Ayvalık’ta 1 Mayıs, yürüyüş ve mitingle kutlandı

Ayvalık’ta 1 Mayıs, yürüyüş ve mitingle kutlandı

Dünya işçilerinin ‘birlik ve dayanışma’ günü 1 Mayıs, Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda, Grup Bandista’nın eşliğinde şarkılar ve halaylarla kutlandı. Ayvalık’ta yaşlısı genci, işçisi emekçisi yaklaşık 500 kişi, 1 Mayıs için alandaydı.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Belediye Meclis üyeleri, Belediye-İş Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Belediye-İş Ayvalık Baş Temsilciliği, KESK’e bağlı Eğitim-Sen, Büro Emekçileri Sendikası, Eğitim-İş, Belediye-İş, DİSK’e bağlı Emekli Sen, CHP, EMEP, HDP, DSP, Yeşil Sol Parti, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Haziran Hareketi, Ayvalık Tabiat Platformu, Öğrenci Fikir Topluluğu vatandaşların katıldıkları kutlama, saat 11.00’de Öğretmen Evi önünden yürüyüşle başladı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenlendi.

“Alın terinin kahramanları işçiler ve emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Emeğin sömürülmediği, haksızlık, adaletsizliğin olmadığı, aydınlık bir gelecek umuduyla, yerel yönetim olarak işçilerin hak arayışlarına, iş güvenliği konusundaki gereksinimlerine ve sendikal faaliyetlerine her zaman önem veren bir anlayışla çalışmalarımızı sürdüreceğimizi bir kez daha vurgularken; başta Soma’daki 301 Maden İşçimiz olmak üzere hayatını kaybeden işçi emekçilerimizi de bir kez daha saygıyla anıyorum. Tüm gayretleriyle çalışarak, emek veren işçi ve memurlarımız başta olmak üzere zorlu çalışma koşullarında mücadele veren, alın terinin kahramanları işçiler ve emekçilerimizin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.” dedi.

“Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir”

Ayvalık Baş Temsilcisi İsmail Yeniköylü, “Kıdem tazminatının zorunlu BES’le birleştirilerek fona devrine ve talan dönüşen fonlara karşıyız. Uyarıyoruz; kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir. Ekonomik krizin sorumlusu bizler değiliz. Bedelini bizler ödemeyeceğiz. İşçisiyle, köylüsüyle memuruyla tüm emekçilerin, patatese, soğana muhtaç olup, geçim derdine düştüğü şu günlerde neyin zorunlu tasarrufundan bahsediyorsunuz? Siz önce ölçüsüze, görgüsüzce yaptığınız israfa, saltanata şatafata bir son verin. Emekçiler iş derdinde, aş derdinde, geçim derdinde.” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti parti devleti değildir”

KESK adına açıklama yapan Eğitim-Sen Ayvalık Yönetim Kurulu üyesi Halis Çalık, hükümete 3600 ek gösterge vaadinin üzerinden 140 gün geçtiğini, kadrolu ve iş güvenceli çalışma biçiminin temel çalışma biçimi olduğunu hatırlatarak,  “Esnek çalışma ücretli çalışma gibi emek sömürüsüne dayalı çalışma biçimlerini reddediyoruz. Eğitim, sağlık ve tarım sektörü gibi birçok alanda hizmet alım yöntemiyle çalıştırılan geçici personeller, iktidar partisinin il ve ilçe başkanlarının oluru ile iktidar partisine üye olma şartı ile işe alınır hale gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti parti devleti değildir. Sizler göreve gelirken bir partiye değil kamuya hizmet etmek amacıyla bu görevlere geldiğinizi unutmayınız” dedi.

“Gün, emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür”

Bağımsızlıktan, demokrasiden özgürlükten yana olan tüm antiemperyalist kesimlerin kol kola girmelerinin kaçınılmaz olduğunu belirten Eğitim-İş  Ayvalık Baş temsilcisi Nahil Filiz, “Her türlü hak alma çabasının ve mücadelesinin bası ve şiddet ile durdurulmak istendiği, işsizlik ve yoksulluğun kalıcılaştığı, sağlık ve eğitim alanının ticarileştirildiği gazetecilerin, sendikacıların, aydınların tutuklandığı, sendikal hak ihlallerinin sürdüğü, baskının hakim olduğu bir dönemden geçmekteyiz. Gün, etnik ve dinsel kimliklerin öne çıkarıldığı gün değil, tıpkı 1886 yılında olduğu gibi sınıf dayanışmasının öne çıkarılacağı, sömürgeciliğe karşı bağımsızlık bayrağının dalgalandırılacağı, emperyalizme karşı mazlum ulusların dayanışma içinde olacağı gündür” dedi.

Grup Bandista’nın katılımıyla Ayvalık’taki 1 Mayıs kutlaması, halaylarla devam etti.

 

About Post Author