CHP ÇALIŞTAYI ve BOZKURT

CHP ÇALIŞTAYI ve BOZKURT

CHP Genel Merkez’inde düzenlenen “İktidar Yolunda CHP Belediyeciliği Çalıştayı” için Ankara’da buluşan 14 büyükşehir21 il337 ilçe ve 48 beldenin  yani 408 belediye başkanıyla yapılan çalıştay  bu hafta sonunun bence en önemli konu başlıklarından birisi oldu. Şimdi  siz değerli okuyucularımıza bu 408 belediyeden birinde bizzat yaşadığım ve kayda geçmesini çok arzu ettiğim değerli bir belediye başkanımız ( Bozkurt Belediye. Başkanı)  ile çalıştayın alakasını anlatmaya çalışacağım. Âmâ önce gündemi irdeleyelim:

Tabii  ki  Türkiye’mizde gündem çok yoğun. Yaşadığımız coğrafya yakın komşularımızdaki savaş ve gergin ortamlar bunların siyasi kimliklerinin devlet adamlarının ülkemize geliş gidişleri ve medyanın başka konularla çok ilgilenmesi bu çalıştayı’a basın mensuplarının da açılıştaki 1 saatin dışında içeri alınmamasının da kamuoyunda çok duyulmamasında  kısmen etkisi olsa bile yine de kanaatimce birebir izlenmesi gerekli olan çok çok önemli bir çalıştayı idi.

Bizler geçtiğimiz 2024 yerel seçiminde vatandaş olarak gittik oy verdik ülkemiz insanı olgun ve demokratik bir seçim yaşadı, sonuçta Seçimlerden yüzde 37,7 oy oranıyla çıkarak birinci parti olan CHP’nin 408 belediyesinden bizler (oy veren ya da vermeyen vatandaşların tümü)  hizmet bekliyoruz. Bu çalıştay da  bu hizmetin  nasıl yapılacağını şekillendirme açısından önemli idi ve bu çalıştayı da İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş ve  Belediyeyi Ayşe Ünlüce’ye devreden eski Eskişehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de protokolde yer alarak tecrübelerini aktardılar.

Yerel Yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek  program akışında keşke Bozkurt belediye Başkanına 2 dakikalık söz verseydi. Neden bu kadar belediye başkanı arasından küçük bir ilçe belediyesinin ( Denizli’nin Bozkurt Belediyesine )  söz verseydi derseniz onu şu şekilde açıklamak isterim:

Ben bu 9 günlük bayram tatilinde eşim ve bir aile dostum ve onun eşi ile  Datça ya tatile giderken yolum Bozkurt dan geçti. Ramazan Bayramına 2 gün varken  biz erken olsun trafiğe takılmayalım diye ramazanın son günlerini yolda geçirdik mecburen ve  akşam iftar için lokanta ararken ezan okundu ve Bozkurt içine  girdik ama açık Lokanta bulamadık. Kapalı idi lokantalar ancak arada  bir meydanda oldukça büyük bir kalabalık gördük aracımızı park ettik sorduk dediler Belediye Başkanı iftar veriyor. Sıraya girdik elimizde self servis köpük tepsiye 3 çeşit yemeğimizi ve tatlımızı koyan Bozkurt Belediye görevlisine sordum bu başkan hangi partiden? Görevli dedi CHP den. Mesleği nedir dedim dedi  eczacı ve yemeğimizi alıp  dolu masalardan  birine oturduk 4 kişi iftarımızı açtık  dua eşliğinde. Akabinde Başkan da kısa bir konuşma yaptı. Bu arada karşımda oturan 18-20  yaşlarında genç kızlar ile hem yemek yedik hem sohbet ettik. Genç kızın biri konuşmasında üniversiteye girişe hazırlandığını ve siyasetle ilgilendiğini söyledi. Kendisi Yeniden Refah Partisi Gençlik Kollarında çalıştığını  söyleyince ben sordum kime oy verdin diye ‘’ Bu  eczacı başkana oy verdim’’  dedi ben iyi ama o CHP li  dedimse de genç kız ‘farketmez o iyi bir insan bize ve köylerimize hizmet ediyor insan ayırmıyor hem bu ilk başkanlığı  değil ki’  dedi ve ben oradan kalkıp doğru  başkanın yanına gittim ben ve eşim dişhekimiyim arkadaşımız da Beykent Üniversitesinde Mütevelli Üyesi İnşaat Mühendisi olduğunu söyleyerek tanıttım kendisine iftar sunumundan istifade ettiğimiz için teşekkür ettim ayrıca Bozkurt halkına verdiği birleştirici inanç ve güven için de  teşekkür ederek  biraz  önce Yeniden Refah Partisi  gençlik kollarından bir genç kızın kendisine oy vererek  bunu  bana inandırdığını  anlatınca Başkan ile hatıra fotoğrafı  çektirdik ve kendisi bizi  gece vakti yola bırakmayarak  tatil dönemi boş olan belediye misafirhanesinde misafir etti  gece boyu sohbetimizi ve sahurumuzu yaparak huzurlu bir ramazan gecesi geçirdik. Şimdi  gelelim bu konunun CHP Çalıştayı ile olan ilgisine.

 

Ege’yi İç Anadolu’ya bağlayan  ovanın düzlüklerinde Denizli’nin  doğusunda bulunan Yüzölçümü yaklaşık 400 kilometrekare  toplam nüfusu yaklaşık 12 bin 700 olan Bozkurt ilçesinin Denizli’de dünyaya gelen Belediye Başkanı Birsen Çelik Genel Başkanı Özgür Özel gibi Eczacı odasında çalışmış ve eczane açmış, 30 Mart 2014 den bu yana art arda yerel seçimlerde Bozkurt Belediye Başkanı seçilerek bugünlere gelmiş biri. Eğer çalıştay da Gökan Zeybek bu Bozkurt Belediye  Başkanı Birsen Çelik’i  kürsüye alsaydı ve onun halkla kaynaşmasını çalıştay belediye başkanlarına örnek gösterse idi, görüş, öneri ve talepleri dinlenen 408 başkana emsal olurdu. Başka partilerden devralınan belediyelerin başkanlarının belediyenin borçlarına ilişkin sorunu nasıl halledeceğini düşünürken borcu  olmayan  “Geçmişten geleceğe CHP belediyeciliği’’ ne örnek teşkil eden belediye olarak Bozkurt gösterilebilirdi. İşte o zaman sanırım halkla kaynaşarak siyasi kimliği bir kenara koyup  üst üste yıllarca nasıl başkanlık yapılır sorusuna cevap yaşayan örneği olan ‘’Bozkurt Belediyesi’’ ni canlı olarak çalıştayı da görmüş olurlardı.

Yeni dönem Türkiye siyaseti ve belediyeciliği için  ‘’hizmet ederken popülizm yapmayın’’ ‘’ israf yapmayın’’ diyen genel başkan ve büyükşehir başkanlıklarının biraz olsun Bozkurt gibi küçük ilçe ve belde belediyelerinin başkanlarını izlemelerini; hatta ziyaret etmelerini böylece  Anadolu Belediyeciliğinin sosyal toplumsal içtimai karekterlerinin özelliklerini büyükşehir belediyeciliğine taşımalarını öneririm. Bu taşımada  ülke bazında bazı yardımlaşmalar  başlayacaktır. Örnek ; İstanbul da yaşayan Bozkurtlu 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Balkanlar’dan göç eden muhacirlerlerin zengin aileleri Bozkurt’taki akrabalarına ve  memleketlerine maddi manevi el uzatacaklardır..   Hem sosyal medya paylaşımları ile Bozkurt da bisikletleriyle sokakları dolduran Cuma günü pazarından pekmez, çörekotu yağı satan tezgâhlardan İstanbul’a organik ürünler gönderilerek  güzel ülkemize ve onu oluşturan milletimize hep beraber hizmet etmiş olacaklardır.

Özel Haber- Dr. Metin GÜRSAN

About Post Author