ALİBEYOĞLU: “Tam teşekkürlü cami yaptıracağız”

DSP Kars Belediye Başkan Adayı Naif Alibeyoğlu, göreve gelmesi durumunda Asri Mezarlıkta tam teşekküllü bir cami projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

DSP Kars il Başkanı Hasan Ahmetoğlu ile birlikte aramızdan ayrılışının 14. Yıl dönümünde Aşık Murat Çobanoğlu’nu Asri Mezarlıktaki anıt mezarı başına anan Alibeyoğlu, burada gazetecilere açıklamada bulundu.

Alibeyoğlu açıklamasında Kars Belediye Başkanı olduğu dönemlerde il merkezindeki tüm mezarlıkların çevre duvarlarını ve çevre düzenlemesini yaptırdıklarını hatırlattı.
Asri Mezarlıkta da bir cami yaptırmayı hedeflediklerini belirten Alibeyoğlu: “Belediye Başkanı olduğum dönemlerde bir kampanya başlatarak vatandaşlardan bağış toplamıştık. Çünkü mezarlıklarımızın durumu içler acısı durumdaydı. Hayvanlar mezarlıklarda otluyordu. Mezarlıklarımız adeta yol olmuştu. Toplanan o paralarla mezarlıklarımızın çevre duvarlarını, çevre düzenlemesini ve ağaçlandırmasını yaptık. Seçime 5 gün kaldı ve halkımızın bize karşı büyük bir teveccühü var. Göreve geldiğimizde birçok projemiz arasında Asri Mezarlıkta Cami projesi de var. Kars’ta bilindiği gibi cenaze konvoyları şehir trafiğini önemli ölçüde aksatıyor. Cenaze konvoylarına katılan halkımız ve cenaze sahipleri birçok açıdan mağdur olmaktadır. Ayrıca asri mezarlığın girişine otopark yaptıracağız. Ayrıca içerisinde gasil hanesi, şadırvanı, taziye evi ve şadırvanı olan modern bir cami yaptıracağız. İnsanlarımızın acılarını dostlarıyla burada paylaşacak. Allah acı gün vermesin ama ölüm de hayatın acı bir gerçeğidir. Cenaze işlemleri burada yapılacak ve sahipleri cenazelerini omuzlarda taşıyarak toprağa verecek. Hem de cenaze sahipleri zengin veya fakir olsun her türlü desteği buradan alacak. Burada da tam bir dayanışma örneği sergilenecek. Ayrıca 24 saat boyunca camimizden Kuran-ı Kerim okunacak. Birçok şehirde şehir merkezindeki büyük mezarlıklarda bu sistem var, neden Kars’ta da olmasın” dedi.

“İlimizdeki yabancı misafirlerimize de cenaze hizmeti vereceğiz”

Kars’ta binlerce başka illerden gelen vatandaşın da olduğunu hatırlatan DSP Kars Belediye Başkan Adayı Naif Alibeyoğlu, “Kars’ta 10 bini aşkın, askerimiz, polisimiz, memurumuz ve öğrencimiz yaşamaktadır. Ölümlü dünya; cenazeleri olması halinde başka illerde yaşayan vatandaşlarımızın mağdur olması kabul edilemez. İlimizde yaşayan bir vatandaşımızın cenazesi olması durumunda Yurdun neresinde olursa olsun, o ile kadar belediye marifetiyle cenaze hizmeti vermek zorundayız” şeklinde açıklamada bulundu.

 

 

 

About Post Author