TOKAT’TA ÇAMURDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

TOKAT’TA ÇAMURDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Tokat’ın tüm atık suyu daha önceden Yeşilırmak’a dökülüyordu. 2013 Yılında hayata geçirilen Atık Su Arıtma Tesisi projesi ile artık atık sular arıtıldıktan sonra Yeşilırmak’a bırakılıyor.

Üniversite kavşağı bölgesindeki tesisimizde tüm atık sular tamamen arıtılıyor. Yeni yaptığımız ihale ile Türkiye’de ilk olarak, oradaki çamur atıklarını yakarak elektrik üretimi sağlayacağız. Böylece Türkiye’de bir ilke daha imza atmış olacağız. Bir diğer atık tesisimiz ise Tıbbi Atık Tesisimizdir. Tıbbi anlamdaki tüm atıkları da bu tesisimizde toplayarak işliyor ve hem çevreye zararını önlüyoruz hem de ekonomiye kazandırıyoruz. Yine son birkaç yıl önce eski vahşi çöp depolama alanımızda projemizi gerçekleştirerek çevreye zarar vermesine engel olduk ve o bölgeyi Lavanta Bahçesi haline getiriyoruz.

 ÇEVRE EĞİTİM PARKI PROJESİ BAŞLIYOR

Çevreyle ilgili yeni bir çalışmamız ise Çevre Eğitim Parkı projemizdir. Yaklaşık 6 dönümlük alanda yapacağımız Çevre Eğitim Parkı’nda yeni birçok faaliyete imza atacağız. Evlerde, işyerlerinde biriken atıkları, ünitelerde biriktirerek, çocuklarımıza eğitim ve çevreye yönelik dersler verilecek. Atıklarla ilgili, çevreyle ilgili ayrı bir konsepte eğitimlerin, parkların olduğu bu projemiz için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan 750 Bin TL’lik destek aldık. Projemizin tamamı 2,5-3 Milyon TL’lik bir proje olacak.

Ayrıca şehrimizin birçok noktasında yeşil alan oluşturma ve ağaçlandırma çalışmalarımıza hız verdik. Bu yıl 20 Bin fidanı toprakla buluşturmayı hedef edindik.  Daha yeşil bir Tokat’ı imar edeceğiz.

Her iki yarışmamızda da dereceye giren okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Asıl ödül, çevreye verdiğimiz faydadır ödüllerimizin yanında yine okullarımıza çeşitli katkılarda bulunacağız” dedi. AHA.

 

KENT HAYAT MEDYA EKİBİ.