CHP’li İncesu doğalgaz’da indirim; yakacak ‘ta destek istedi!

CHP’li İncesu doğalgaz’da indirim; yakacak ‘ta destek istedi!

Cumhuriyet Halk Partisi Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, kış koşullarında destek talep etti.

CHP Ardahan milletvekili Özgür Erdem İncesu, şiddetli kış koşulları altında yaşayan Ardahanlıların ısınma sorununa dikkat çekmek ve çözüm için devlet desteği talep etmek amacıyla yaptığı açıklamada, devletin sosyal sorumluluğunu hatırlatarak, Ardahan gibi şiddetli kış yaşayan bölgelerde doğalgaz indirimi ve yakacak desteği sağlanması gerektiğini belirtti.

Vekil İncesu, kışın sıcaklığın -32 dereceye kadar düştüğü ve 1.5 metrelik karla mücadele eden Ardahanlıların, Ege ve Akdeniz bölgesi gibi daha ılıman iklimlerde yaşayan vatandaşlara göre yaklaşık üç kat daha fazla yakıt tükettiğine dikkat çekti. Diğer ülkelerde, benzer şiddette kış koşullarına sahip bölgelerdeki vatandaşların yakıt masraflarının devlet tarafından karşılandığını hatırlatan İncesu, Türkiye’nin de sosyal devlet anlayışı gereği Ardahan gibi sert kış yaşayan şehirlerin ısınma sorunlarını ele alması gerektiğini vurguladı.

Milletvekili İncesu, TBMM’de yaptığı konuşmada, Ardahan ve benzeri kış koşullarına sahip şehirlerin doğalgaz indirimi ve yakacak desteği gibi önlemlerle desteklenmesi gerektiğini ve hükümetin bu konuda adım atması gerektiğini dile getirerek şunları söyledi: “Sayın başkan, değerli milletvekilleri son günlerde basında gördüğünüz üzere gündüz eksi 32 derece soğukluk ve 1 buçuk metrelik kar ile yaşamlarını sürdürmeye çalışan Ardahanlı yurttaşlarımızın ısınmak için ödedikleri bedeller konusunda yaşadıkları adaletsizliğin altını çizmek istiyorum. Dünyada benzer durumlardaki şehirlerden yakıt parası alınmazken Ardahanlı yurttaşımız evini ya da iş yerini ısıtmak için Ege ve Akdeniz’deki şehirlerin üç katı yakıt tüketip yine de ısınamamaktadır. Batıdaki illerimizdeki ödenen asgari ücret ile Ardahan’da ödenen asgari ücrette aynı olduğuna göre bu durumda bir haksızlık vardır. Sosyal devlet ilkesi gereği Ardahan ve Kars başta olmak üzere ilkim koşullarının belli bir seviyenin altında seyrettiği illerde devletimizin doğalgaz tüketiminde indirim ve yakacak yardımı yaparak yurttaşımızı bu zor koşullarda yalnız bırakmamalıdır.”

Ardahanlıların kış aylarında karşılaştığı zorlu koşulların ve ısınma sorunlarının çözümü için milletvekili İncesu’nun talepleri, ilgili makamlar tarafından dikkate alınması bekleniyor. ÇİĞDEM KOÇAK / ARDAHANHABER

 

About Post Author