Dikili Festivali’nde İkinci Gün Coşkusu

Dikili Kültür – Sanat, Demokrasi ve Emek Festivali’nin ikinci gününe Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın sahnelediği “Adalet, Sizsiniz” oyunu damga vurdu.

Dikili Belediyesi tarafından gerçekleşen Dikili Kültür – Sanat, Demokrasi ve Emek Festivali’nin ikinci günü çeşitli etkinliklerle gerçekleşti. 7’den 70’e herkese hitap eden etkinliklere vatandaşlar yoğun katılım gösterdi. Festivalin ikinci gününe Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın sahnelediği “Adalet, Sizsiniz” oyunu damga vurdu.

Çocukların Adil Ağabeyi, Sabah pilates ve aerobik ile başlayan ikinci gün etkinlikleri Boğaziçi Gösteri Sanatları Dans Atölyesi’nin Rembetiko dans atölyesi etkinliğiyle devam etti. Oyuncu ve Yazar Özgür Özgülgün’ün çocuklar ile oyun ve masal atölyesi ise renkli görüntülere sahne oldu. Çocukların Adil ağabey diye seslendikleri Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz de oyun ve masal atölyesine katılarak çocuklarla bir araya geldi.

Nazım Hikmet belgeseline büyük ilgi

Etkinlikler kapsamında “Siyasette ve Basında Dönüşüm” konulu panel CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal ve Gazeteci Yazar Miyase İlknur’un katılımıyla gerçekleşti. Yazar Banu Özdemir de Adalet Yürüyüşü adlı kitabıyla Dikililerle buluştu. Gazeteci Nebil Özgentürk’ün Nazım Hikmet belgeseli ise festival alanını dolduran vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Ayakta alkışlandı

Festivalin ikinci günü, yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıyan “Adalet Sizsiniz” oyunuyla son buldu. Usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın muhteşem yorumlarıyla tiyatroya aktarılan oyun herkes tarafından ayakta alkışlandı.

Başkan Kırgöz’den Nazım’a övgü dolu sözler

Gecede konuşan Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Nazım Hikmet’i özlemle andıklarını belirterek, “ Nazım Hikmet demek memleket demek, barış demek, özgürlük demek, kardeşlik demek. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir kutlama yapılacaksa Nazım Hikmet’le başlamak lazım. Kendisini sevgiyle, saygıyla, özlemle anıyorum” dedi.

Festival büyüyecek

Dikili Kültür – Sanat, Demokrasi ve Emek Festivali’nin büyüyerek gelecek yıllara taşınacağını müjdeleyen Başkan Kırgöz, “Seçim çalışmalarımda hep şunu söyledim. Bu ilçeyi marka kent yapmak için sanatla, bilimle, kültürle dolu festivaller yapacağız. İçimde hep benim bir heyecandı, belediye başkanı olduktan sonra Dikili’mizi festivaller kenti yapmak. Bunun da başlangıcını festivalimizle yapıyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın tanınmış isimlerini, entelektüellerini Dikili’de bir araya getireceğiz. Dikili’yi hem Türkiye hem de dünya konuşacak. Gelecek yıllarda sadece festivalimiz sadece Türkiye özelinde kalmayacak” dedi.

Özuslu’dan teşekkür, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mustafa Özuslu da, festivale emek veren herkese teşekkür ederek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Dikili ile birlikte yürüyecek çok yolumuz var. Eğer İzmir değişecekse bu değişim Dikili’den başlayacak İzmir’e sıçrayacak. İzmir’den de tüm dünyaya yayılacaktır. Belediye Başkanımız Adil Kırgöz başta olmak üzere festivale katkı koyan, emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

About Post Author