Iğdır Belediye Eş Başkanlarından Iğdır İl Müftüsüne Anlamlı Ziyaret

Iğdır Belediye Eş Başkanları Yaşar Akkuş-Eylem Çelik, Iğdır İl müftüsü Mustafa Tekin’i makamında ziyaret etti.

Eş Başkanlar, ziyarette, İlimizdeki taziyelerde yemek ikramının kaldırılması konusunu görüştüler.

Kentte yaşayanların gelenekleri arasında yer alan taziye yemeği, yas sahiplerini mağdur ediyor. 3 ile 7 gün süren taziye ziyaretlerinde, gelenlere verilen yemek ikramı uygulamasının sona ermesi için girişim başlatan eş başkanlar, Iğdır’da cenaze evlerinde, 3 ile 7 gün boyunca taziyelerini bildirmek için gelen yüzlerce kişiye yemek verilmesi, bazı yas sahiplerini ekonomik açıdan zor durumda bırakıyor.

Maddi durumu iyi olmadığı için kimi zaman bankadan kredi çekerek, kimi zaman da yakınlarından borç alarak yemek masraflarını karşılamaya çalışan yas sahipleri, acılarının yanı sıra bir de ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalıyor. Taziye evlerinde verilen yemek ikramlarının önüne geçmek için İl Müftüsü Mustafa Tekin ile görüşen Iğdır Belediye eş başkanları konuyu kendilerine iletti.

Iğdır İl Müftüsü Mustafa Tekin, taziye sahibinin yemek ikram etmek için bankadan kredi çekmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi. Müftülük olarak yemek verilmesinin önüne geçmek için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Tekin, Taziye evlerinde yemek verilmesi insanlarımıza külfet getiren bir uygulama olarak karşımıza çıkmıştır. Taziye evlerinde Yemek ikramı işinin kaldırılması lazım dedi.

Eş Başkanlar Daha son İl Müftüsü ile birlikte, Müftülük bünyesindeki 4-6 yaş gurubunun eğitildiği, çocuk kreşini ziyaret etti.

About Post Author