Muğla İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

Muğla İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı

Muğla İl Koordinasyon Kurulu 2019 Yılı 2. Dönem Toplantısı yapıldı…

İl geneli yatırımların değerlendirildiği 2019 yılı 2’inci dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Muğla Valisi Esengül Civelek başkanlığında yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Civelek’in yanı sıra, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, ilçe kaymakamları, bölge müdürleri, kurum ve kuruluşların müdürleri, ilçe belediye başkanları katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Vali Civelek , “Son yıllarda ilimiz genelinde eğitimden sağlığa, spordan tarıma, orman ve su işlerinden ulaştırmaya, aile çalışma ve sosyal hizmetlerden, kültür ve turizme kadar her alanda önemli yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarımızca gerçekleştirilen yatırımlarda Ulaştırma ve Altyapı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yatırımları ilk sırada yer almaktadır. İlimizin gelişimine kalkınmasına katkı sağlayan yatırımları gerçekleştiren tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum.

2019 yılı mart sonu itibariyle ilimiz genelinde kamu kurum ve kuruluşların 6 milyar 106 milyon 735 bin TL proje tutarlı işi bulunmaktadır. Bu projeler için önceki yıllarda yapılan harcama tutarı 1 milyar 140 milyon 724 bin TL’dir. Dönem sonu itibariyle 144 milyon 493 bin TL harcama yapılmış olup, nakdi gerçekleşme oranı yüzde 24, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 35’tir.

Sektör itibariyle değerlendirildiğinde en yüksek harcama İŞKUR ile Aile Çalışma ve sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Hizmet Binaları, Menteşe Hükümet Konağı, kırsal altyapı (KIRDES) yatırımları ve çeşitli ilçelerde içme suyu kanalizasyon ve arıtma tesisleri gibi önemli altyapı yatırımları için 64 milyon 110 bin TL ile diğer kamu hizmetleri sektöründe yapılmıştır.

İkinci sırada Muğla-Kale-Tavas, Yatağan-Milas, Korkuteli-Çavdır/Fethiye-Kalkan yol yatırımları için 59 milyon 664 bin TL harcama yapılan Ulaştırma Sektörü; üçüncü sırada, her çeşit eğitim kademesinde derslik, spor salonu, altyapı ve bilimsel projeler için 13 milyon 629 bin TL harcama yapılan eğitim sektörü yer almaktadır.

Kuruluşlar itibariyle en yüksek harcamayı 59 milyon 288 bin TL ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yapmıştır. Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü 37 milyon 109 bin TL ile ikinci, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü 22 Milyon 255 bin TL ile üçüncü sırada yer alan kuruluşlar olmuştur.” dedi.

Muğla’da 259 projeden 17’sinin tamamlandığını, 146’sının devam ettiğini söyleyen Vali Civelek, 61 projenin ihale aşamasında olduğunu, 35 projeye ise henüz başlanmadığını kaydetti.

Vali Civelek’in açılış konuşmasının ardından yatırımcı kuruluş müdürlerinin sunumları ile devam eden toplantı, yapılan genel değerlendirmenin ardından sona erdi.

 

About Post Author