Oturmuş Köşeye Ağlar Bir Gelin: Ayrılığın Sonu Gelmeyen Melankolisi                                   

Prof. Dr. Ali Akdemir

Bu yazımızdaki başlığımızın sol yanı katıldığımız sempozyumda sunum yapan Âşık Avşaroğlu Halil Daylak’ın etkileyici- dokunaklı türküsünün güftesinden bir dize.  Sağ yanı da Türk Soyundan, Oğuz Boyundan gelenlerin haleti ruhiyesini yansıtması hasebiyle bendenize aittir.

Efendim, 5-6 Nisan 2019 tarihlerinde 1. Uluslararası Oğuz Boyları Sempozyumuna katıldık.

Etkinliği Oğuz Boyları Derneği, Erciyes Üniversitesi ile birlikte organize etti, sevgili dostumuz Öcal Arslankaya’nın daveti ile katıldık etkinliğe.

Sempozyumda akademik nitelikli bildirilerin yanı sıra, müzik sunumu ve Türk dansları coşkulu şekilde sergilendi.

Açılışta Dernek Başkanımız Öcal Arslankaya Oğuz Kağan’dan başlayarak Atatürk’e kadar zaman tünelinde ve zamanın ruhunda öne çıkan Türk büyüklerinin hepsine ‘’selam olsun’’ Diyerek açılış konuşmasına başladı. Ad ad Türk büyüklerini selamlayan, saygıyla anan Arslankaya’nın konuşması selamlamaktan ibaret bir orijinallikteydi. Bu yalın ve orijinal konuşma izleyicilerden alkış tufanının kopmasına yetti. Aslında Sayın Arslankaya’nın bu tarz sunumu, açılış konuşmalarının donukluğuna karşı yeni bir soluk ve yeni bir model olarak ortaya çıktı. Kutluyorum Sayın Başkanı ve tabii ki O’nun yanında yer alan ekibini de.

Sempozyumun açılış konferansını Prof.Dr. Necati Demir gerçekleştirdi. Belgelerle yaptığı sunum anlamlıydı. Taşlar ve kayaların üzerindeki şemalar, şekiller ,resimler ve yazılar çözümlendiğinde Türklerin  15 bin yıllık geçmişine  ulaşılacağını ifade etti .İlgi çekici bir iddia.

Panelde konuşan Prof. Dr Harun Demirkaya Türklerin Anadolu’daki yerleşimlerinin 1071’in çok gerisinde olduğunu ifade etti.   Atatürk’ün Türklerle ilgili betimleyici sözlerine değindi.

Sempozyum Başkanı Prof.Dr. Mustafa Talas Oğuzların, heyecanlı, coşkulu, hedef büyüten niteliklerinin olduğunu vurgulayan bir konuşma yaptı, sonraki etkinliklerin önemine değindi.

Türk dünyası ile ilgili çalışmalara ilgi duymaya başlayan bendeniz de ‘Ortak Değerler Aracılığıyla Çağdaş Entegrasyon’ adlı bildiriyi sundum.

‘Türk Birliği’  kızılelmasının veyahut da ‘Turan Ülküsü’nün başarılmasının uzun, çok uzun yıllara uzanacağını vurgulayarak bin yıl sonraki birlik hedefi için şimdiden yola çıkılması gerektiğini açıkladık.

Yanı sıra, asıl entegrasyonun, bütünleşmenin, kavuşmanın Türk Dünyasının ortak değerlerinin tüm gelecek kuşaklara aktarılmasıyla mümkün olacağını da ifade ettim. Coğrafik, mitolojik, destansı, kültürel, edebi ve beşeri tüm değerlerin araştırılarak hazırlanacak bir envanter ve ansiklopedinin tüm kuşaklara miras olarak bırakılması; zamana meydan okuyacak, birlik duygusunu canlı tutacak bir projedir. Oğuz Kağan’ı Dede Korkut’u, Issık Gölü ‘nü, Cengiz Aytmatov ‘u, Haydar Aliyev’i, Atatürk’ü sonraki kuşaklar bilmeli, onların ideallerini içselleştirmelidirler.

Türk dünyası değerleri envanteri ve buna bağlı değerler ansiklopedisi önerimiz gerçekleştirilinceye kadar gündemde tutulacaktır, tarafımızdan. Önermek bizden, takdir STK’lardan, Türk büyüklerinden, yöneticilerdendir.

Sempozyumun bir etkinliği olarak Kayseri’yi dolaşma ve gözlemleme olanağı da bulduk. Yolların genişliği ve kent mimarisi fevkaladedir. Tramvay çok etkili, dolayısıyla trafik sorunu yoktur. Tarihi yapılara paralel kent meydanları iç dünyanızı ferahlatacak niteliktedir. Teleferik ile Erciyes Dağına tırmandık, Erciyes Dağından Kayseri Ovası manzarasını rehberlerimiz Nur Aykar, Sultan Arslankaya eşliğinde izledik.

Kapalı Çarşıda gezip alışveriş de yaptık. Esnafın tutumu çok güzeldi, çay ikram ettiler, sohbet ettik. Başta kayseriye özgü ürünlerde olmak üzere, şehrin nitelikli girişimcilik kültürüne sahip olduğunu yeniden keşfettik. Kanımca, Doğulu ve Karadenizli vatandaşlarımızın yaptığı gibi Kayserili girişimcilerimizin de tüm ülke şehirlerine göç etmeleri ve gittikleri yerler de girişimcilik katkısı vermeleri gereklidir. Kayseri’den Anadolu’ya, İstanbul’a ve sonrasında da tüm dünyaya girişimcilik göçü başlatılmalıdır. Kayseri markaları tüm ülkede ve tüm dünyada olmalıdır.

Sonraki Türk Dünyası etkinlikleriyle buluşmak üzere vedalaştık. Çok sayıda Koca-Garip Yörük ile tanışıp dost olduk. Emeği Geçen başta Öcal Arslankaya’ya ve Prof.Dr Mustafa Talas’a ve ekibine içtenlikle teşekkürler.  Sempozyuma destek veren Talas’ın yeni seçilmiş Belediye Başkanı Mustafa Yalçın gelecek etkinliklere de destek vereceğini duyurdu, Sayın Yalçın’a da teşekkürler…

 

 

 

 

 

 

 

 

About Post Author