Pandemi Sürecinde Keyifli Spor Etkinliği Yapılabilir

Pandemi Sürecinde Keyifli Spor Etkinliği Yapılabilir

Dr.Nesrin BAŞPINAR

Uzman / Küçükçekmece Belediyesi

Koronavirüs nedeniyle, evlerimizde gönüllü karantina sürecimiz devam ederken çocuklarımız uzaktan eğitim görmeye devam ediyor. Bu süreç aslında ailemizle daha çok vakit geçirme imkanı sunmuş olsa da çocuklarımız evde oldukça sıkıldı.

 

Oyun oynamak çocuklarımızın en doğal hakkıdır. Çocuklarımızın fiziksel, ruhsal, motor, duygusal gelişim açısından önemli olduğu kadar, iyileştirici etkisi de bulunmaktadır. Dışarda koşup zıplayamadığımız bugünlerde evde dans etmek bile hem çocuklarımıza hem de bize iyi gelmiştir. Yaşadığımız bu salgın sürecinde çocuklarımızla kimimiz araba yarışı oynadı, patates baskısı, parmak boyama, resim yaptı, kimimiz de kitap okudu, hikayeler anlattı.

Bildiğiniz üzere Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile ulusal ve uluslararası düzeyde açık ve ya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı ve aktivitelerin gerçekleştirilmesi ertelendi. Yine alınan kararlar kapsamına, ulusal, uluslararası ve yerel düzeydeki tüm konferanslar, paneller, sergiler, konserler, spor müsabakaları gibi etkinliklerde girmektedir.

İşte böyle bir süreç içerisinde en etkili spor etkinliği kuşkusuz lichess.com veya chess.com üzerinden düzenlenen online satranç turnuvaları oldu. Tüm spor etkinliklerinin durdurulduğu bu zor günlerde online düzenlenen satranç turnuvaları oldukça ilgi gördü ve en cazip spor etkinliği haline geldi.

 

Satrancı bu denli çekici hale getiren nedir? 

 

Türkiye Satranç Federasyonu Küçükçekmece İlçe Temsilcisi olarak Nisan ayında 6 Online ve 1 Online Final turnuvası düzenledik. Sadece çocuklarımız değil yetişkinler de oldukça etkili katılım gösterdi. Toplamda 1067 sporcu katılım göstererek satranç sporuna karşı özlemlerini dile getirdiler.

 

Diğer yandan Küçükçekmece Kaymakamlığı ile Küçükçekmece Belediyesinin öncülüğünde, TSF Küçükçekmece İlçe Temsilciliği ve Küçükçekmece Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünün organize ettiği Küçükçekmece 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Online Satranç Turnuvası ses getirerek 275 sporcu kayıt yaptırdı, 156 sporcu online olarak yarışma fırsatı buldu. Turnuva sonucunda genel kategoride ilk 3 sporcuya, en başarılı ilk üç kadın sporcuya, en başarılı 12 yaş altı ilk üç sporcuya ve Küçükçekmece ikametli ilk beş sporcuya  Küçükçekmece Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından kupa, madalya ve sürpriz ödüller verildi. Ayrıca Küçükçekmece Belediyesi tarafından her kategorinin birincisine tablet, digital bileklik, digital kulaklık ve kafa üstü kulaklık verildi. Kadınlarımız unutulmadı ve ödüllerde fırsat eşitliği sağlandı.

 

Satranç dünyasında hiçbir şey kesin değildir. Satranç tahtasında tüm karelere hakim olmak, taşların hareketlerine göre hafızada şablonlar oluşturmak kolay değildir. Beynimiz çok fazla şeyi hesaplayabilir ama hız konusunda makinelerle yarışır durumda olmadığı da bir gerçek. Ön görü becerisini geliştiremeyen, sonraki hamleleri hesaplama yetisini kazanamayan oyuncuların gerçek anlamda satranç oynadığı da söylenemez. Kuralları öğrenerek taşları bir yerden bir yere hareket ettirmek satranç oynamak değildir. Elbette açılışların, savunma oyunlarının temel prensiplerini, oyun mantığını bilmek gerek ama bunları oyunlarında ezbere uygulamak yaratıcı ruhu zedeler. Taktiksel motif ve kombinezon çalışmaları satranç sporuna değer katan egzersizlerdir. Ancak bu şekilde satranç sporunu zirvesine çıkacak yaratıcı sporcular ortaya çıkartabiliriz.

 

Evde kalın, Sağlıkla kalın, Satrançla kalın…

 

KENT HAYAT MEDYA EKİBİ.