Başkan Deveci “Çalmadığım ve çaldırmadığım ile yönetiyorum”

Başkan Deveci “Çalmadığım ve çaldırmadığım ile yönetiyorum”

Borç yüküyle göreve başladığı Atakum Belediyesi’nde kadın girişimciden öğrenciye esnaftan çiftçiye 7’den 70’e her kesimi kucaklayan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, basın mensuplarının karşısında beş yılın değerlendirmesini yaptı. Başkan Deveci, “Atakum Belediyesi’ni çalmadığım ve çaldırmadığım bütçe ile yönetiyorum.” dedi.

Karadeniz’in ilk gıda bankası AtaMarket, Atakum Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (ATAK), AtaTohum gibi üretimi destekleyen projelerden yanı sıra atıl yapılardan Doğa Bilimleri Köyü, Hasan Ali Yücel Gençlik Bilim ve Sanat Merkezi, Cemal Yeşilyurt Yaşam Alanı gibi yaşam, bilim ve sanat merkezleri oluşturan Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci; basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Deveci, borç yüküyle görevi devraldığı Atakum Belediyesi’nde 2019’dan 2023’e hayata geçirdiği çalışmalarını tek tek anlattı.

KALKINMAYA ÖNCELİK

Deveci, toplantıda  “Bu kentte nasıl kalkınır diye çalışma yaptık.Turizm ve tarımsal temelli bir kalkınmayı öne almak gerekir, dedik. Turizm ve kültür sanat etkinliklerinin biraz daha yoğunlaştırılması, uluslararası sahaya taşınması ve Atakum ve Samsun’un tanınırlığının artırılması gerekir ki; turizm alanında bir patlama olsun. Orta Karadeniz Turizm Paneli yaptık. Daha aktif ve dinamik, tüm altyapısını oluşturan bir kent konseyi oluşturduk. Ekonomik krizin derinleşecegini biliyorduk ama pandemiyi bilmiyorduk. Seçimden 6 ay sonra pandemi Türkiye’nin ve dünyanın gündemine geldi. Türkiye deprem bölgesi ama 11 ilde; 13 -14 milyon insanımızı etkileyecek, tüm Türkiye’yi sarsacak bir depremle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Depremin ve pandeminin yarattığı travmalar sadece ekonomik değil; insanlarımızı psikolojik bunalıma soktu. Çok sayıda psikolog, sosyolog ve avukat çalıştı.” diye konuştu.

“SÜREKLİ DAYANIŞMA İÇİNDE OLALIM”

Pandemi döneminde örnek bir  dayanışma sergilendiğini belirten Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, “Türkiye’de ilk kez maske üretimini Atakum Belediyesi yaptı. Samsun’daki ilçelere ve diğer illere gönderildi. İşitme engelli vatandaşlarımız için şeffaf maske ürettik. Türkiye ve Dünya çok büyük felaket yaşadı. Atakum Belediyesi bu süreçte sorumluluklarını yerine getirdi. Deprem döneminde büyük bir felaket yaşadık ama bu deprem bizim insanımızın içinde var olan iyiliği dışarı çıkardı. Ne olur onu onu içeri sokmayalım. Sürekli dayanışma içinde olalım.” dedi.

“BU KENTİN GELECEĞİNİ BİRLİKTE   KURMAMIZ LAZIM”

Başkan Deveci, Atakum’da az bütçeyle önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek

“Atakum’un 300 bin nüfusu var. Atakum Belediyesi’ni çalmadığım ve çaldırmadığım bütçe ile yönetiyorum. Dış borcumuz, Atakum Belediyesi’nin 2024 yılındaki bütçesinin yüzde yirmibeşi. 2019 yılında bana devredilen bütçenin borç oranı yüzde yüz yetmiş. Yani yüz bin TL bütçesi varsa 170 bin TL borcu vardı. O borcun yarısına yakını da bir yıl içinde ödenmesi gereken banka borçlarından oluşuyor. Bunu anlattım. Buradan çıkmamız lazım. Bu kentin geleceğini birlikte kurmamız lazım; sıkıntıyı çekeceğiz. Bedel ödeyeceğiz dedim. Atakum Belediyesi’nin 2019 bütçesi 115 milyon, bugün 2024 bütçesi 1 milyar 565 milyon. Bu gider bütçesi. Siz ya da muhalif partiden biri Cemil Deveci’nin bir kuruşluk kamu zararına imza attığını ispat etsinler ben gereğini yaparım. Japonlar benden daha dürüst değil.” cümlelerini kaydetti.

 

About Post Author