Rektör Alma 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne Katıldı

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldılar.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen 2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’ne katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın nezaretinde; Bakanlar, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK üyeleri, büyükelçiler, üniversitelerin rektör ve senato üyeleri ile öğretim üyesi ve öğrenci temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen törende, Üniversitemizi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma temsil etti.

Akademik Yıl Açılış Töreni’nde yapılan konuşmalarda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin bilgiyi üreten, ülkenin teknolojik altyapısına kaynaklık eden kurumlar olma yolunda desteklendiğini belirtti. 21’inci yüzyılın hâkim gücü̈ endüstri 4,0 ve dijitalleşme ile insan hayatının tüm noktalarında süreklilik gösteren değişkenliklerin ve akışkanlıkların oluştuğuna değinen Saraç, alışık olunan durağan bir sistemden daha dinamik sistemlere geçildiğini, Yükseköğretim Kurulu olarak bu süreçlerle ilgili birçok çalışma başlattıklarını ifade etti. Saraç son olarak ise, dijital dönüşüm programı kapsamında bu yıl 36 bin öğrenci ve 3 bin 112 öğretim elemanının merkezi bir planlama ile eğitim aldığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Yükseköğrenimde sayısal anlamda önemli bir kapasiteye ulaşıldı. Türkiye’deki yüksek öğrenimli öğrenci sayısı 8 milyona ulaştı. Türk yükseköğrenim sistemi bugün çok ileri bir seviyede bulunuyor. En büyük adaletsizlik eğitim öğretim hayatındaki adaletsizliktir. Çünkü bunun telafisi çok zordur. Göreve geldiğimizden beri tüm evlatlarımıza mümkün olan en iyi imkânları sağlamanın gayretinde olduk” diye konuştu.

Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından YÖK 2019 üstün başarı ödüllerinin sahiplerine verilmesi ile devam etti.

About Post Author