Kendisi Kırsal, Markaları Global İlçemiz: Biga

Kendisi Kırsal, Markaları Global İlçemiz: Biga

Efendim, ne vakit uzun yıllar yaşadığım, uzun yıllar çalıştığım kentlere, şehirlere gitsem beni derinden etkileyen etkileşimlerle, nostalji yaşanmışlıklarıyla İstanbul’a dönerim.

Biga ziyaretimiz de bu nev’idendi.

Bu kez yalnız değildim elbette… 2. Örgütlerin Yönetimi Uluslararası Kongresinin 3. Hazırlık Çalıştayı için ekibimizle Biga’daydık.

Doğanlar Holding A.Ş. ‘nin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin ve Biga Ticaret ve Sanayi Odasının, bunun da ötesinde Biga İhtiyar Heyeti’nin, Bigalılar’ın konuğu olduk…

Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Ercan Gegez, İ.İ.B.F. Dekanı Prof. Dr. Ayşe Yiğit Şakar, Kongre Başkanvekili Prof. Dr. Hasret Çomak, Akademik Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nurdan Çolakoğlu, Doç. Dr. Aylin Erdoğdu, Dr. Öğretim Üyesi Gözde Mert, Kongre Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Gürol Özcüre, Prof. Dr. Harun Demirkaya katılım sağlayıp sunumlarını gerçekleştirdiler.

Yanı sıra; Örgütlerin Yönetimi Topluluğumuzun çok sayıda üyesi de katılım gerçekleştirdi.

Çalıştayımızın ev sahipleri; Doğanlar Holding YK Başkanı Davut Doğan, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’tı…

Karabük Üniversitesinden Prof. Dr. Elif Çepni de katılım gerçekleştirdiler.

  1. Hazırlık Çalıştayı Dönem Başkanı Doç. Dr. Erdal Aydın, yine kusursuz bir etkinliğe imza attı. Sorunları zamanında çözdü, heyecanlanan ekip üyelerini sakinleştirdi, sorunları çözülen katılımcıların tepkilerini sönümlendirdi.

Yine mutfakta mükemmel hazırlık yapan kişi Meral Aydın hocaydı… Ekibiyle birlikte kusursuz etkinlikler gerçekleştirdiler.

Doç. Dr. Erdal Aydın’ın tutum ve davranışlarını bir kez daha gözlemleyince; ‘Sakinleştirici- Sönümlendirici Liderlik Modeli’ ni geliştirmeye karar verdim. Modelin boyutlarını da Erdal Aydın’ın profilinden çıkarmaya karar verdim.

Prof. Dr. Sedat Murat dostumuz ÇOMÜ’ye verdiğimiz katkılardan söz edip bizleri onurlandırdı. ‘Üniversitenin direksiyonunda iyi bir yönetici var’ kanaatimizi yeniden güçlendirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. A. Ercan Gegez güzel bir sunum gerçekleştirdi. Arel Üniversitesinin bilimsel etkinlik politikalarından söz etti. Pazarlama konusundaki değerlendirmeleri Doğanlar Holding yöneticilerini de heyecanlandırdı.

Karabük Üniversitesinden Prof. Dr. Elif Çepni güzel bir kalite sunumu gerçekleştirdi, takdir kazandı.

İ.İ.B.F. Dekanı, şu anki Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Yiğit Şakar Kongredeki panel konuşmacılarına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Davut Doğan’ı da davet etti.

Şadan Doğan Biga’nın ticaretteki gücünden söz etti.

Prof. Dr. Hasret Çomak, Prof. Dr. Harun Demirkaya, Prof. Dr. Gürol Özcüre, Doç. Dr. Aylin Erdoğdu, Dr. Gözde Mert, Prof. Dr. Nurdan Çolakoğlu kongre hazırlıklarından söz etti.

Genel Müdür Hakan Öztürk, özel sektör liderlerinin davet edileceğini duyurdu.

Doğanlar Holding A.Ş. YK Başkanı Davut Doğan etkileyici bir sunum yaptı. ‘İşte Tecrübelerim’ adlı kitabını imzaladı. Yanlışlardan, hatalardan  güçlü dersler çıkardığını ifade ederek başarısıyla ilişkisini kurdu. ‘Aile Anayasası’nı kendilerinin hazırladığını ifade etti. 2. Kuşak Doğanlar’ın mutlaka alt kademelerden işe başladıklarını vurguladı.

  1. Örgütlerin Yönetimi Uluslararası Kongresine panelist olarak katılım sözü verdi.

Bigalılar yine gövde gösterisi yaptılar. Biga İ.İ.B.F İhtiyar Heyeti bizlere eşlik ettiler. Çalıştaydan bir gün önce Erzurumlular ‘Cağ Kebabı’ ziyafeti organize ettiler. İhtiyar Heyeti Başkanı Emin Başarır bizlerden söz ederek gerçekleştirdiğimiz projeleri anlattı. Sonrasında tarihi bir bakırdan imal edilmiş ibrik hediye etti.

Biga İ.İ.B.F. Kurucu Başkanı Rahmetli İbrahim Aydın’ı yâd ettik.

Cağ Kebabı organizasyonu Rahmetli İbrahim Aydın’ın evindeki bahçede organize edildi. İkramlar, hizmetler kusursuzdu. İbrahim Aydın’ın manevi mirası bile bizlerin mükemmel ağırlanmasına yetti.

Biga Kırsal Markalar Global

Biganın nüfusu 90 000 civarında.

117 köy ile ilçeler arasında birincidir. Hayvancılık, pirinç yetiştiriciliği, peynir, zeytin, peynir tatlısı, köfte imalatı, domates üretimi, kiraz yaygındır. Köy-kırsal yoksulluğu asla yoktur. Demirel’in tabiriyle ‘karnı tok, sırtı pektir’ Bigalının.

2003’lerde Doğtaş Mobilya vardı. Şimdilerde Mobilya Grubu oluşmuş, Doğtaş da Doğanlar Holding’e dönüşmüş…

Enerji, hizmet sektöründe de ilerlemiş Doğanlar. 4000 direkt, 8000 indirekt, 35000 de daha indirekt üyesi olan büyük bir aile olmuş…

Doğanlar Holding A.Ş.’nin yüzlerce bayii ve şubesi vardır. Kutluyorum Davut Doğan ve kardeşlerini. Aile şirketlerine çarpıcı bir örnektir. Başarılı Aile Şirketi örneği arayanlar Davut Doğan liderliğindeki Doğanlar Holding A.Ş.’yi incelesin…

Biga’da global marka sadece Doğanlar’dan ibaret değil elbette… Organize Sanayi Bölgesinde çok sayıda kurumsallaşmış firma var. Enerji sektörünün devleri burada. Seramik devi, yanı başındaki Çan’da küresel rekabete meydan okuyor.

Benim de bir zamanlar yöneticiliğini yaptığım Biga İ.İ.B.F. olabildiğince büyüyüp gelişmiş. Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Biga MYO Ağaköy’e taşınmış. İbrahim Bodur Girşimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi, Doç. Dr. Erdal Aydın yönetiminde seramikten binasında başarıdan başarıya imza atıyor.

İhtiyar Heyeti, Davut Doğan, Emin Başarır, Rektör Prof. Dr. Sedat Murat Biga Üniversitesi için zamanın geldiğini söylediler. Ben de aynı kanaatteyim. Bigalı üniversiteyi de kurup markalaştırmaya hazırdır; markalaştırdığı firmalar gibi…

Çalıştay akşamında Doğanlar Holding A.Ş. 100’ü aşkın katılımcıya Karabiga Potkal Restaurantta balık ziyafeti verdi.

İkramların kalitesi, dillere yaygın anlatı olacak kadar küresel standarttaydı.

Velhasıl çalıştay mükemmeldi. Sırada kongre vardır. 11-13 Kasım 2022 tarihinde Haliç Kongre Merkezinde çalıştay kadar başarılı bir kongre tecrübesi yaşamayı ümit ediyorum…

Prof. Dr. Ali Akdemir, Arel Üniversitesi, aliakdemir@arel.edu.tr

About Post Author