Livaneli’den anlamlı teşekkür: “Adana’yı kazanarak bana en güzel hediyeyi verdi”

Livaneli’den anlamlı teşekkür: “Adana’yı kazanarak bana en güzel hediyeyi verdi”

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen 26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali, muhteşem ödül töreniyle sona erdi. Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde 28 Eylül Cumartesi akşamı yapılan törende ünlü sanatçılar Zülfü Livaneli ve Zuhal Olcay’a, Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü verildi.

26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam 4 kategoride yarıştı. Kazanan filmlere toplam 650 bin liralık para ödülü verildi.

GURUR GÜNLERİMDEN BİRİNİ YAŞIYORUM

Ezo Sunal ve Yekta Kopan’ın sunduğu, çok sayıda sanatçının, siyasetçinin, konuğun ve Adanalıların katıldığı ödül töreninde konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı-Festival Onursal Başkanı Zeydan Karalar, gurur günlerinden birini yaşadığını söyledi ve törene katılanlara teşekkürlerini iletti.

ALTIN KOZA DÜNYADA ÖNEMLİ BİR YERE GELECEK

Başkan Zeydan Karalar, “Kültürün, sanatın, sinemanın, edebiyatın kenti, tarihin, lezzetin diyarı, dünyanın en sıcak insanlarının yaşadığı Adana’ya hoş geldiniz. Resimde, edebiyatta, sinemada, tiyatroda bu kadar geniş yelpazede sanatçının yetişmesi elbette tesadüf değildir. Adanalının yiğit, delikanlı, sert görünümünün altında aslında bir sanat öngörüsü, sanat ruhu vardır. Sevgili Adanalıları yürekten kutluyorum. Sanat, sinema deyince akla Adana gelir. Sinema deyince Altın Koza akla gelir. Bana göre Altın Koza deyince de Cannes’dan sonra en büyük film festivali akla gelir. Altın Koza’yı dünyada çok önemli bir yere getirme konusunda kararlıyız” dedi.

KISA SÜRE ÖNCE HAYATINI KAYBEDEN SANATÇILARI ANDI

Kısa süre önce hayatını kaybeden Cengiz Sezici, Aytaç Arman, Süleyman Turan gibi sinema sanatçılarını da anan Başkan Zeydan Karalar, Cüneyt Cebenoyan’ın, festivalin içinde olacağını ancak elim bir trafik kazasında kendisini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade etti.

İŞİ EHLİNE TESLİM ETTİK

Başkan Zeydan Karalar, “Bizim niyetimiz bu festivali en iyi şekilde yapmak. Bunun için işi ehline teslim etmek gerekir. Bu yıl 26’ıncısı yapılan ve 50’inci yılına girdiğimiz Altın Koza Film Festivali’nde işi ehline teslim ettik. Altın Koza yönetiminde yer alan Menderes Samancılar, Nebil Özgentürk, Timur Savcı’ya ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum. Bu festivalin eksikleri olabilir ve ben de çiçeği burnunda bir Büyükşehir Belediye Başkanıyım. Ancak şunu söyleyebilirim ki; Altın Koza adını altın harflerle dünyaya yazdıracaktır” diye konuştu.

SANAT VE KÜLTÜR YOKSA, BARIŞ, EŞİTLİK VE DEMOKRASİ DE OLMAZ

Bir yerde sanat ve kültür yoksa, barışın da bulunmayacağını söyleyen Başkan Zeydan Karalar, törende ödül konuşması yaparken barıştan, eşitlikten, demokrasiden bahseden, sinemacılara vurgu yaptı. Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Sanatın, kültürün olmadığı yerde bu kavramlardan bahsetmek mümkün değildir. Bir yönetim kardeşliği, barışı, demokrasiyi tesis etmek istiyorsa, sanata ve kültüre daha çok zaman ayırmalı ve destek vermelidir. Kültür olmadan, demokrasi, kardeşlik, paylaşım, barış ve en önemlisi aydın Türkiye olmaz.”

BİZİM YOLUMUZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN YOLUDUR

Adanalılar olarak Cumhuriyetle ve Cumhuriyetin kurucusuyla büyük övünç duyduklarını kaydeden Başkan Zeydan Karalar, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kurtuluş mücadelesinin ilk hissi teşebbüsünün Adana’mızda doğmuş olması, bizim en büyük onur vesilelerimizden biridir. Mustafa Kemal Atatürk aynı zamanda ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyerek sanatın önemini anlatmıştır. O söz de Adana’da söylenmiş bir sözdür. Hangi yönden bakarsanız bakın, Adana çok güzellikleri ve özellikleri barındıran bir şehirdir. Bugün buraya gelerek bizi onurlandıran, şereflendiren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizim yolumuz aydın Türkiye yoludur, bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur.”

ZEYDAN KARALAR ADANA’YI KAZANARAK ZATEN BANA ÖDÜLÜMÜ ÇOK ÖNCE VERMİŞTİ

Daha sonra Zülfü Livaneli’ye Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Festival Yürütme Kurulu Üyesi Nebil Özgentürk takdim etti.

Türkiye’nin yetiştirdiği büyük aydınlardan Zülfü Livaneli, “Geçen hafta Adana’ya konser için gelmiştim. Bu hafta da festival için buradayım. Bundan sonra da hep geleceğiz Adana’ya. Onur ödülümü de aslında ben zaten almıştım. Adana gibi bir şehrin başkanlığını, yiğit duruşuyla alan, delikanlı Zeydan Karalar kardeşim zaten bana büyük bir ödül vermişti. Ayrıca Yaşar Ağabey’in, Yaşar Kemal’in memleketinden ödülü almak, onu da anmaya vesile oluyor” dedi.

ONUR İNSAN HAYATINDAN UZUNDUR

Altın Koza Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü Adanalı sanatçı Menderes Samancılar’dan alan bir diğer olağanüstü sanatçı Zuhal Olcay da, hayatını kaybeden Aytaç Arman’ı anarak başladığı konuşmasında, kendisini ödüle layık görenlere teşekkür etti. Zuhal Olcay, şunları söyledi: “İnsan hangi işi yaparsa yapsın, eğer kendi karanlık tarafına yeniliyorsa, başkalarının ve kendisinin onurunu çiğniyorsa, burada bir başarıdan söz etmek mümkün değildir. Çünkü onur insan hayatından uzundur.”

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

· En İyi Film Ödülü: “Nuh Tepesi” (Yönetmen: Cenk Ertürk)

· Yılmaz Güney Ödülü: “Kraliçe Lear” (Yönetmen: Pelin Esmer)

· En İyi Yönetmen Ödülü: Cenk Ertürk (Film: “Nuh Tepesi”)

· En İyi Senaryo Ödülü: Kıvanç Sezer (Film: “Küçük Şeyler”)

· En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Funda Eryiğit (Film: “Aden”)

· En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Alican Yücesoy (Film: “Küçük Şeyler”)

· En İyi Müzik Ödülü: Barış Diri (Film: “Kraliçe Lear”)

· En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Federico Cesca (Film: “Nuh Tepesi”)

· En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Devrim Öner Ünal (Film: “Aden”)

· En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (Film: “Görülmüştür”)

· Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Füsun Demirel (Film: “Görülmüştür”)

· Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Serdar Orçin (Film: “Uzun Zaman Önce”)

· Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Başak Özcan (Film: “Küçük Şeyler”)

· Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Beran Soysal (Film: “Kronoloji”)

ULUSLARARASI KISA FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

En İyi Film Ödülü: “Ayakkabı” (Yönetmen: Nehir Tuna)
Jüri Özel Ödülü “Trois Francis Six Sous (Yönetmenler: Clamente Ottevaere, Florance Blain, Loisse Leblond, Varoon Indalkar, Morgane Ladjel, Hugo Valdelievre-Rattier)

ULUSAL ÖĞRENCİ FİLMLERİ YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

· En İyi Belgesel Film: “Hatırımda” (Yönetmen: Soner Akalın, Batman Ünv.)

· En İyi Deneysel Film: “Farklı Ağıllar” (Yönetmen: Mehmet Özbek, Çukurova Ünv.)

· En İyi Kurmaca Film: “Servis” (Yönetmen: Ramazan Kılıç, İstanbul Şehir Ünv.)

· Jüri Özel Ödülü: “Dede” (Yönetmen: Ahmet Keçili Çukurova Ünv.)

ADANA KISA FİLM YARIŞMASI’NDA ÖDÜL KAZANANLAR

· En İyi Film Ödülü: “Küfe” (Yönetmen: Yusuf Yılmaz)

ADANA İZLEYİCİ ÖDÜLÜ

· “Kapı” (Yönetmen: Nihat Durak)

 EN İYİ FİLM YÖNETMEN ÖDÜLÜ

· Cenk Ertürk (Film: “Nuh Tepesi”)

SİYAD “CÜNEYT CEBENOYAN” EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ

· “Kraliçe Lear” (Yönetmen: Pelin Esmer)

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ ÖZEL ÖDÜLÜ

· “Kapı” (Yönetmen: Nihat Durak)

About Post Author