Esad Cephesi ile Putin’den İlk Açıklama Geldi

Esad Cephesi ile Putin’den İlk Açıklama Geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Hükümeti’nden İdlib’e ilişkin açıklama geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den İdlib’e ilişkin açıklama geldi. Bölgedeki son durumu değerlendirmek için güvenlik konseyini acil toplayan Putin, toplantıda yaptığı konuşmada Türkiye’yi suçladı.

“GÖZLEM NOKTASINDAN ÇIKMAMALARI GEREKİYORDU”

Reuters tarafından son dakika olarak duyurulan açıklamada Putin, “Türk askerleri gözlem noktasından dışarı çıkmamalıydı. Rusya gözlem noktasındaki askerlerin güvenliği için mümkün olan her şeyi yaptı” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’YE ÇAĞRI

Putin, açıklamasının devamında “Türkiye’nin ülkede bulunan Rus vatandaşları ve diplomatik temsilcilikleri korumak için her şeyi yapacağını umuyoruz” sözlerine yer verdi.

Suriye Hükümeti ne dedi?

Suriye devlet ajansı SANA‘nın haberine göre Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında resmi bir kaynak, bugün SANA’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Türkiye ve Batı ülkeleri tarafından son günlerde Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı yürütülen yanlış bilgilendirme kampanyası, bu ülkelerin silahlı terör örgütlerine geçtiğimiz yıllarda sağladığı ve halen sağlamakta olduğu büyük desteği gösteriyor ve bu ülkeler bu kampanyayı Suriye halkına yönelik düşmanca planlarını uygulamak için kullanıyor.”

Kaynak, “Türk ve Batı medyasının Suriye Arap Ordusu’nun Serakib ekseninde gerçekleşen çatışmalarda meydana gelen kayıplarını abartmasının ve yıkılan tekfiri terörist grupların maneviyatlarını yükseltmek için boy göstermelerinin Erdoğan kuvvetlerinin tekfiri terörist gruplarla yan yana savaştıklarının resmi bir itirafı olduğunu ve Türkiye’nin Soçi anlaşması gereğince yükümlülüklerine bağlı kalmadığının kanıtı olduğunu” dile getirdi.

“SURİYE ARAP ORDUSU, TERÖRİST VARLIĞINI SONA ERDİRME GÖREVİNE DEVAM EDECEK”

Sputnik’in aktardığı habere göre kaynak ayrıca, “Suriye Arap Ordusu’nun müttefiklerinin desteğiyle terörizme karşı elde ettiği başarılarının ve Halep ile Şam arasındaki uluslararası yol ile Uluslararası Halep Havalimanı’nı yeniden açması ile İdlib, Halep ve Hama kırsallarında 130’dan fazla köyü ellerine geçirmeleri ardından Türkiye ve batı histeriğinin, kuşkusuz terörizm desteğinin, bu ülkelerin politikalarında, kelimeyle çelişen, uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun içeriğine aykırı, insan hakları hukukuyla çelişen aşağılık ve ahlaki olarak reddedilen hedeflerine ulaşmak için sürekli bir strateji haline geldiğini ortaya koyduğunu” ifade etti.

Habere göre söz konusu kaynak şunları dile getirdi:

“Son haftalarda milyonlarca vatandaşı terörizm tehdidinden kurtarmayı başaran Suriye Arap Ordusu, Suriye’nin tüm bölgelerindeki terörist varlığını sona erdirme, Batılı ülkelerin ve uzantıları olan teröristlerin halklarımız üzerindeki kontrolünü sürdürmesine ve kaderlerini kontrol etmesine izin vermeme görevlerini yerine getirmeye devam edecek.”                                                                      Haber/ İslami Analiz