Muğla’nın Türkiye Yüzyılındaki Tarımsal Projeleri Değerlendirildi

Muğla’nın Türkiye Yüzyılındaki Tarımsal Projeleri Değerlendirildi

Muğla’da 2022 yılında uygulanan tarımsal projelerin değerlendirildiği Türkiye Yüzyılında uygulanacak projelerin istişare edildiği toplantı Muğla Valisi Orhan Tavlı Başkanlığında yapıldı.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonundaki toplantıya Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın yanı sıra Vali Yardımcısı ve Muğla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanı İsmail Soykan, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, İl Müdür Yardımcıları, Muhammet Sevinç, Erizan Yılmaz, Şube Müdürleri, Mustafa Yeşilkaya, Mustafa Akıskalı, Levent Uyan, Süreyya Can, Erdinç Kılıç, İsmail Övünç Dikmen Güney Ege Kalkınma Ajansı Muğla Temsilcisi Mehmet Sert katıldı.

Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı Organize Sanayi Bölgesi ile Muğla’nın Türkiye Yüzyılına adım attığı belirtildi. Seydikemer’in kırsal Çobanisa Mahallesi’nde 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağı öngörülen Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Sığırcılığı Organize Sanayi Bölgesi’nin 40 bin büyükbaş hayvan kapasitesiyle bölgeyi süt ve süt ürünleri ile hayvancılığın merkezi haline getireceği ifade edildi.

Dünya Çam Balının başkenti olan Muğla’nın Çam Balının yanında arı sütü, polen, propolis, apilarnil, arı ekmeği, arı zehri gibi yüksek katma değerli apiterapi ürünlerinin merkezi haline gelemesi için Muğla Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme Arge inovasyon Merkezi Projesinin geliştirildiğini belirten  Muğla Valisi Orhan Tavlı proje kapsamında eğitilen arıcıların şimdiden yüzünün güldüğünü, projenin şimdiden kırsal mahallelerde geçimini arıcılıkla sağlayanlara ekonomik fayda sağladığını söyledi.

Muğla’nın tarımsal potansiyelinin geliştirilmesi ve kırsal kalkınması için geliştirilen entegre tarımsal kalkınma projeleri ile Muğla’mıza özel geliştirilen projelerin 2022 yılındaki verimliliklerinin değerlendirildiği toplantıda Muğla’nın Türkiye Yüzyılındaki tarımsal projeleri istişare edildi.

About Post Author