Başkan Yikit belediye personeli ile bir araya geldi

Başkan Yikit, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Iğdır Belediyesinde çalışan personeller ile veda yemeğinde bir araya geldi.

Iğdır merkezde özel bir mekanda düzenlenen yemek programına, Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve Iğdır Belediyesinde çalışan personeller aileleri ile birlikte katıldılar. Başkan Yikit’e karşı büyük bir sevgi yumağına dönüşen ve duygusal anların yaşandığı veda yemeğinde, personellere ve belediye yönetimine yaptığı veda konuşmasıyla helallik isteyen Başkan Yikit; “Ben bugün aslında herkesin elini tek tek sıkmak istiyorum çünkü bu geçen 5 yılın ardından gerçekten bir aile olabildiğimizi görüyorum. Belediyemizin tüm bileşenleri ile birlikte bir olmayı birlikte olmayı başardık. Bu başarının arkasındaki en büyük pay siz değerli mesai arkadaşlarımındır. Bizler her zaman şunu çok açık yüreklilikle dile getirdik, hiçbir zaman amir memur ilişkisi içerinde yerel yöneticilik yapmayacağız dedik. Bizleri buraya taşıyan halkımıza da minnettarız. Çünkü bu şehir belediyecilik anlamında büyük travmalar yaşamış bir şehir. Ama çok şükür hep birlikte bu 5 yıllık süreçte, birlikte çalıştığımızda, birlikte mücadele ettiğimizde, onurlu ve vicdanlı şekilde çalıştığımızda, gerçekten başarabileceğimizi  gördük. Bu başarının içerisindeki en büyük pay sokak sokak dolaşan siz mesai arkadaşlarımındır.

“Biz toplumsal yaşamın her alanına dokunan bir kurumuz”

Bir kentte yaşayan herkes belediyelerle yerel yönetimlerle mutlak bir suretle temas halindedir. Biz şunu her zaman dile getirdik, bu kentte yaşayan, Kürt, Azeri, Terekeme, Göçmen, her kesimle bir bütünüz ve bu kente hizmet edeceğiz. 5 yıl önce seçildiğimde kürsüde şunu dile getirmiştim bizleri denetleyin demiştim. Oluşturduğumuz bu denetim mekanizması ve diyalog bizi öyle bir noktaya getirdi ki, 2014-2019 yılları arasında görev yapan belediye yönetimimiz bu şehirde birçok algıyı yıktı. Bizim hizmet ile birlikte bir toplumsal şiarımız vardı toplumsal barış. Çok mükemmel ve refah içerisinde kentler yaratabilirsiniz, ama toplumsal barışı inşa edemezseniz, yaptığınız işten zevk ve mutluluk duyamazsınız. İşte bundan dolayı biz yerel yönetimlerin başına geçtiğimizde sadece yol, su, kanalizasyon yapmak için değil, toplumun huzurunu ve barışını sağlamak için elimizden geleni yapmak için halkımıza söz verdik. Çok şükür bu 5 yıllık pratiğimiz ile bugün ortaya çıkan tablo, bu şehirden aldığımız geri dönüşler şunu çok açık ortaya koyuyor biz hep birlikte bunu başardık.  Bundan sonraki dönemlerde de şunu arzuluyoruz. Biz bu kentte bazı algıları yıkıp bir imza bıraktıysak eğer, bizden sonra gelecek olanlar bu çıtayı ya aşmak zorundalar ya da bu çıtayı zorlamak zorundalar.

“Ben kendimi hiçbir zaman politik bir siyasetçi olarak görmedim”

Ben şunu açık yüreklilikle her zaman her yerde söyledim. Ben kendimi hiçbir zaman politik bir siyasetçi olarak görmedim. Yerel yöneticinin bir Belediye Başkanı’nın politik anlamda elbette bir kimliği vardır. Bunu taşımaktan her zaman onur duyar. Ancak bir kentin belediye başkanı olduğunuz zaman kullanacağınız kelimeler, argümanlar, politik hassasiyetti değil kentsel hassasiyeti çok açık barındırabilmelidir.Yerel yönetimleri kazandığımızda belediye meclisinde 15 BDP 11 MHP meclis üyesi vardı.  Biz belediye meclisi olarak bu kent için aldığımız kararların neredeyse tamamını oy birliği ile aldık. Bir kentin ortak yaşamı, geleceği bir yerde tartışılıyorsa, orda sayısal üstünlüğün değil ortak kararın önemi vardır. Birçok belediye başkanının iki,üç dönemde yapamayacağı toplumsal kabulü sizin sayenizde biz bir dönemde başardık. Ben beni bu şekilde onurlandırdığınız, beni bir mesai arkadaşınız olarak gördüğünüz için, bu kentte emeğinizle toplumsal barışı sağlamak için hiçbir ayrım yapmaksızın, bu kentin bütün bileşenlerine aynı mesafede durduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. 31 Martta çıkacak sonuç şimdiden kentimiz için hayırlı olsun. İnşallah 31 marttan sonraki yönetimler sizlerin ve toplumun beklentilerine göre hareket edecektir. Bir kez daha sizlerle 5 yıl çalışmak olmaktan duyduğum gururu dile getirmek istiyorum. Bu 5 yıllık süreçte istemeden de olsa birinizin kalbini kırmışsak ya da hakkına geçmişsek  şimdiden çok çok özür diliyor hakkınızı helal edin diyorum. En çok helallik isteyeceğim ailem olacaktır. Çünkü onları çok fazla ihmal ettiğim anlar oldu. Bu kentte birlikte yaşamaya devam edeceğiz, yenilikler yaratmaya devam edeceğiz. 1 Nisan’dan itibaren avukatlık mesleğimi yapmaya devam edeceğim ve kapım her zaman sizlere açık olacaktır. Bir kez daha çok teşekkür ediyorum hepiniz iyi ki varsınız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Belediye personelleri Başkan Yikit ve Belediye Yönetimiyle hatıra fotoğrafları çektirerek uzun süre sohbet ettiler.

 

About Post Author