Ahilik Kültürü Beylikdüzü’nde Yaşatılıyor

Bu yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen 32. Ahilik Haftası sebebiyle Beylikdüzü Belediyesi “Şed Kuşanma” töreni düzenledi. Belediye binasında gerçekleşen törendeki konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin her zaman esnafların yanında olduğunu vurgulayan Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu; “Bu toprakların en eski sivil toplum örgütlenmesi olan ahilik, bizler için önemli. Beylikdüzü Belediyesi olarak geçmişten bugüne esnaf arkadaşlarımızın her zaman yanındayız.” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi 32. Ahilik Haftası sebebiyle Belediye binasında “Şed Kuşanma” töreni düzenledi. Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başlayan programa; Beylikdüzü Belediyesi Meclis 1. Başkan Vekili Serdal Mumcu, Beylikdüzü Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Başkanı Cengiz Ataseven, meclis üyeleri ve Beylikdüzü esnafı katıldı.  Ev sahipliği için Beylikdüzü Belediyesi ve Beylikdüzü Belediye Başkanı Emmet Murat Çalık’a teşekkür eden Cengiz Ataseven; “Buradaki amacımız, bir geleneği yaşatmak ve sürdürmek. Bugünkü yozlaşmanın bir çaresi ve devası olduğunu düşünerek bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz. Geçmişten ders alarak, geçmişi unutmadan, geleceğe, çağdaş uygarlığa ulaşmanın yolunun vatandaşlardan ve esnaflardan geçtiğini düşünüyorum. Bu geleneği yaşatmak uğruna burdayız.” şeklinde konuştu.

Mumcu; “Beylikdüzü Belediyesi Olarak Esnaf Arkadaşlarımızın Her Zaman Yanındayız”

Programda yaptığı konuşmasında Beylikdüzü Belediyesi’nin her zaman esnafların yanında olduğunu vurgulayan Serdal Mumcu ise; “Bu toprakların en eski sivil toplum örgütlenmesi olan ahilik, oldukça önem arz ediyor. Beylikdüzü Belediyesi olarak geçmişten bugüne esnaf arkadaşlarımızın her zaman yanındayız. Çünkü, şunu biliyoruz ki gelişen capitalist sistemde, emparyalist baskıların kapitalizmle birleşerek en ağır hale geldiği günümüzde, hayatta kalmayı başarmak ve ahlakıyla geleneğine sahip çıkmak oldukça önemli,  sizlere destek olmak da bizim asli görevimiz. Ahilik gününüzü kutluyor; gününüzün hepinize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı. Programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların ardından bir Ahilik geleneği olan Şed Kuşanma töreni gerçekleştirildi. Uzun süre bölgesinde hizmet eden ve müşterisine güven veren üç esnafa kuşak bağlandı.

About Post Author