Edremit’te bir ilk: Hayvanları Koruma Günü kutlanacak

Edremit’te bir ilk: Hayvanları Koruma Günü kutlanacak

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Edremit’te ilk kez kutlanacak. Edremit Kent Konseyi tarafından Hayvanları Koruma Günü’nde Cumhuriyet Meydanı’nda bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Edremit Kent Konseyi Hayvan Hakları Grubu 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü Edremit Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek bir etkinlikle kutlayacak. Edremit Belediyesi’nin katkılarıyla düzenlenecek etkinlikte, çocuklarla resim atölyeleri, canlı müzik, fabl, kermesler yer alacak. Hayvanların yaşam hakları konusunda farkındalık yaratma amacı taşıyan etkinlikte, ayrıca sokak hayvanları için mama dağıtımı da yapılacak.

Edremit Kent Konseyi ayrıca “Sokak Hayvanları ” temalı fotoğraf yarışması düzenledi. Birincilik ödülü Afrodit Termal Otel’de hafta sonu iki kişilik konaklama olacak. Yarışmaya katılım, çekilen fotoğrafların sosyal medya hesaplarından #edremitkentkonseyi etiketiyle paylaşılması yoluyla gerçekleştirilecek.

Hayvanları Koruma Günü Neden Önemli?

Dünya nüfusu hızla artıyor, bugün 7 milyar olan insan nüfusunun 2050 yılında 10 milyara yaklaşması öngörülüyor. Bizim çoğalmamıza karşın dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor.

Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatın dengesini bozuyor ve bu canlılar bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Yaşamımız, bitkilerin ve hayvanların olağanüstü değişkenliği, onların yaşadıkları yerler ve içinde bulundukları ortamlara bağlı. Ancak doğal kaynaklara yönelik talebimiz sürekli arttığı için bu çeşitlilik tehdit altında. Bu yüzden 4 Ekim sadece etrafımızdaki hayvanların değil, dünyadaki tüm hayvanların yaşam hakkına sahip olduğunu ve onların bu haklarını korumamız gerektiğini hatırlatması açısından önemli.

Ülkemizde ilk kez 1908 yılında ”Hayvanları Koruma Derneği’ kuruldu. Dünyada hayvan hakları için mücadele eden dernekler Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş, 4 Ekim’i ”Hayvanları Koruma Günü” ilan etti.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Etkinlik Programı :

15:00 Ümit Tuncay Aydın önderliğinde samba ritm atölyesi

16:00 Gonca Karapınar ve çocuklarla “Hayvan Sevgisi” konulu resim performansı

17:00 Palyaço Papi ve çocuklarla hayvanlar üzerine sohbetler

17:30 Volkan Güleç Saksafonla Jazz Esintileri

Etkinlik boyunca fabl gösterileri, sokak hayvanları yararına kermesler ve mama dağıtımı yapılacak.

About Post Author