Ayvalık Belediyesi’nde Engelliler Haftası kutlandı

Ayvalık Belediyesi’nde Engelliler Haftası kutlandı

Ayvalık Belediyesi tarafından, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle  İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde kentteki tüm engellileri kapsayan özel bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yanı sıra protokol üyeler, engelli aileleri ve bir çok vatandaş katıldı. Engelliler haftası etkinliği için, Ayvalık Belediyesi, Ayvalık Özel Çocuklar Eğitim Evi, Ayvalık Zihinsel Engelliler Derneği, Ayvalık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Zeytin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Birlik Ortopedik Engelliler Derneği üyeleri çocuklarla Ayvalık Sanat Topluluğu katkılarıyla hep bir ağızdan şarkılar söylendi.

Engelliler Haftası töreninde söz alan Başkan Mesut Ergin’’ Bildiğiniz üzere içerisinde bulunduğumuz hafta engelliler haftası olarak anılmakta ve biz de bunun için burada toplanmış bulunuyoruz.Fakat engelli demek  yerine siz değerli öğrencilerimizin kardeşlerimizin durumunun özel olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle de sizler özel bireylersiniz. Her duyunuzu her duygunuzun bizden daha derin olduğunu biliyorum.

Sizler sevdiğinizde en çok seven, sizler mutlu olduğunuzda en çok mutlu olmayı bilen, sizler üzüldüğünüzde en çok üzülenler olduğunuzu da biliyorum. Yüce Mevlamızın insana bahşettiği hayata dair tüm duyguların en güzelleri sizlerde, aslında en ince düşünen, en hassas olanlarda sizlersiniz. Ve elbette birçoğumuzdan özverili ve yeteneklisiniz. Düşünün ki, bir bahçede bütün çiçekler aynı renk, ne özelliği kalır? Sizler farklı renklerdeki çiçeklersiniz…

Birazdan burada yapacağınız gösteriler ile ne kadar doğru söylediğimi zaten kanıtlayacaksınız.

“Nerede ne zaman ihtiyacınız olursa belediyemiz size bir telefon uzaklıkta”

Asıl sorun, asıl engel,asıl kısıt bizlerde… Hayatımızda sizin gibi özel bireylerle birlikte yaşadığımızı unutuyoruz. Bunun için seçim süresince söylemiştim, yineliyorum, hayatı sizinle yaşadığımızı unutmadan bir kent dizayn etmeye çalışacağız.  Engel sizde değil, yerel yöneticilerin, şehir planlaması yapanların sizi düşünememesinde!

Her kamu alanına girip çıkabilmenizi kolaylaştıracak yapılması gereken ne varsa yapmaya çalışacağız. Bakın şu sahneye bakıyorum engelli rampası bile yok, en kısa sürede bu sorunları yok edeceğiz. Konser ve tiyatrolarda belediyelere verilen kontenjan biletler oluyor bunlardan önce sizin yararlanmanızı sağlayacağız. Sizlerle sadece engelliler festivali ve engelliler haftasında değil, her zaman birlikte olacağız. Beraber projeler üreteceğiz. Okullarınıza filmler getireceğiz … Kısacası sizinle yapacak çok işimiz var. Bu kardeşlerimizin eğitimlerinde Ayvalık’ta hizmet veren, belediyemiz bünyesinde Ayvalık Belediyesi Özel Çocuk Eğitimi’ne, Özel Zeytin Rehabilitasyon Merkezine, Özel Ayvalık Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine,

Birlik Ortopedik Engelliler Derneğine, orada bu özel çocuklarımızla ilgilenen tüm eğitmenlerimize ve yardımcılara teşekkürü bir borç biliyorum. İşlerinin zor ama büyük bir gönül işi olduğunu biliyorum.  Ayrıca bu programı uzunca uğraşlarla hazırladıkları için de teşekkür ediyorum.’’dedi.

Ve tabii ki burada unutulmaması gereken özel başka birileri daha var, bu özel bireylerin aileleri…

Nerede ne zaman ihtiyacınız olursa belediyemiz size bir telefon uzaklıkta olacak.

Gözünüz arkada kalmasın, hiç merak etmeyin çocuklarınız BİZE EMANET!

Sözlerime son verirken , bu özel kardeşlerimize şunu belirtmek isterim, merak etmeyin hepinizin gösterisi bitene kadar izleyeceğim.

Görüşlerini belirten Kaymakam Görgülüarslan konuşmasında, organizasyonda emeği geçen tüm kurum ve kuruluşları tebrik etti.

About Post Author