İşitme engellilerden mesaj: “Evde kal Türkiye”

Türkiye olmak üzere Çin üzerinden başlayarak kısa bir süre içerisinde tüm dünyada birçok insanı etkileyen Corona Virüs (COVİD-19) bulaşıcı olma konusunda en hızlı ve kontrolü zor olan, solunum yolu ile bulaşan virüs en önemli sorunumuz haline geldi.

Bütün mücadelelere rağmen hayatını kaybeden sayısı dünya genelinde 30 bin, Türkiye’ de ise 100’ ü aşkın can kaybı olduğu belirtiliyor. Bu denli riskli ve kontrolü zor olan Corona Virüs (COVİD-19)’ dan korunabilmek için başlıca tokalaşma ve sarılmalardan kaçınmalı, (eller-burun-göz) temaslarımız dikkat edilmeli ve sık sık hijyene önem verilmeli, bağışıklık sistemi güçlendirilmeli, kapalı alanları sık sık havalandırmalıyız. En önemlisi Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan ‘’Evde Kal
Türkiye’’ çağrılarına uymalıyız.

Genç sosyal çalışmacı ve işaret dili uzmanı Meryem Çınar, işitme engelli ve işaret dili gönüllü arkadaş ekibi; Aziz Kandemir (Yeminli Türk İşaret Dili Tercümanı-CODA), Merve Uğurlu (İşaret Dili Uzmanı), Metin Süme (İşitme Engelli-İşaret Dili Uzmanı), Eymen Süme (CODA), Nurten Açan (Yeminli Türk İşaret Dili Tercümanı), Cafer Karaguş (İşaret Dili Gönüllü), Ahmet Soydeaf (İşitme Engelli), Yaren Kebüde (İşaret Dili Uzmanı), Mustafa Yavaş (İşitme Engelli-İşaret Dili Uzmanı), Münevver Yedekci (İşaret Dili Uzmanı), Emirnur Çetin (Hemşire-İşaret Dili Gönüllü), Cihan Ertürk (İşaret Dili Gönüllü), Semih Akburak (İşitme Engelli), Serdar Dinç (İşitme Engelli), Simge Hanife Göze (İşaret Dili Gönüllü), Sevil Yıldırım (İşitme Engelli), Memnun Ulukan (İşitme Engelli) ile birlikte Corona Virüs (COVİD-19) salgınına ilişkin ‘’EVDE KAL TÜRKİYE’’ konulu vatandaşları dışarı çıkmama konusunda işaret diliyle uyarıyor.

Duyarlı gençler şimdide sosyal medya aracılığıyla hazırlanan videonun daha geniş kitleler tarafından izlenerek duyarlılıkların artmasını hedefliyor. Klip Youtube’da https://www.youtube.com/watch?v=gZH04_1ptkk linki tıklanarak izlenebilir.

About Post Author