Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu, Ayvalık’ı temsil edecek

Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu, Ayvalık’ı temsil edecek

Ayvalık Belediyesinin örnek sosyal sorumluluk programı olan Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Korosu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konserinde İzmir’de konser verecek. 21 Nisan saat 18:00 de Admed Adnan Saygun Kültür Merkezinde İzmir ve Ayvalık’tan toplam 200 çocuk birlikte konser verecek.

Program ve gelişimi hakkında bilgi veren Zeytin Çekirdekleri Programının gönüllü koordinatörü Gül Gürsoy, ‘’2014 yılında  gönüllüler  ve Ayvalık Belediyesi öncülüğünde, Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ile hayata geçirilen Zeytin Çekirdekleri Sosyal Sorumluluk Programı, adını ve ilhamını, insanoğlu ile zeytin ağaçlarının asırlar boyunca devam eden dostluğundan alıyor. ‘’

“Bir çocuk gelişir, dünya değişir” inancı ile hareket eden program, Ayvalık’ta sosyo-ekonomik açıdan kısıtlı kırsal ve kentsel mahallelerde yaşayan çocukların toplumsal, sosyal ve kişisel gelişimine destek olmak için başta müzik, güzel sanatlar, spor gibi atölye ve faaliyetlerle çocuklarla farklı pencereler açarak onları yeni ufuklara hazırlıyor. Renkli Saatler Atölyeleri ise çocukların disiplinler arası özgür çalışmalar yapmalarına fırsat yaratarak kişisel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunuyor. 2014 yılında başlayan çalgı ve müzik eğitimi Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve  Zeytin Çekirdekleri Akademik Çocuk Korosunun  temelini oluşturuyor.’’

2019 yılının başında  imzalanan, İzmir Devlet Opera ve Balesi ile Zeytin Çekirdekleri Derneği arasındaki sosyal sorumluluk işbirliği antlaşmasının amacı  eğitim desteği ve ortak etkinlikler yapılmasıdır, ilk ortak etkinlik ise bu yılki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konseridir.

Gönüllü  eğitmenlerin ve dernek sorumlularının, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, bireysel bağışçıların, belediye görevlilerinin, konservatuarların, devlet opera, bale ve senfoni orkestralarının, sanatçı ve akademisyenlerin seferber olduğu ve  Pegasus havayolunun da eğitmenler için ulaşım desteği sağladığı program, geçtiğimiz beş yıl içinde yaklaşık iki bin çocuğun hayatına dokunmuştur.

2018’de TRT ve Ayvalık Belediyesi ortak yapımı olarak hazılanan  Zeytin Çekirdekleri TRT Belgeseli notalar ile değişen minik hayatların örnek başarı hikayelerini ekrana taşıyarak “Zeytin Çekirdekleri” gibi insanların hayatlarında fark yaratan gönüllülük programlarının artmasını teşvik etmek için hazırlanmıştır.

Zeytin Çekirdekleri Çocuk Orkestrası ve Çok Sesli Çocuk Korosu Gelişimi ve Konserleri

2014’te  ‘Şimdi hayatımda müzik var’  temalı atölyeler ve mini konserler çocukları müziğin birleştirici gücü ile tanıştırdı. İstanbul’dan ve  Balıkesir’den gelen değerli müzik eğitmenlerinin başlattığı bu gönüllü eğitim seferberliği çocuk korolarının kurulmasına ve çalgı eğitimine geçişin ve değişimin ilk adımlarıdır. Toplu keman, çello dinletileri ve koro konserleri ile çocuklar paylaşımı ve müzikle yaşam yolculuğunu deneyimlemeye başladılar. Ayvalık, Istanbul ve Çanakkale’de farklı konserler verdiler.

2016’da artık onlar ‘Hayallerim var sesimde’ diyorlardı. İstanbul’dan gelen çocuk orkestralarıyla  sahne paylaşan çocuklar birlikte üretimin önemi öğrendiler. 2017’den itibaren orkestra ve koro altyapılarının oluşturuldu.  2018’de Türkiye’yi temsil ederek Paris’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konseri verdiler . Bu konser için Ankara, Istanbul ve İzmir’deki Devlet Senfoni Orkestralarından, Devlet Opera ve Balelerinden ve Devlet Konservatuarlarından pek çok sanatçı çalgı eğitimi için hem Ayvalık’a hem de Paris’e gelerek çocuklara destek verdiler.

Zeytin Çekirdeklerine aktif olarak destek veren eğitmen sayısı 44’ü aşmıştır. Ayrıca 2017’den itibaren Ayvalık’ta  gönüllü eğitmenimiz Çağrı Çalışır hem keman eğitimi ve hem de orkestrayı her hafta düzenli olarak çalıştırmaktadır. 2018 Kasım ayında bir çocuğun gelişiminde önemli bir eğitim modeli olan Toplumsal ve Sanatsal Zeytin Çekirdekleri Koro Okulu Projesi Koro Şefi Mete Gökçe’nin liderliğinde başlamıştır. Kısa sürede  ‘Akademik Konser Korosu’  ve ‘Genel Koro’ grupları  olarak 85 çocuğa ulaşılmıştır. Bugüne kadar konserlerin  yönetimde rol alan orkestra şefleri Hakan Kalkan ve Orhan Öner Özcan koro şefleri ise Yeşim Altınay, Nilufer Akdoğu, Mahmut Abra, Başak Doğan, Mete Gökçe ve Ebru Gökçe’dir.

About Post Author