Kazdağları’ndaki Cam Seyir Terası için çalışmalar başladı

Kazdağları’nın 836 rakımlı Şahinderesi Kanyonu’nun Yörükküpü Mevkii’nde Şahinderesi’nin zeminden 586 metre yükseklikte yapılacak olan Cam Seyir Terası için çalışmalar başladı.

Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Acar, Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir İl Şube Müdürü İlker Baldan, Kazdağları Milli Park Şefi Yasir Özerhan, Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir İl Şube Müdürlüğü Burhaniye DKMP Şefi Ömer Atasay Tanrısever ve Tarım ve Orman Bakanlığı Bursa 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir İl Şube Müdürlüğü ile Edremit Belediyesi’nde projede görevli teknik ekibin katılımıyla Edremit Belediyesi’nde “Proje Ekibinin Oluşturulması ve Proje Planlama Toplantısı” gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Edremit Belediyesi tarafından hazırlanan ve şimdiden herkes tarafından büyük bir ilgi ve merakla beklenen projenin yapımında çelik konstrüksiyon üzerine ahşap kaplama uygulanacak olup çevre düzenlemesinde de ahşap ve taş kullanılarak doğaya ve hiçbir canlıya zarar verilmeyecek. Terasta sesli betimlemeler yapılarak kiosk ve bilgilendirme panoları ile Kazdağları’nın efsanelerinin anlatımı yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Edremit Belediyesi tarafından her iki kurumun özkaynakları ile hazırlanan projenin ihale aşaması 2019 Nisan ayında tamamlanarak Haziran-temmuz aylarında da inşaatının başlaması ve 24 ay içerisinde bitirilerek hizmete açılması hedefleniyor. Toplam maliyeti 2 milyon 418 bin lira olan projenin 1 milyon 488 bin lirası Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hibe olarak karşılanacak olup 930 bin lirası ise Edremit Belediyesi tarafından karşılanacak. Bölgenin önemli değerlerinden biri olan Kazdağları’nın en güzel yerlerinden Şahindere Kanyonu’nda yapılacak olan Cam Seyir Terası, bölgenin tanıtımına ve dağ turizminin gelişmesine katkı sağlaması açısından da ilçenin önemli vizyon projeler arasında yer alıyor.

About Post Author