Farkındalığa Yolculuk Projesi

İzmir Menemen Belediyesi Engelli Çalışma Grubunda yer alan genç sosyal çalışmacı ve işaret dili uzmanı Meryem ÇINAR, engelli ve gönüllü arkadaş ekibi ile birlikte engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek, hayatını kolaylaştırmak ve işaret dili eğitimini desteklemek amacıyla hazırladıkları ‘’Farkındalığa Yolculuk’’ adlı projesi ile birlikte bu konudaki duyarlılıklarını ortaya koydular. Gençler şarkıcı Buray’ın Sevdalar Sevdalar şarkısına günlük hayata dair engelleri yansıtarak farkındalık adına klip hazırladılar.

Genç sosyal çalışmacı ve işaret dili uzmanı Meryem ÇINAR, Nazlı ÇELİK (Bedensel Engelli), Coşkun KÖSEOĞLU (İşitme Engelli), Yasin KORKMAZ (Bedensel ve İşitme Engelli), Mustafa ÇELİK (Bedensel Engelli), Serhat PEKER (Bedensel Engelli) ve Mertcan ÇAĞLI (Gönüllü) ile birlikte büyük bir ciddiyetle hazırladıkları proje için önce senaryo hazırladılar. Proje kapsamında Aziz KANDEMİR (Yeminli Türk İşaret Dili Tercümanı-CODA) gönüllü olarak projede işaret dili çevirilerini üstlendi.

Gençlerin büyük bir duyarlılık gösterdiği bu projede İzmir Menemen Belediyesi ve İzmir Karabağlar Tüm Engelliler Derneği destek verdiler. Projede, engelleri aşmak ve toplumsal yaşam içerisinde kolaylık sağlama üzerinde engelli insanların yaşadığı zorlukları konu alan İzmir Valiliği, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından izin alınarak İzmir İnciraltı Engelliler Parkı bölgesinde klip çekimleri yapıldı.  Kamera, kurgu, montaj gibi aşamalar gençler tarafından kendi aralarında gönüllü olarak gerçekleştirdi.

Farkındalığa Yolculuk Projesi’ nin esas mesajı çoğu insanların anlayamayarak işitme kaybı olan bireylerin iletişim sıkıntılarını işaret dili öğrenerek bu engelin ortadan kalkabileceğini ve bedensel engelli bireylerin dış mekânlardaki etkinliklere erişebilmesi, sosyal ortamlara katılabilmesi, geniş kitle üzerinde hassasiyet yaratmak ve empati kurarak duyarlılık konusunda artış sağlamayı hedefliyorlar. Duyarlı gençler şimdi de sosyal medya aracılığıyla kliplerinin daha geniş kitleler tarafından izlenmesi için çaba harcayacaklarını söylediler. Klip Youtube’da https://www.youtube.com/watch?v=3u1HhBW_omk linki tıklanarak izlenebilir.

About Post Author