Şile Caddelerinde Dünya Çiftçiler Günü kutlandı

Şile Caddelerinde Dünya Çiftçiler Günü kutlandı

Şile Kaymakamlığı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün düzenlediği  “14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü” Şile’de renkli görüntüler eşliğinde kutlandı.

Atatürk anıtı önüne traktörleriyle gelen çiftçiler Şile İlçe Tarım Orman Müdürü Kemal benli tarafından karşılanan çiftçiler; kendi günlerinde ilk olarak Saygı Duruşunda bulundular ve İstiklal Marşını birlikte okudular ardından İlçe Müdürü Murat Benli çiftçiler eşliğinde Atatürk büstüne çelenk koydu.

Törende konuşan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kemal Benli yaptığı konuşmada; “Dünyanın en kutsal mesleği ilk insanın bize mirası olan çiftçilik, helal rızık, alın teri emek ve gayret demektir. Nice evler topraktan elde edilen gelir ile kuruldu, nice kızlar çiftçilik geliri ile uğurlandı, koyun verdi kuzu verdi, süt verdi yemek verdi et verdi kazma ile dövmeyince kıt verdi. Benim sadık yârim diyen Aşık Veysel’in dediği gibi toprağa verilen değer büyük önem arz etmektedir.

Şimdi Toprağa vefa zamanı artık bizde toprağımıza sahip çıkacağız, artık bizde üreteceğiz tarımsal hâsılaya katkıyı sunacağız, milli tarımda bizde varız diyeceğiz, çiftçilik yapmaya devam edeceğiz. Milli ekonominin temeli tarımdır. Düsturuyla üreten gecesini gündüzüne katan, alın terini döken helal rızık için çalışan tüm çiftçilerimizin bu değerli gününü kutluyor ebediyete göçen çiftçilerimize de rahmet diliyorum. Hayırlı bereketli bir hasat sezonu olmasını temenni ediyorum’’. Dedi.  Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı konuşmasında “ Çiftçilerimizi attığımız her adımda varsınız diyerek tarif edebilirim. Olmazsa olmazımızsınız. Gerçekten bu anlamdaki kutsalımızsınız. Toprağı ekmek, üretmek, insana faydalı olmak gerçekten çiftçi eşittir alın teri, çiftçi eşittir bereket, çiftçi eşittir bol kazanç. Sizi destekleme konusunda bizlere düşen ne görev varsa gerek hükümetimiz gerekse bizler yerel siyasette sizlerin yanındayız.

Bizler rahat çalışabilmeniz ve yaptığınız çalışmaların önünü açabilme hassasiyeti oluşması ve bu konuda bize düşeni yapma adına sizlerin yanındayız. Şile’de ve yurdumuzun dört bir köşesinde olan tüm çiftçilerimiz gününüzü kutluyor kazancınızın bereketli olmasını diliyorum. Önümüzdeki beş yıl içerisinde bize düşen ne varsa sizinle beraberiz. Köy köy kapı kapı dolaşacağız üreticimize sahip çıkacağız.

Turizm Şile olarak bizim birinci önceliğimiz ilçemizdeki tarım arazilerinin değerlendirilmesi ve çiftçilerimizin kendi ürettikleri ürünleri kendilerine kazanç sağlaması amacıyla turizm ile yanı tarımsal turizme entegre etmek içim çalışmalarımızı sürdüreceğiz dedi.

Atatürk Büstü önünde gerçekleşen tören sonrası İlçe Tarım Orman Müdürü Murat Benli ve bir grup çiftçi ilk olarak Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’yı makamında ziyaret ettiler. Burada konuşan Başkan İlhan Ocaklı; Şile deniz turizminde İstanbul’un gözde ilçesi ama artık tarım turizmiyle de gözde ilçesi olacak. İşte burada insanımızın ürettiği ürünleri pazarlama noktasında Şile Belediyesi olarak Yeryüzü Pazarımızda doğal ürünler yer alıyor. Bunun büyütmek kapasitesini artırmak için İlçe Tarım Müdürlüğümüz ve ilgili tüm kurumlar ile ortaklaşa projeler üreterek İlçemizdeki çiftçimizin kalkınması için ne gerekiyorsa yapacağız. Ayrıca bu konunun tanıtımı yönünde özellikle Ulusal Basın desteğinin önemine dikkat çekti.

Başkanlık Makamı ziyareti sonrasında Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı Belediye önünde bekleyen traktör konvoyunun başında olan taraktörü kullanarak konvoya öncülük etti. Üsküdar Caddesi ve Cumhuriyet Caddesinden geçen konvoyu ve başlarında traktör üzerinde Belediye Başkanını gören vatandaşlar şaşkınlık içerisinde konvoyu izlerken bazı vatandaşların Şile’de ilk defa gördükleri Traktör konvoyunu cep telefonlarıyla kayır altına aldılar. Çiftçiler son olarak Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran’ı makamında ziyaret ettiler. Çiftçilerle sohbet eden Kaymakam Karaboran İlçemizde Tarımsal turizmin kalkınması yolunda bizler Kaymakamlık olarak hazırız. Ancak elbette ki büyüklerimiz bu işin ustaları ama özellikle gençlerimizin bu konuda teşvik edilmesi gerekli şeklinde konuştu.

 

Haber: Nurcan Kırcalı

About Post Author