İmamoğlu’ndan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama: Hani çaldılar?

İmamoğlu’ndan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama: Hani çaldılar?

İstanbul’un seçilmiş Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin, “Bu gerekçeli karar dediğiniz şey, tamamen gerekçesiz. Türkiye tarihin bu gerekçe üzerinden iptal edilmiş bir seçim yok. Hani çaldılar? Hani hırsız?” dedi.

Seçilmiş İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün akşam katıldığı bir canlı yayın programında YSK’nin İBB başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin hazırladığı gerekçeli kararı değerlendirdi. Açıklanan gerekçeli kararın kendisi için bir şey ifade etmediğini söyleyen İmamoğlu, “Keşke anlatabilecek bir şeyleri olsa ucundan hukuk adına bir karar verildi deyip sürece saygı gösterebilsem. Sadece 100 sayfaya yakınında ilçelerdeki isimler yazılmış. Edebiyat dersinde kompozisyona konu olarak çalışılmamışsa sayfalarca yazarsınız. Öğretmen de size koca bir sıfır verir. Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar. Sıfır gerekçe. YSK başkanı olmak üzere şerh yazan kişiler var. Gerekçede seçim iptali için uyumsuzluk görülmemiştir deniyor. Bir başka şerhte ise seçimin iptaline hukuki bir uyarlılık bulunmamaktadır deniyor. Türkiye tarihinde başka böyle bir örnek yok. Sandık kurulu başkanının kamu görevlisi olmaması, seçmene yüklenecek bir husus değil. Kendi yaptıları şayet bir hata ise bundan 16 milyon insanı cezalandırılıyorlar. Hani çalma nerede? Bu ülkenin bütün yöneticileri hem de Ramazan ayında, iftar sofralarında çaldılar dediler. Bu milletin vicdanına sığar mı bu anlayış? 17 gün geçti, suç duyurusunda bulundunuz. Soruşturma yaptınız mı? Alınan ifadelerde ne gibi sonuçlara ulaştınız? Tek bir ifade ya da tek bir şüpheli nerede? Çıkacaklar televizyona 16 milyon insandan özür dileyecekler. Allahım bizi affet diye yalvaracaklar tabii o onlara kalmış. YSK’daki demokrasiyi katleden insanlar Allah aşkına zihinlerimizi niye netleştirmiyorsunuz?” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde CNN’de katıldığı Ahmet Hakan’ın sunduğu ‘Tarafsız Bölge’ programının erken kesildiği iddialarına ilişkin konuşan İmamoğlu, “Ahmet Hakan Bey ile hiçbir hususi problemim yok. Beni yayına çağırdığı için teşekkür de ederim. Ancak kurumu aklamıyorum. Çünkü Sayın Hakan bana ‘Süremiz doldu’ dedi. ‘Anlattığımı bitireyim’ dedim. ‘Süremiz doldu’ dedi. Programı kesmek zorunda kaldı. Rejiden telefon mu geldi bilemem tabii işleyişi. Bu beni üzdü tabii. Bu suç kimindir bilemem, rejinin mi, rejiye telefon açanın mı? Benden sonra yarım saatlik bir ara var ve hiçbir program yayınlanmadı. En azından sözünüzü bitirin diyebilirlerdi. Bunu demediler. Tarafsız Bölge programının tekrarı gece yarısı yayınlanır normalde. Ancak o gün programı yayınlamadılar. Beni kimden kaçırıyorsunuz? Kurumun politikalarını beğenmediğim için çok da önemli değil. Beni çağıran her yere giderim. Özellikle rakibimle münazara isterim. Oturalım İstanbul’u YSK sürecini konuşalım” dedi.

 

About Post Author