İstanbul’un geçici başkanı kim olacak?

İstanbul’un geçici başkanı kim olacak?

İmamoğlu’nun yerine, 23 Haziran’a kadar İçişleri Bakanlığının belirleyeceği yöntemle geçici bir İBB Başkanı seçilecek ya da atanacak. İhtimallerden en güçlü olan ikisi isim ise İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ…

YSK’nın kararıyla İstanbul’daki ‘Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi’ iptal edildi. İstanbullu 23 Haziran’da yeniden sandık başına gidecek. YSK’nın kararının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, tüm sonuçlarıyla ortadan kalktığından, İmamoğlu’nun 17 Nisan’da aldığı mazbatası da hükümsüz hale geldi.

İşte ihtimaller

23 Haziran’a kadar ise İBB Başkanlığı koltuğu için iki ihtimal bulunuyor.
Birincisi; Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri bir başkanvekili seçecek ve bu isim 23 Haziran’daki seçime kadar belediye başkanlığı görevini yürütecek.
İkinci seçenek ise; İstanbul Valisi’nin ya da 14 yardımcısından birisinin bu koltuğa vekalet etmesi.

5 yıl önce Yalova’daki belediye başkanlığı seçimi iptal edilmiş ve ‘geçici başkan’ için belediye meclisi süreci işlemişti. Ancak Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde 31 Mart seçimi iptal edildi ve 2 Haziran’da yenilenecek seçime kadar belediye başkanı olarak bir vali yardımcısı kayyum olarak atandı. İstanbul’daki sürece İçişleri Bakanlığı karar verecek.

Gümüşdağ ve Vali Yerlikaya isimleri

İstanbul’un büyüklüğü dikkate alındığında; kayyum seçeneğinde, bir vali yardımcısının yerine bizzat İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın 23 Haziran’a kadar kayyum olarak görevlendirilmesi bekleniyor.

İçişleri Bakanlığının olası “Geçici başkanı İBB Meclis’i seçsin” kararı sonrasında ise seçilecek ismin AKP’li bir olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AKP çoğunlukta 

311 sandalyeli İBB Meclisi’nde partilere göre üye dağılımı şu şekilde;
AKP: 176
CHP: 127
İYİ PARTİ: 4
MHP: 4

Kulislerde konuşulan iddialara göre; İBB Meclisi’ndeki olası bir seçimde AKP’nin adayı Başakşehir Futbol Kulübü’nün de başkanı olan, İBB’nin 1 . Başkan vekili Göksel Gümüşdağ.

About Post Author