Erzurum – Göle Kardeş Şehir Dayanışması

BAŞKAN GÜLTEKİN DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPTI: “GÖLE EMİN ELLERDE”

Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle Belediye olarak tedbirleri elden bırakmadıklarını ve normalleşme sürecinde başta esnaflar olmak üzere, İlçede yaşayan ve gurbette gelen vatandaşların kurallara uymasını istedi.

Bölgede işe başlayan ilk Belediyenin Göle olduğunu açıklayan Başkan İlhan Gültekin, mahalle aralarına 10 bin Metre kilit parke yapıldığını, yılsonuna kadar 50 bin metre kare kilit parke çalışması hedeflediklerini, altyapı çalışmalarının devam ettiğini, sıkıntılı bütçe ile Belediye kendi imkânlarını kullanarak daha çok iş yapma gayretinde olduğunu söyledi.

Koronavirüs nedeniyle uzun süredir kapalı bulunan Cafe ve restoranların 1 Haziran itibariyle açıldığını, dışarıda gelen vatandaşların virüs taşıma riskine karşılık kaldırımlarda masa ve sandalye koyulmasına müsaade etmediklerini açıklayan Başkan Gültekin, “Halkımıza çağrıda bulunuyorum. Maskesiz dolaşmayın, hijyene önem versin, sosyal mesafe kuralını uygulasın ve kalabalık alanlarda bulunmasın. Bu uygulama herkesin sağlığı için önemlidir” dedi.

Pandemi sonrası Kardeş Belediye olan Erzurum Büyük Şehir Belediye Başkanı Mehmet Sekman Başkanlığındaki heyetin Göle Belediyesini ziyaret ettiğini belirten Başkan Gültekin: “Ziyarette AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Göle İlçe Kaymakamı Cevat Gün’le birlikte ilçemize yapılacak proje çalışmalarıyla ilgili bir takım görüşmelerimiz oldu. Başkan Sekmen, İlçemizin kilit parke başta olmak üzere, gücümüzün yetmeyeceği konularda her zaman destek olacağını açıkladı. Yine Ardahan, Oltu ve Kars Caddelerinin aydınlatılması için Erzurum Büyük Şehir Belediyesi tarafından gönderilen ekip çalışmalara başladı. Bölgesel destekleriyle her zaman Göle Belediyesinin yanında yer alan kardeş Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e ve heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Göle’nin baş belası bir su arıtma tesisinin olduğunu ve bu tesisin kopyala yapıştır yöntemiyle yapıldığı için bir türlü randıman vermediğini belirten Başkan Gültekin, Bu tesisi kurtarmak için Erzurum’dan destek alarak kopyala yapıştır yönetimiyle yapılan su arıtma tesisini kurtaracaklarını söyledi.

Yatırım ve projelerimiz devam ediyor diyen Başkan Gültekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kazımkarabekir Mahallesinden asırlardır mikrop saçan, koku yapan ve çevre kirliliği yaratan bir deremiz vardı. O deremiz ile ilgili daha önce bir çalışma yapılmış ancak bir şekilde sonuçlandırılamamıştı. Milletvekilimizin desteği ve bizim bölgedeki görüşmelerimiz neticesinde şuanda dere ıslah çalışmalarımıza başladık. Kutu menfez şeklinde üstü açık yaklaşık 2.5 kilometre mesafe uzunluğunda altı ve kenarları beton, sağından solundan yürüne bilecek güzel bir yapı ortaya çıkacak.

Diğer taraftan su verdiğimiz yerden suyu yükseltip önüne bir havuz yapacağız. Dinlendirilmiş temiz bir su buradan akıtmış olacağız buda inşallah o kötü görüntüyü ve çevre kirliliğini ortadan kaldırmış olacak. Kültür Merkezimizin inşaatı devam ediyor. Bu inşaat sezonu içerisinde bittiğinde Göle’ye ve Göle gençliğine dışarıdan gelen vatandaşlarımızın uğrak yeri olacağı kütüphanesi, kafesi, konferans salonu, sinema salonu ve konaklama yeri ile çok güzel bir tesis olacak. Bu projemizi bu sene Göle’mize kazandırmış olacağız.

Göle şehir stadyumumuzun aydınlatması şuanda yapılıyor, vatandaşlarımız gece gidip maç seyrede bilecek bu tesislerimiz sayesinde çocuklarımız milli takıma seçildi, milli takımda yarışan dünya ve Avrupa çapında derece yapan öğrencilerimizin başarısı bu yatırımlar sayesinde elde edilmektedir. Belediye olarak şuanda 24 saat sularımızı akıtıyoruz. Ayrıca yaklaşık 10 bin metre kare kilit parke işimizi bitirdik yeni bir alana başlıyoruz. Sezon içinde çok ciddi sıkıntılara yol açan bozulmuş yollarımızı bitirmiş olacağız yine Erzurum Büyük Şehir Belediyesinin bize sağlayacağı destekle alacağımız taşla birlikte 50 bin metrekare kilit parke yapmak hedefimiz bu inşallah hedefimize ulaşmış olacağız.

Kaymakamlık ve adliye binamızın fizibilite çalışması yapıldı. Kısa bir süre sonra ihalesi yapılıyor. Mevcut Kaymakamlık binasının yerine ise yerel taşlarlarla Selçuklu mimarisi ile Belediye Hizmet Binasını yapacağız. Miladını doldurmuş Kaymakamlık hizmet binasını yıkarak yerine güzel bir proje kazandıracağız.

Göle Orman işletmesinin tekrar açılması için Milletvekilimiz Orhan Atalay’ın desteği ve mücadelesi ile tüm çalışmalar devam ediyor. Hafta içerisinde Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay ilçemizi ziyaret ederek yapılacak çalışmalarla ilgili fikir alış verişinde bulunduk. Orman İşletmemizi tekrar ilçemize kazandıracağız onun mücadelesini veriyoruz. Askeri kışlanın bize devredilmesi ile bölgenin en güzel millet bahçesini o bölgede yapacağız.

İnsanların Göle’den gidip başka yerlerde tatil yapmasının önüne geçip ve bundan sonra Göle’de tatil yapmalarını sağlayacağımız bir tesis kuracağız. Gölede işyeri açmak isteyen çok ciddi firmalar ile görüştük ve görüşmelerimiz devam ediyor. Bu görüşmeler neticesinde orada kullana bileceğimiz binalarımız var o binalar devredildikten sonra Gölede iş yapmak isteyen hemşerilerimiz ve vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Göle’miz artık göç veren değil göç alan bir yer haline getirmek için çalışmalarımız sürüyor.” Şanlbey Alabay/ Göle

 

About Post Author