Bilgen ve Alaca: “Kars’ın Belediye Başkanlarıyız”

Bilgen ve Alaca: “Kars’ın Belediye Başkanlarıyız”

Kars Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, dün başkanlık mührünü almalarının ardından ilk basın toplantılarını düzenleyerek, görev sürelerinin ilk 2 gününü değerlendirdiler.

Kars Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, dün başkanlık mührünü almalarının ardından ilk basın toplantılarını düzenleyerek, görev sürelerinin ilk 2 gününü değerlendirdiler.

Düzenledikleri toplantıda gazetecilere açıklamada bulunarak, seçimin geride kaldığını ve artık Kars’ın belediye başkanları olduklarını söyleyen Eşbaşkanlar Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar.

Toplantıda açıklamada bulunan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, şehirde birkaç gün içerisinde adeta seferberlik başlatacaklarını söyleyerek, geçmiş dönem su, kira ve emlak borcu olan vatandaşların ödeme yapmalarını istedi.

Eşbaşkan Şevin Alaca da, birim müdürleriyle görüşme yaptıklarını, bu görüşmeler kapsamında acil ihtiyaçlar hakkında istişarelerde bulunduklarını, yaptıkları çalışmalarda belediye ile ilgili ciddi aksaklıklar olduğunu kaydetti.

Kars Belediyesine ait atıl durumda ekipmanlar olduğunu belirten Alaca, “Her şeyden önce mevcut ekipmanlarla ilgili ciddi sıkıntılar var şu an işler durumda olanlar çok az.” dedi.

Kars’ın öncelikli sorunlarının başında çöp ve yol sorunu olduğunu söyleyen Alaca, “Bildiğiniz üzere öğleden dün mazbatamızı aldık, görevimize fiili olarak başladık. Seçim sonuçları YSK tarafından henüz ilan edilmedi. Kesin sonuçlar 13 Nisan itibariyle ilan edilecek. Resmi sonuçların açıklanmasının akabinde ilk meclis toplantımızı gerçekleştirerek daha düzenli ve rutin çalışmalarımıza başlayacağız. Öncesinde Belediye ile ilgili bir durum tespiti yapmaya çalışıyoruz. Dün birim müdürleriyle görüşmeler gerçekleştirdik ve birimlerle ilgili acil durumları tespit etmeye çalıştık. İlk etapta yapılması gerekenleri öğrenmeye çalıştık. Dün ve bugün yaptığımız çalışmalarda belediye ile ilgili ciddi eksikler tespit edildi. Kars’taki mevcut hizmetlerin yerine getirilmemesinden de bu durum anlaşılıyor. Her şeyden önce mevcut ekipmanlarla ilgili ciddi sıkıntılar var şu an işler durumda olanlar çok az. Daha çok atıl durumda olan ekipman var. Yine personel ile ilgili sıkıntıları da seçim kampanyamızda dile getirmiştik. Fiilen çalışmayan sadece burada çalışıyor gözüken ve maaş alan personel olduğunu söylemiştik. Bunlarla ilgili tespitleri yapmaya çalışıyoruz. Bazı birimlerde personel fazlası varken bazı birimlerde de personel açığı var. Birimler arasında da düzenli bir koordinasyon yok. Koordineli çalışmıyorlar. Öncelikle Kars’ta çok ağır çöp ve yol sorunları var. ‘Mevcut ekipmanlarla ne kadarını yapabiliriz?’ bunu tespit edip en kısa zamanda çevreyle ilgili sorunları çözerek halkın rahatlamasını hedefliyoruz. Belediye çalışanları kendi birimleri ile durum raporlarını bizlere bugün itibariyle iletmeye başlayacaklar. Durum tespitinin ardından çalışmaların ne şekilde yürüyeceği nasıl takviyelerin yapılacağı, personelin doğru verimli çalışması için neler yapılacağı netleşecek.” Dedi.

Alaca, basınla da iç içe çalışacaklarını ifade ederek, “Kampanyamızda da belirttiğimiz gibi çalışmalarımız şeffaf ve katılımcı belediyeciliği inşa edeceğiz. Basınla iç içe çalışacağız. Belediyeyle ilgili her durumu basınla paylaşacağız.” şeklinde konuştu.

Bilgen: “Kars’ın belediye başkanlarıyız”

Hiçbir parti ile polemiğe girmeyeceklerini, bir partinin temsilcisi olmadıklarını şehrin belediye başkanları olduğunu söyleyen Bilgen, “Dün mazbatayı alıp buraya geldik. Başkan vekilimiz nezaket gösterip bizi karşıladı, teşekkür ediyoruz. Siyasetin nezaketini hepimizin göstermesi gerekiyor. Biz isterdik ki, belediye başkanına teşekkür edelim elbette ki seçim kampanyamızdaki eleştirilerimiz saklı kalmak üzere yatıkları hizmet için de teşekkür edebilelim, siyaset aslında olgunluk ve partiler üstü bir duyarlılıkla şehri düşünme duygusunu gerektirir. Basına kendisi yansıttığı için söylüyorum. Bundan sonra partilerle hiçbir polemiğe girmeyeceğiz. Biz burada bir partinin temsilcisi değil şehrin belediye başkanlarıyız. Herkese karşı sorumluyuz bütün partilere eşit hizmet verme bütün partilere karşı eşit mesafede durma sorumluluğumuz var. Dolayısıyla partilerle ilgili açıklamalara asla taraf olmayacağız. Ama Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın görevi bırakırken içi el vermediği için teslim törenine gelmediği sözü gerçekten kırıcı ve incitici bir sözdür. Halkın seçtiği insanlara karşı içinin el vermesi demokrasi kültürü ile ilgilidir. Bizde bizden sonra kim kazanırsa kazansın aynı olgunlukla envanteri, raporları, eldeki ekipmanı, borçları her şeyi teslim etmek isteriz. Bu hassasiyet içinde hareket etmek isteriz. Ne yazık ki, birimlerden tek tek bilgi almaya çalışıyoruz.” dedi.

Yarış bitti hizmet başladı

Yarışın 31 Mart’ta bittiğini kaydeden Bilgen, “Bugün itibariyle koordinasyon sorununu çözmeye çalışıyoruz. Kimi birimlerin elinde araç var kimi birimlerde hiçbir şey yok. Kimi birimlerde personel fazlası var kimi birimlerde personel yok. Bütün bu sorunları bize aktarsaydı, bize yol gösterseydi şehre de bir iyilik olurdu. Bir an önce halka mahcup olmadan bu hizmetlerin verilmesini daha hızlı sağlardık. Bu bir propaganda değil meselesi değil, bu partiler arası yarış değil. Yarış 31 Mart’ta bitti. Dolayısıyla tüm personelle ve halka hizmet verirken de eşit mesafede durma zorunluluğumuz var. Biz hem bir sabır çağrısı yapıyoruz halkımıza yani şu anda eldeki ekipmandan küçük masraflar yapılamadığı için tamirden çıkarılabilecek, tamir edilebilecek araçları kurtarmaya çalışıyoruz. Bugün itibariyle fen işlerinden çöpe 3-4 kamyonu tahsis edecek arkadaşlarımız acilen birikmiş olan bütün çöpü toplamaya dair bir çalışma yapıyorlar. İtfaiyenin arıza olduğu için uzun süredir kullanılmayan bir aracının sorunun acil çözüp yıkama işlemini yapma imkânını zorlayacağız. Birkaç içerisinde şehirde birikmiş olan hijyen açısından tehdit düzeyine ulaşmış çöp yığınlarını bitirmeyi hedefleyeceğiz. Çok kısa süre içerisinde hem asfalt tesisimizi ama önce kaldırım taşlarıyla ilgili tesisimizi açacağız. Buraların elektrik ve doğalgaz borçları var. Bu borçları en kısa zamanda çözeceğiz. Çok yakında fen işerimiz buradan her hangi bir ihaleye çıkmaksızın kendi personelimizle kendi ekipmanımızla yollarla ilgili acil ihtiyaçlara müdahale etmeye başlayacaklar. Tabi ki bu hizmetlerin verilmesinin bir kısmı zaman alacak. Halkımızdan sabırlı olmasını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kars halkına da çağrıda bulunan Bilgen birikmiş su borcu, kira borcu ve emlak vergisi olanların ödeme yapmalarını isteyerek, Kars halkıyla birlikte bahar temizlik kampanyası ve ağaçlandırma kampanyası başlatacaklarını söyledi.

Bilgen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Birde bütün birimlerimizin ortak talebi doğrultunda bir çağrımız var. Ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya birimlerimiz. Günlük yakıtı kimi tahsilâtlarla çözmeye çalışıyoruz. Araçların çalışmasının tek yolu bu yakıt ihtiyacının karşılanması. Şu anda tabi ki ihale yapmak ya da başka prosedür işletmek teknik olarak mümkün değil. Dolayısıyla yasaların bize verdiği yetkiler çerçevesinde zorunlu günlük rutin harcamaları çözmemiz gerekiyor. Bu konuda halkımızın esnafımızın duyarlı olmasını istiyoruz. Birikmiş su faturalarını ödemeleri konusunda. Sonuçta bu para bundan sonra asla bir şaibe asla bir su istimal olmaksızın bu şehrin acil ihtiyaçlarını da kullanılacak. Bütün giderleri şeffaf bir şekilde paylaşacağız. Binanın önüne ya da billboardlara asacağız. Harcama kalemlerini de internet sitemizden yayınlayacağız. Halkımızda su borçları, emlak borçları ve geriye dönük kiralar konusunda duyarlılık gösterir destek olurlarsa bu şehri hep birlikte kısa süre içerisinde bu utanç manzarasından kurtarmış oluruz. Bunu bütün halkımızla birlikte birimlerimizin önerisidir bu. Bahar temizliği güçlü gönüllü temizlik kampanyası ve ağaçlandırma kampanyası başlatacağız. Bütün bunlar moral ve dayanışmadır. Sembolik açıdan önemlidir. Bundan sonra bunları kendi kaynaklarımız ve personelimizle çözeceğiz.”

 

 

About Post Author