4. Etnospor Kültür Festivali “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla başladı

4. Etnospor Kültür Festivali “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla başladı

İstanbul’da dördüncüsü düzenlenen Etnospor Kültür Festivali; azim, kararlılık ve mücadele vurgusunun yapıldığı “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla başladı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu (DEK) tarafından organize edilen 4. Etnospor Kültür Festivali’nin açılış töreni yapıldı. Festival, bu yıl “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın” sloganıyla gerçekleştiriliyor. Sloganıyla azim, kararlılık ve mücadele vurgusunun yapıldığı organizasyon, Atatürk Havalimanı’nda 4 gün süreyle misafirlerini ağırlayacak. Organizasyonun açılış töreni, Atatürk Havalimanı’nda kurulan festival alanındaki Han Çadırı’nda gerçekleştirildi. Törende halk oyunları gösterilerinin ardından kortej geçişi yapıldı.

Açılış seremonisine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, DEK Yönetim Kurulu üyeleri, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Beyoğlu Belediye Başkanı ve Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak katıldı.

BİLAL ERDOĞAN: “BİZ OLACAĞIZ, BİZE AİT OLANA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

DEK Başkanı Bilal Erdoğan, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Türk milletinin kendi kültürüne sahip çıkması gerektiğini belirterek, “Biz, ‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.’ dedik. Bize ait olana, bizim olana sahip çıkmadığımız takdirde kolumuz kanadımız kırılır, üzerinde durmak istediğimiz zemin, üzerinde yükselmek istediğimiz temeller yıkılır.” dedi. Festivale katılan çocuklar ve gençlere seslenen Erdoğan, şunları kaydetti: “Yüzlerce yıl ecdadımız teknolojide, bilimde, sanatta, edebiyatta dünyaya öncülük ederken kültürümüzü yücelterek yaptılar. Millet olarak, ‘Artık biz yapamayız. Biz bu halimizle kaybetmeye mahkûmuz. Biz asla filancalarını geçemeyiz’ diye düşünmeyeceğiz. Kendi kimliğimizi, kültürümüzü kuşanacağız. Öncelikle biz olacağız. Bize ait olana sahip çıkacağız. O zaman bizim kültürel kodumuz olan ideamıza, öz güvenimize kavuşacağız. Çocuklar, gençler! Ne olursunuz bize ait olana sahip çıkın. Müziğimizi dinleyin, halk oyunlarımızı oynayın, geleneksel sporlarımızı ve oyunlarımızı unutmayın. Kendi yemeklerimizi, el sanatlarımızı unutmayın. Bizi biz yapan bütün kültürel öğelere sahip çıkın ki, gelecekte dünyada yeniden iddia sahibi olalım. Geçmişimize yaslanmazsak, kültürümüzü yaşatmazsak soysuz kalırız.”

“ÇOCUKLARA VE GENÇLERİMİZE KENDİ KÜLTÜRÜMÜZÜ ANLATIYORUZ”

Çocuklara ve gençlere Türk kültürünü ve geleneksel sporları sevdirmek için festivalleri düzenlediklerine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti: “Dünyaya verebileceğimiz en büyük varlığımız binlerce yıla dayanan kültürümüz, inancımız, varlığımız. Bu bizim tecrübemiz. Bunları yaşadığımız ve yaşattığımız zaman bütün dünya bize bakacak. Bütün dünya bizden bunları almak, öğrenmek isteyecek. Onun için DEK olarak sadece Türkiye, güzel Anadolu’nun güzel insanları için değil, bütün dünyanın kültürlerinin yüceltilmesi, yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması gerektiğini düşünüyoruz. Çocuklarımıza, gençlerimize kendi kültürümüzü, geleneksel sporlarımızı tanıtmak ve sevdirmek için bu festivalleri yapıyoruz. Türkiye’nin her bölgesinden, yurdumuzun her kesiminden bütün vatandaşlarımızı kendi kültürü ve kimliği ile keyifli bir şekilde buluşturmak istiyoruz.”

“DÜNYAYI TANISINLAR AMA ÖZLERİNDEN KOPMASINLAR”

Festivali ziyaret edecek çocukların edinecekleri tecrübeleri hayatında uygulamasını istediklerini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buraya gelen çocuklardan kimisi geleneksel sporlardan, kimisi eski çocuk oyunlarından, kimisi el sanatlarımızdan, halk oyunlarımızdan ve müziklerimizden, kimisi yemeklerimizden etkilensin. Hayatının geri kalanında başkalarına özentilikle geçirmesin. Elbette dünyayı tanısın. Küreselleşen küçülen dünyada ne var ne yok iyi bilsin. Bir ayağı burada, diğer ayağı dünyanın her tarafından olsun ama buradaki sapasağlam ayağını asla bu topraklardan, asla bu toprakların değerlerinden, inancından, kültüründen alıkoymasın, başka yere basmasın. Biz bunu istiyoruz. Bu festivalimiz hayırlara vesile olsun. Burada vermeye çalıştığımız mesaj, iyi niyet, sağduyu ve soğukkanlılıkla dinlensin. Çünkü millet olarak buradan alacaklarımız, kazanacaklarımız var.”

4. Etnospor Kültür Festivali Başladı

About Post Author