31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Prof. Dr. Orhan Kural

Sarıay Derneği Başkanı

 

Pandemi bize sigara tüketiminin virüslerden hızla iyileşmeden ne denli önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Türkiye’de TÜİK verilerine göre ölüm nedenlerinin başında Covid – 19 değil, tütün kaynaklı hastalıklar gelmektedir. Sigara yangın çıkartır, izmariti toprağı kirletir. İçen arabasını ve evini kirletir, tat alamaz… Bu liste uzar gider! Kısacası hiç akıl karı değil.

Türkiye’de çalışan nüfusun %39’unun işyerlerinde, evlerdeki çocukların ise %55’inin pasif içici durumuna düştüğü biliniyor. Bu örnekle dünyada maalesef 8. Konumdayız. Ülkemizdeki kamuya kapalı alanlardaki tütün yasağına rağmen pasif içicilik oranı %52’dir. Bu oranla Pakistan’dan sonra ikinciyiz!

OECD 2019 raporuna göre ise, maalesef son 10 yıl için tütün tüketim artış oranı sıkı yasaklara rağmen %52 seviyesine ulaşmıştır.

Uluslararası tütün kartelleri kurnaz ve zeki insanları işe alırlar. Akıllı ve sinsi politikalarla çocuklar ile gençleri, son dönemde de özellikle kızlarımızı hedef aldılar. Gizli reklamlar, algı yönetimi, 25.kare yönetimi ile merak uyandırıp çocukları sigaraya başlatmaktalar. Zaten her şey çocukların arkadaşından kabul edeceği tek bir sigara ile başlar.

Haydi, “irade” kullanıp şu an değişim içindeki dünyada tütün denen beladan kurtulalım.

Sigara için ödediğiniz parayı tüm dünyada ekonomik zorluk yaşandığı bu aylarda kendinizi yenilemeye kullanın!