Rektör Alma İftarda Afrikalı Öğrencilerle Buluştu

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özcan, Köy Okulları Yardım Projesi ve Iğdır Yardımlaşma Gönüllüleri Topluluğu’nun ortaklaşa düzenlediği iftar programında Afrikalı öğrencilerle bir araya geldi.

Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Özcan, Köy Okulları Yardım Projesi ve Iğdır Yardımlaşma Gönüllüleri Topluluğu, Afrikalı öğrencilere yönelik iftar programı düzenledi. İftarın ardından öğrencilere hitap eden Rektör Alma konuşmasında, yeni açılan bölümlerden üniversitemizin imkânlarına, yabancı öğrenciler için yapılan çalışmalardan, gelecekte planlanan projelere kadar üniversitemiz hakkında geniş bilgi verdi. Bunun birlikte, öğrencilerin ilerleyen yıllarda da, üniversitemizde kalarak yüksek lisans doktora yapmasını, hatta akademik kariyerlerini burada sürdürmelerinin kendilerini sevindireceğini ifade etti.

Iğdır Üniversitesini tercih eden yabancı öğrenci sayısının her geçen yıl arttığına da dikkat çeken Rektör Alma, misafir öğrencilerin kendi evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlamak adına bu tür organizasyonların önemine değindi.  Konuşmasının devamında; “Mübarek Ramazan ayının sonlarına gelmiş bulunmaktayız. Misafir öğrencilerimizle iftar programında bir araya gelerek, onların meramını dinledik. Bu öğrencilerimiz eğitimlerini bitirip, ülkelerine döndüklerinde eminim ki ülkemiz ve ilimiz hakkında olumlu izlenimler aktaracaklardır.” dedi.

‘Farklı kültürdeki insanlarla empati kurabilmek önemli’

Mevlana Değişim Protokolü sayısının 27’ye ulaştığını söyleyen Rektör Alma, Iğdır Üniversitesi’nin uluslararası arenada adından söz ettirdiğinin altını çizdi.  Öğrenci değişim programlarının kültürlerarası alışveriş ve farklı kültürdeki insanlarla empati kurabilme adına önemli olduğunu vurgulayan, Rektör Alma, “Farkı ülkeleri tanımak, farklılıklarla yaşamak ve ötekini anlayabilmek adına öğrencilerimize imkan sunmaya gayret ediyoruz. Eğitimin en önemli amaçlarından birisi de öğrencinin hayal dünyasını genişleterek, hayata farklı pencerelerden bakabilmesini sağlamaktır. Biz de bu noktada üzerimize düşen görevi en iyi şeklide ifa etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Samimi bir sohbet havasında gerçekleşen programda öğrenciler, Rektör Alma’yla bir araya gelip isteklerini bizzat birinci ağızdan kendisine iletme fırsatı bulduklarından dolayı çok memnun olduklarını belirtiler. Öğrencileri dinleyen ve isteklerinin takipçisi olacağını ifade eden Rektör Alma da, kendilerine kapısının her zaman açık olduğunu dile getirdi. Ayrıca, ne halktan ne de üniversite içinden yabancı öğrencilerle ilgili herhangi bir şikâyet duymadığı için, kendilerine teşekkür etti. İftar programı toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

About Post Author