeyiz” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda belediyeler arasında iletişim kopuklukları yaşandığını ve Ayvalık halkının hak ettiği hizmeti alamadığını vurgulayan Başkan Mesut Ergin, geleceğe bakmak gerektiğini ve birlikte daha güzel projelere imza atmak istediklerini belirtti. Ergin, esas hedeflerinin hizmet olduğunun altını çizdi.

Konuşulan konular arasında kent bilgi sistemi ve yazılım programlarının büyükşehir ile aynı veri tabanına oturtulması, arıtma tesislerin işlevselliği ve altyapı sorununun öncelikli çözülmesi, kentsel sit alanlarında trafik düzenlemeleri, Belediye Hizmet Binası yapımı, plan çalışmaları Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin tamamlanması konularında hızlıca hareket edilmesi gerektiğine kanaat getirildi.

Nikita Deresi başta olmak üzere, kentteki derelerin ıslahı konularında iş paylaşımının yapılmasına, gerektiği yerlerde Devlet Su İşleri ve diğer kurumların da müdahil olması için çalışmalar yapılmasına karar verildi.

Ayvalık’ın, Balıkesir ili için konferans ve uluslararası festivaller turizmi açısından önemli bir paydaş olacağı öngörüsü ile, içerisinde konferans ve kültürel salonların olduğu büyük bir kültür merkezi yapımı için fizibilite çalışmalarına ivedilikle başlanması kararı alındı.

Kentsel dönüşüm, BASKİ hizmetleri sonrası bozulan yollar, kent arşivi, elektrik ve telefon kablolarının yer altına alınması, Ayvalık çöp toplama alanı, Cunda Gönül Yolu Köprüsü’nün peyzaj ve aydınlatması, Yunus Emre Parkı ve sahili, mezarlık alanları, terk edilmiş yapıların korunması (askı, iskele, yıkım ekipmanı, panel vb),  Ayvalık Belediyesi’nin grayder, silindir, roadmix, sıcak asfalt gibi malzeme desteği; Atatürk Bulvarı sıcak asfalt yapımı, asfalt şantiyesinin kurulması, jeotermal turizmi, sağlık turizmi, Sarımsaklı fırını önü kavşak düzenlemesi, spor alanları, kentsel dönüşüm, Sarımsaklı sahil ve plaj düzenlemeleri, Cunda Sahil Düzenleme Projesi, Altınova Pazar Yeri ve Altınova Uzungöl Projeleri, kapalı yüzme havuzu, sokak hayvanları, ortak festivaller, spor organizasyonları, altyapı hizmetleri (kanalizasyon, doğalgaz, mobilizasyon, aydınlatma), kent estetiği, kooperatif çalışmaları, deniz ekonomisinin canlandırılması için yat çekek yeri ve deniz ulaşımının geliştirilmesi, Eski Vergi Dairesi’nin Ayvalık Belediyesi’ne tahsisi konusu, ulaşım hizmetlerindeki aksaklıklar, otobüs durakları, sosyal hizmetler, bölge otoparklarının yapılması, raylı sistemler için fizibilite raporunun hazırlanması gibi konularda görüş alışverişi; müdürlükler arasında koordinasyon ve iş birliği bağlantısı yapıldı.

Ayrıca stratejik plan fizibilite çalışmaları neticesinde yapılan anketler ve sonuçları doğrultusunda, Ayvalık halkının ilçe ve Büyükşehir Belediyesi’nden beklentilerinin ne olduğu, hangi projelerde öncelikli olunması gerektiği konuları detaylı ve istatistiki bilgilerle, her iki belediye müdürlüklerince değerlendirildi.

About Post Author