Cumhurbaşkanı çiftçilerle iftarda bir araya geldi

Cumhurbaşkanı çiftçilerle iftarda bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çiftçilerle iftar yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan yaptığı konuşmada çiftçilere destek miktarlarını açıkladı. Rakamları açıklarken eski Türk Lirası birimlerini kullanması dikkat çekti. Cumhurbaşkanı burada yaptığı açıklamada, “Bu sene destek miktarını, eski rakamla söylüyorum 16 katrilyon liranın (16 milyar TL) üzerine çıkartıyoruz. Bayrama kadar 2,4 katrilyon kütlü pamuk (2.4 milyar TL), 662 trilyon (662 milyon TL) yağlık ayçiçeği ve 385 trilyon (385 milyon TL) çiğ süt desteği ödemelerini yapıyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam Cumhurbaşkanlığı Saray’ında çiftçiler ile iftar sofrasında buluştu. Cumhurbaşkanı tarımın stratejik bir sektör olduğunu belirterek sektörün stratejik öneminin daha da artacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, güçlü ülkenin kendini tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında ispatlamış ülke olduğunu belirterek, 21’inci yüzyılda da tarım ve gıda alanının su, enerji ve teknolojiyle beraber stratejik sektör olma konumunu sürdürdüğüne işaret etti.

Hibe desteklerini hatırlattı

Erdoğan, üreticilere bugüne kadar yaklaşık 130 katrilyon liralık (130 milyar TL) nakit hibe desteği verdiklerini belirterek, “Bu sene destek miktarını, eski rakamla söylüyorum 16 katrilyon (16 milyar TL) liranın üzerine çıkartıyoruz. Gübre ve yemden alınan KDV’yi tamamen kaldırmanın yanında ‘mazotun yarısı sizden yarısı bizden’ diyerek çiftçilerimizin üretim maliyetlerini ciddi oranda düşürüyoruz. Hayvancılık destekleri kapsamında 2003 yılından bugüne kadar toplam 32 katrilyon lira (32 milyar TL), ormancılık alanında ise 16,3 katrilyon (16.3 milyar TL) lira destek verdik.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin uygun koşullarda finansmana ulaşmasını temin ettiklerine vurgu yapan Erdoğan, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 2019 yılının ilk 3 ayında 11,5 katrilyon lira (11.5 milyar TL) tarımsal kredi kullandırıldığını söyledi.

Erdoğan, IPARD programı kaynaklarıyla 25 binden fazla projeye de 9 milyar liralık hibe sağladıklarını aktararak, bu hibelerle kırsalda 20 milyar lira yatırım yapıldığını ve 200 bin yeni istihdam oluştuğunu söyledi.

IPARD kapsamında bu yıl 2 milyar liralık yeni kırsal kalkınma başvurusuna çıktıklarını ve şu anda proje alma sürecinin devam ettiğini bildiren Erdoğan, “Tüm çiftçilerimizi bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

 

About Post Author