Köse, Safranbolu’nun ilk kadın Belediye Başkanı seçildi

Köse, Safranbolu’nun ilk kadın Belediye Başkanı seçildi

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse mazbatasını alarak göreve başladı. İlçenin ilk kadın Belediye Başkanı olan Mimar Elif Köse, yoğun bir katılımla Safranbolu adliyesine giderek, mazbatasını Hâkim İrem Bayrak’ın elinden aldı.

Başkan Köse’yi tebrik ederek görevinde başarılar dileyen Hâkim İrem Bayrak, “Hukuk hakkını koruyan bir belediye başkanı olun. Davalarda işçilerimizi mağdur etmeyelim, sizden isteğimiz bu” dedi.  Köse, beraberinde CHP Karabük Milletvekili Dr. Avni Aksoy, İl Başkanı Abdullah Çakır, İlçe Başkanı Bahtiyar Acar ve partililerle birlikte daha sonra alkış ve sloganlar eşliğinde yürüyerek Safranbolu Belediyesine geçti. Belediye binası önünde toplanan kalabalığa hitap eden Belediye Başkanı Elif Köse, “Uzun soluk bir seçim maratonundan sonra bugün Safranbolu’muzu, belediyemizi emanet almaya geldik” dedi.

“Safranbolu’da bir tarih yazdık”

Kendisini seçim sürecinde olduğu gibi yalnız bırakmayan kalabalığa da teşekkür eden Köse, “Bu başarı hepimizin başarısı. Safranbolu’da bir tarih yazdık. Hem Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti ile olan ittifakımızla hem de Safranbolu’da ilk kadın belediye başkanını seçerek. Çok önemli bir iş başardık. Seçim çalışmalarında da hep söyledim. Kadının olduğu yer güzel olur, köklü değişiklikler olur diye. Safranbolu bunu en kısa sürede hissedecek. Ben ve ekibim en kısa sürede çalışmalarımıza başlayacağız ve bizim ne demek istediğimizi, farkımızı ortaya koyacak. Ben buna yürekten inanıyorum. Burada sizlerin desteği yine çok önemli.  Safranbolu’nun tarihinde iki yıllık bir kara dönem var. Tarihimize kara bir leke olarak geçecek. O kara lekenin izlerini silmek için elimden gelenin fazlasını yapacağım. İnanıyorum ki ekibim ve sizler destek olacaksınız. Biz çok özel bir şehiriz. Bunun farkına varalım. Safranbolu’dan bir tane daha yok. Onun için burası hak ettiği şekilde yönetilmeli. Demokrasi ile tanıştırılmalı ve katılımcı herkese eşit mesafede hizmet yapacağız. Eşit mesafede ve katılımcı sosyal belediyeciliği özledik. Safranbolu’da en kısa sürede sosyal belediyecilik nasıl olurmuş onu göstereceğiz. Şeffaf belediyecilik anlayışını önemsediğimizi her zaman söyledim. Bunun gereği olarak da Safranbolu Belediyesinin gelirini, giderini, biz nasıl teslim almışız bunu herkesin görebileceği şekilde ilan edeceğiz. Bütün meclis tutanaklarımızı da, görüştüğümüz kabul ettiğimiz bütün kararları da sizlerin de ulaşabileceğiniz şekilde her zaman yayınlayacağız. Şeffaf belediyeciliği mutlaka olmazsa olmazımız olacak. Safranbolu değişime evet dedi. Biz değişim için buradayız. Sizler verdiğiniz oylarla bizi destekleyerek bu değişimi onayladınız. Artık çalışma vakti.  Herkesin öneri ve projelerine açığız. Ortak akıl ile fikir ve projelerinize bize iletmekte geri durmayın” diye konuştu.

Makam koltuğuna oturan Köse, basına verdiği ilk demecinde ise, anne ve babasına kendisini yetiştirdikleri için teşekkür ederek,” Safranbolu’nun ilk kadın Belediye Başkanı olduğumu düşünürseniz, Safranbolu adına ne kadar gurur verici olduğunu takdir edersiniz diye düşünüyorum” dedi.

“Ben seçilmiş bir belediye başkanında görevi almayı elbette isterdim”

Görevi kimden alacağı sorulan Başkan Köse, gülerek, ‘ Görevi kendi kendime aldım’ diyerek, “ Safranbolu 2 yıldır kayyum ile yönetiliyordu. Fatih bey Kaymakam ve seçilmiş birisi değildi. O yüzden de görev teslimini uygun bulmadı. Kendisini bu kararından dolayı saygıyla karşılıyorum. O da haklı. Maalesef bu Safranbolu’yu bu durma getirenlerin ayıbıdır. Ben seçilmiş bir belediye başkanından görevi almayı elbette isterdim. Bu nasip olmadı” ifadelerine yer verdi. Başkan Köse, daha sonra tek tek vatandaşların tebriklerini kabul etti.

 

About Post Author