Altınoluk’ta nefes aldıran yaşam köyü

KAZDAĞLARININ YAMAÇLARINDAN MANZARASINI AŞAĞISINDAN DENİZİN KENDİSİNİ SUNAN OTELLER: KERVAN TATİL KÖYÜ VE KAZDAĞI SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ

Temmuz ortasında işadamı Haydar Baki DOĞAN ile birlikte orijinal-çılgın girişimci dostumuz Atilla BALABAN’ın ekolojik turizm ve tarım girişimciliği alanında gerçekleştirdiği – anlattığı projeleri gözlemlemek ve biraz da dinlenmek üzere Altınoluk’taydık.Geçenler biliyordur; Altınoluk D-100 Karayolunun deniz ve Kazdağlar tarafında konumlanmış-konuşlanmış beldemizdir. Dolayısıyla hem deniz hem de doğa atmosferini yaşayabiliyorsunuz.

Orijinal Girişimcilik

Çılgın ve bir o kadar da akıllı girişimcimiz Atilla BALABAN da kentin iki taraflı konumlanmasına paralel; otellerinden birini denize sıfır, diğerini Kazdağlarının yamacına konumlandırarak, hem geleneksel hem de ekolojik turizm hizmetlerini birlikte yürütmeyi başarmış durumda…
Kervan Tatil Köyü, denize sıfır konumlanmıştır. Bungalov tarzı odalar-evlerde konuklama hizmeti veriliyor. Tabanı ince kumla örtüldüğünden denize girdiğinizde tabanla temastan endişe etmiyorsunuz. Denizin içine burun şeklinde girmiş olan iskeleden deniz tabanının oluşturduğu pırıl pırıl manzarayı yukarıdan görebiliyorsunuz. Yine denizden çıkıp kumlar üzerinde güneşlenip, plajın keyfini çıkarıyorsunuz.

Pırıl pırıl giysili turizm lisesi öğrencileri yüksek motivasyonla hizmet veriyorlar; yöneticiler sabah akşam bizatihi ikramların yapılmasına eşlik ediyorlar. Konaklama fiyatına sabah kahvaltısı ve açık büfe akşam yemeği dahildir. Yine, Kervan Tatil Köyü’nü yamaçtan gören, makul uzaklıkta olan Kazdağı Sağlıklı Yaşam Köyü, cennet tasviri zeytin ağaçları topluluklarının kuşattığı bir ortamda konumlanmış durumdadır. Ekolojik ürünlerle birlikte ekolojinin kendisi de sunuluyor müşterilere… Yöre özgü peynir, zeytin, zeytinyağı, biber, tereyağı kahvaltıya zenginlik katıyor. Yine, Prof.Dr. Canan KARATAY hocamızın da salık vereceği incelikteki lavaş ve pideler muazzam renk katıyor kahvaltınıza. Ayrıca Atilla BALABAN’ın kendisinin geliştirdiği “Sebzeli Ekmek-Pide” de Kazdağı Sağlıklı Yaşam Köyü’nün spesiali olarak sunuluyor.

Temiz Çevre Duyarlılığı

Kahvaltıda ya da yemekte ekolojik ortamın unsurları misafirlere olabildiğince huzur veriyor. Kazdağının eğimli topografyasında konumlanan otelde, restaurant kısmının önünde oluşan şelaleyi izlemek keyif veriyor. Şelalenin tepeden düşen suyunun oluşturduğu göleti izlerken CNN programcısı Güven İSLAMOĞLU gibi gölette yıkanıp çevre farkındalığı da yaratabilirsiniz.

Osmanlı ve Selçuklu’dan esinlenip tasarlanarak imal edilmiş olan tünel mimarili villalarda konaklayarak sadelikle-yalınlıkla kalitenin doruğunda konaklama hizmeti alabiliyorsunuz.” Ekoloji ile yüzde yüz barışık ve fakat nitelikli konaklama zirvesi ancak bu denli yakalanabilir” demek durumunda kalıyorsunuz. “Sade ve yalın kalınarak maksimum kalite” otelin mottosu olabilir.

Kaz Dağlarının yamacında konumlanan ahşap villaların olduğu Kazdağı Sağlıklı Yaşam Köyü’ndeki şelale ile ilgili olarak Atilla BALABAN’ın ilginç projesini dinliyoruz: “Şelale suyunun ve akıntısının enerjisi ile ahşap direklere monte edilmiş dönen masalarda –dönme dolap tarzı- müşterilere hizmet etmeyi planlıyorum.” Bu tarz düşüncelerini öğrenince de Sayın Balaban’ın çılgın duygulara sahip olmasının yanı sıra, mühendis kafalı olduğunu da öğrenmiş oluyoruz. Böylelikle, ekolojik kurallara sıkı sıkıya bağlı kalınarak çok orijinal turizm hizmetlerinin sunulabileceğini kanıtlamış oluyor.
Aşağıdaki otelde haftada 3-4 gün canlı müzik performansı da sergileniyor. Akşamın ilerleyen saatlerinde bağlaması ile türküleri seslendiren sanatçıya Atilla BALABAN da eşlik ediyor.

Sıfırdan anlamlı zenginliğe ulaşması nedeniyle “Patronlar Kralı” ilan edilen Atilla BALABAN “Karlı Kayın ormanında…, Odam kireç tutmuyor…..” gibi türküleri seslendirerek yokluk günlerinden kalma protest pozisyonunu da sürdürmüş oluyor. Daha da ilerleyen saatlerde müziğin ritmine ve coşkusuna kendilerini kaptıran misafirler, hareketli şarkılar eşliğinde dans edip halaylar çekiyorlar.

Entelektüel Etkinliklere Açıklık

Fırsat buldukça Sayın Atilla BALABAN’la sohbet ediyoruz. İki entegre tatil köyüne sahip olan Atilla Balaban, Sonbahar ve İlkbahar sezonlarında sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklere de hizmet etmek istiyor. Bizlere de Örgütlerin Yönetimi Kongresi’nin bir çalıştayını tesislerinde düzenlememizi önerdi.

Kalan konuklar, hizmetten yararlanırken çok mutlu bir imaj sergiliyorlardı. Fiyatların, yurdum insanı merkezli olduğu kanaatine vardık. Sorunca da kanaatimizde yanılmadığımızı öğrendik. Fiyatlar mütevazi, kalite ise katmerli denilecek düzeydedir.

“Tesislerimizde konaklayan müşterilerimiz sorunlarını ve sıkıntılarını denize döküp, mutlu bir şekilde otellerimizden ayrılıyorlar.”diyen Atilla BALABAN, deniz ve orman atmosferini birlikte sunarak, misafirleri için ekolojik stres yönetimi hizmeti sunmuş olduğunu da iddia etmiş oluyor. İddiasında haklı olduğunu misafirlerin hallerinden gözlemlemiş olduk. Okurlardan bu otellerde tatil yapmayı planlayanlara indirim taahhüdünü aldığımızı da ilave edelim.
Son sözümüz şudur: Davet sevgili girişimci Atilla BALABAN’dan, icabet etmek de siz değerli turizm hizmeti yararlanıcılarından…

Prof.Dr. Ali Akdemir
Arel Üniversitesi

About Post Author