Altınova, Kurtuluşunun 97. Yılını Kutladı

14 Eylül Cumartesi günü Ayvalık- Altınova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıl dönümü, Altınova Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. 

Törene Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Garnizon Komutanı P. Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in yanı sıra Altınova Mahalle Muhtarı Zahir Erdem, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, gaziler ve çok sayıda vatandaşın katıldı.

Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunumuyla başlayan tören, 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti. Öğrencilerin şiirlerle, halk oyunlarıyla katıldığı törende, görüşlerini belirtmek üzere Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin kürsüye davet edildi.

Altınova’nın Ulu Önder Atatürk’ün 30 Ağustos’ta “İlk hedefiniz Akdeniz” dedikten 15 gün sonra düşman işgalinden kurtulmuş önemli bir yer olduğunu ifade eden Başkan Ergin: “29 Mayıs 1919’da Ali Çetinkaya ile atılmış ilk kurşunla başlayan milli mücadelede, milletimiz üç buçuk yıl hiç durmadan cephemizi savunmuş, 14 Eylül 1922’de  Altınova’yı düşman işgalinden tamamen kurtarmıştır. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki bu direnç, bu vatan sevgisi, bu milli birlik, şu bulunduğumuz toprakların onurudur ve tüm övgüleri hak etmektedir.’’

Başkan Ergin: “Altınova kendi ayakları üzerinde durmuştur’’

“Sevgili Altınovalılar, bu topraklarda yıllarca süren direnişten sonra düşman işgalinden kurtarılan Altınova ve Ayvalık, o zamanın şartlarında çok zor günler, yıllar geçirmesine rağmen kısa sürede evine, bağına, tarlasına sarılarak bir savaş ekonomisinden çıkmış, kendi ayakları üzerinde durmuştur. Bu toprakları sırtında teçhizat taşıyan analarımıza; yıllarca dere tepe demeden topun, merminin altında savaşan Kuvayı Milliyecilerimize; halkımıza, atalarımıza, dedelerimize borçluyuz.  Borcumuzun ve sorumluluklarımızın farkındayız. Bölgenin en verimli topraklarına hakim olan; Atamızın ismini değiştirmesinin mânâsını gerçekten taşıyan Altınova, Ayvalık’ımızın en özel yerlerindendir. Tarlasından, bağından, vatanından vazgeçmeyenlerin kentidir Altınova…’’

Başkan Ergin: “Birlik olarak kalkınma zamanıdır”

“Altınova Kuvayi Milliyeciler tarihidir. Üç buçuk yıllık direnişin yatağıdır. Şimdi çok şükür bu topraklarda artık bir savaş söz konusu değildir; ama Ayvalık için, Altınova için ekonomik olarak zor günlerimiz yine mevcuttur. Gün, yine birlik günüdür. Yine evimize, bağımıza, zeytinimize, tarihimize, esnafımıza, verimli topraklarımıza, turizmimize sahip çıkarak, birlik olarak kalkınma zamanıdır. Her şartta ayakta kalan, tarihteki kurtuluş sürecimizin en başından en sonuna, hikâyenin mihenk taşlarından olan bu coğrafyanın kadim insanları, düşman işgalinden kurtuluşumuzun 97.yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

About Post Author