KEMAL KILIÇDAROĞLU

KEMAL KILIÇDAROĞLU

2023 seçimlerinin yapılmasını müteakip, kazananlar sevinç gösterisi yaparken kaybedenler sorumluluk bazında genel bir özeleştiri yapmadıkları gibi kurumsal olarak da bir eleştiri – öz eleştiri henüz yapılmamıştır. Fakat bir kısım zatlar rastgele önüne geleni suçlamaya başladılar. Özellikle Sayın Kılıçdaroğlu bu suçlamalarda ön plana çıkarken,  bu seçim sürecini yönetenler ise sessizliklerini korumaya devam etmektedirler.

2023 seçimlerine bireysel ve siyasal yönden baktığımızda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu seçimde kişisel olarak müthiş bir performans sarf etti. Seçimlerde ve seçimlerden önce bireysel saldırılara maruz kaldı. Sözlü ve fiziki olarak yapılan bu saldırıların başkaca bir lidere yapıldığı çok azdır. Belki de bu saldırılara maruz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bireysel olarak ta bedeller ödediği düşüncesiyle cumhurbaşkanı adayı olmak ta direnmiştir.

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu:

  • 30 Mart 2014’deki yerel seçimlerin ardından Meclis’te düzenleyeceği ilk grup toplantısı öncesinde TBMM kulisinde Orhan Övet adlı bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı.

 

  • Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine giderken Yanıklı köyü girişinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna saldırı gerçekleşti. Korumaların açılan ateşe karşılık vermesi sonucu çatışma çıktı. Kılıçdaroğlu’nun konvoyunda bulunan biri ağır üç asker yaralandı.

 

  • Ankara’nın Çubuk ilçesindeki Akkuzu mahallesinde düzenlenen cenaze töreninde, bir grubun saldırısına uğradı. Devlet protokol unun gözü önünde olan olayda canını zor kurtardı, bir eve sığındı. Sığındığı evi yakmaya bile kalkıştılar.

 

  • Görevlerini yapmadığını söylediği devlet kurumlarının kapılarına dayanarak görev hatırlatması yapmıştır.

 

  • Ankara’dan İstanbul’a 450 km adalet yürüyüşünü tek başına başlattı. Yürüyüş boyunca yürüyüş rotasına gübre dökülmesi, yürüyenlere taşlı saldırıda bulunulması gibi çeşitli olaylar yaşandı.

 

  • Seçim otobüsünün üstünde devletin çelik yelekle koruduğu, suikast söylentileri altında seçim çalışması yaptı.

 

  • Rakibi onlarca ulusal baz da yayın yapan TV kanallarında seçim propagandası yaparken o YUTUBE kanalı BABALA TV de saatlerce karşı görüşlü gençlerin sorularını sakin bir şekilde cevaplandırdı. Vs.

Sayın Kılıçdaroğlu mahalli seçimlerde CHP’nin yaklaşık %25 oy oranına rağmen, şatları ve mevcut durumu iyi değerlendirerek İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin büyük illerinin belediyelerini CHP’nin kazanmasını sağlamıştır.

Cumhurbaşkanı adayımız kim olmalı diye CHP örgütünün görüşü alınmadan, aynı zamanda adil olmadığı bilinen 2023 seçimlerine gelindiğinde altılı masa, seçim anketleri, propaganda şirketlileri, neoliberaller, dönek solcular ön plana çıkmıştır. Yanlış yönlendirilme ve hesaplama hataları veya hatıra binaen sıralanan milletvekili adayları CHP örgütünden habersizce genel merkezin şekil verdiği parti emekçilerinden ve Atatürkçülerden uzak bir seçimi ise Sayın Kemal Kılıçdaroğlu kaybetmiştir.

Halkçı, kamucu, Devrimci ilkelerden uzak, döneklerin liboş tezlerinin etkisi ile CHP’nin Demokratikleşme mücadelesi sadece lafta kalmış, pratikte de ne yapılacağı tam olarak kamuoyunca anlaşılmamıştır. Neoliberalizmin muhafazakâr ideolojisi dayatılmış, bu ideoloji ile sağa savruluş meşru gösterilmiştir. Avrupalı faşist partilere yakın bir göçmen düşmanlığı politikası savunulur hale gelmiştir. Milliyetçilik bayrak halinde dalgalanırken, CHP’nin altı oklarından biri olan DEVRİMCİLİK ilkesi, kelime sel olarak bile dillendirilmemiştir.

Her şeye rağmen CHP’nin mükemmel ve yiğit örgüt emekçileri cefakârca çalışmış ve diğer devrimci güçler ile birleşerek ülkenin yarısının oyunu almıştır.

Türkiye’nin kurtuluşunun ve kuruluşunun önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin Kuvayı milliye ruhu ve tam bağımsızlık gücüyle her alanda başarı sağlanabilir. Yakında bir mahalli idareler seçimlerinin var olduğu bilinerek bir ders alınıp iyi bir değerlendirme yapılmalıdır.

ŞANVER SARISALTUN

 

About Post Author