Çiftçi Fena Halde Dışlandı

Çiftçi Fena Halde Dışlandı

Ekonomik krizlerin maliyeti her zaman, işçi, memur ve çiftçiye çıkmıştır. Kemer sıkanlar da bunlar olmuştur. Çünkü işçi destekleri ve ücret zamları siyasi kararlarla oluşuyor. Diğer işletmelerin vergisini artırmakta kemer sıkmaya benzer. Ama Muafiyet ve istisna olmazsa, çalışanlar ve çiftçi de aynı yükü çeker.

2001 krizinde de bu çizgi değişmedi… Güçlü ekonomiye geçiş programında maaş ve ücretlerin hedef enflasyona göre  düzeltileceği, Tarımsal desteklerinde yarı yarıya azaltılacağı hedef alındı. Programda; Tarımsal destekleme fiyatları öngörülen enflasyonu aşmayacak şekilde artırılacak ve kuruluşların finansman imkânları dikkate alınarak miktar kısıtlamasına gidilecektir.’’ Deniliyordu

AKP iktidarı 2006 yılında tarım kanununu çıkararak bunu değiştirdi. Tarım kanunu Madde  21  ‘’Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hâsılanın yüzde birinden az olamaz.’’ Şeklinde, 2007 seçimleri için çiftçiye selam gönderdi. Ama bu güne kadar İMF çizgisi değişmedi ve siyasi iktidar  kendi çıkardığı kanuna  da uymadı.

Kanunu çıktığı ertesi yıl 2007 aynı zamanda seçim yılıydı. 2007 de Tarımsal desteklerin Milli gelire oranı yüzde birin altında kaldı. Yüzde 0,67 oldu. Üstelik bu pay bu güne kadar giderek azaldı. 2009 ve sonrasında yüzde 0,6’ nın altında kaldı. Geçen sene 2019 yılında yüzde 0,40 oldu. (Aşağıdaki tablo)

KAYNAK: TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ

Yetmedi, Siyasi iktidar  vergi borçlarının yapılandırılması yasası çıkardı. Ancak. Çiftçinin Tarım Kredi  borçlarını yapılandırılma kapsamı dışında tuttu.  Neden olarak Çiftçinin böyle bir beklentisi olmadığı gösterildi.

Çiftçinin talebi olmadığını söyledikleri gün, internet görüntülerinde çiftçiler ‘’ perişanız… Traktör borcumuzu ödeyemedik… Haciz durumundayız.. Malımızı 30 kuruşa satamadık .’’ diyorlardı ve patates çuvallarını yollara boşaltıyorlardı.  Aynı haberde Polisin havaya ateş etmek zorunda kaldığı  da görülüyor. Bir gazete haberinde de çiftçinin  ‘’12.500 TL kredi borcum 38 bin lira oldu ‘’dediği yazıyor.

Öte yandan, Ziraat bankasının kuruluş amacı çiftçiye ucuz kredi desteği vermektir.  Cumhuriyet döneminde hep böyle oldu. Gel gör ki şimdi Ziraat bankasına lüğks konutlara ucuz kredi görevi de verildi.  Her şey curcunaya döndü.  Tarım Kredisi Veren 6 banka var ; Vakıfbank,Şekerbank,Denizbank, QNB Finansbank, Halkbank,Yapı Kredi Bankası.

Çiftçi gibi esnafta dışlanmaya başlandı. Bakan da önceki gün ; ‘’  Esnaf için Global firmalarla iletişime geçtik. Onların sosyal sorumluluk projeleri üzerinden destek görüşüyoruz. ‘’ dedi.

Anlaşılan odur ki  kamu kaynaklarının tükenmesi nedeni ile hükümet  büyük firmaların sosyal fonlarını kullanmak istiyor.

 

KENT HAYAT MEDYA EKİBİ.